1. Сатоши Накамото
Творець біткоіну, що ховається за псевдонімом Сатоши Накамото, залишається найбільшим власником біткоінів.
На сьогодні його статок оцінюється в 1,1 мільйона монет — і складається цілком з біткоінів, здобутих за допомогою майнінгу з початку існування криптовалют. При їх нинішній вартості він перевищує 6 мільярдів доларів. При цьому Накамото ніколи не витрачав свої біткоіни, не конвертував їх у звичайні валюти і не використав для будь-якої іншої мети. Якби він вирішив продати свої накопичення, вартість біткоіну миттєво б рухнула.
2. Болгарія
Болгарія має одну з найбільших «скриньок» з біткоінами. Але як ця невелика європейська країна стала володарем криптовалюти на величезну суму? Справа в тому, що в травні 2017 року під час болгарська поліція заарештувала членів організованого злочинного угруповання і вилучила у них 213 519 BTC. Цієї кількості криптовалюти досить, щоб погасити чверть національного боргу країни.
За інформацією влади, злочинці використовували свої технічні навички для втручання в роботу податкової системи. Станом на липень 2018 року вартість віртуальних монет оцінюється більш ніж в 1,3 мільярда доларів. Болгарський уряд не розкриває подальші наміри щодо монет.
3. BitFinex
Криптобіржа BitFinex має у розпорядженні одні з найбільших запасів біткоінів в світі. В даний час на її рахунках знаходиться 163 133,38 BTC на загальну вартість приблизно 1 млрд доларів. Вважається, що монети зберігаються в холодному гаманці для захисту від кібератак, несанкціонованого доступу та інших вразливостей, що загрожують системам, підключеним до інтернету.
4. ФБР
У минулому ФБР виступало одним з найбільших відомих власників біткоінів. У вересні 2013 року бюро конфіскувало сервери Silk Road — знаменитого онлайн-майданчику з продажу наркотиків, — і вилучило 144 000 BTC, що належать власнику сайту Россу Ульбріхтові, відомому як Dread Pirate Roberts.
Ульбріхт допустив критичну недбалість, яка дозволила слідчим виявити місце розташування серверів і зв'язати його з ними.
За деякими оцінками, з моменту заснування сайту в 2011 році через нього пройшли понад 9,5 млн біткоінів. Потім ФБР продало основну частину монет, однак цей випадок все ж варто згадати, оскільки в якийсь момент бюро було володарем цілого біткоін-статку. Більшу частину захоплених монет придбав Баррі Зільберт.
5. Брати Уінклвосс
Тайлер і Кемерон Уінклвосс одними з перших стали біткоін-мільярдерами. Вони набули розголосу, коли подали в суд на гендиректора Facebook Марка Цукерберга, звинувативши його в крадіжці ідеї. Цукерберг звернувся до них за допомогою в створенні сайту ConnectU, який потім перетворився в Facebook.
З 65 млн доларів, отриманих в якості компенсації, вони витратили 11 млн на покупку 1,5 мільйона біткоінів в 2013 році. Тоді один біткоін коштував близько 120 доларів. З тих пір їх інвестиція зросла більш ніж в 200 разів.
За деякими даними, близнюки контролюють 1% всіх біткоінівв обігу. Їх сукупний статок оцінюється в 400 млн доларів. Брати заснували Windex, профінансували кілька біткоін-проектів і вклали 1,5 мільйона доларів в BitInstant.
6. Гевін Андресен
Біткоін вважається дітищем Сатоши Накамото, проте саме Гевін Андресен перетворив його в те, чим криптовалюта є сьогодні. Періодично виникають підозри, що легендарний Сатоши Накамото — і є Гевін, однак він це всіляко заперечує. Андресен стверджує, що протягом багатьох років тісно спілкувався з винахідником біткоіну. В кінці 2010 року Накамото вибрав його своїм наступником. Гевін став головним розробником коду, що лежить в основі біткоіну і визначає його життєздатність. Фонд біткоіну одного разу виплатив йому понад 200 тис. доларів в біткоінах за внесок в розвиток криптовалюти. Андресен вже продав частину своїх криптозапасів.
7. Роджер Вер
Роджер Вер, також відомий як біткоін-Ісус, є одним з перших криптомільярдерів. Вважається, що він володіє принаймні 100 000 BTC. Відомий лібертаріанець пішов з коледжу, щоб зосередитися на криптовалютних проектах.
На відміну від інших багатіїв, що купують острови і літаки, Вер мріє про створення власної лібертарианської країни, де кожна людина є абсолютним власником власного життя і може робити з нею і своїм майном все, що забажає.
У 2014 році він відмовився від американського громадянства і переїхав на невеликий острів в Карибському морі.
8. Баррі Зільберт
Баррі Зільберт — венчурний капіталіст і засновник Digital Currency Group. Він є одним з перших ентузіастів біткоіниу. За деякими даними, в 2014 році Зільберт придбав 48 000 BTC на аукціоні, проведеному Службою федеральних маршалів.
Влада конфіскувала криптовалюту у Росса Ульбріхта, творця сайту для торгівлі наркотиками і іншим незаконними товарами. Біткоін тоді коштував 350 доларів, і 16,8 мільйона доларів, вкладені магнатом, перетворилися в 288 млн.
9. Чарлі Шрем
Чарлі Шрем, без сумніву, — це один з найбільш неоднозначних біткоін-мільярдерів. Він вклав великі суми в криптовалюту на початку її існування.
Шрем був активним членом Фонду біткоіну і заснував BitInstant у віці всього 22 років.
В кінці грудня 2014 року він був визнаний винним у відмиванні грошей і отримав дворічний тюремний термін. Вийшовши з ув'язнення, він заснував стартап Intellisys Capital, який продає інвестиційні портфелі в блокчейн-проектах. Розмір криптовалютного статку Шрема точно не відомий.
За деякими відомостями, він купив кілька тисяч біткоінів, коли їх ціна не перевищувала пари сотень доларів. Зараз вони коштували б мільйони.
10. Тоні Галліппі
Відомий бізнес-магнат Тоні Галліппі вважається одним з найбільших власників біткоінів.
У травні 2011 року він заснував BitPay — популярний сервіс оплати за допомогою біткоінів. До 2014-го його добовий обіг подолав позначку в 1 млн доларів, а кількість співробітників перевищила 100 осіб.
Bitpay також підписала контракти з представниками великого бізнесу, включаючи Microsoft, Dell, TigerDirect і Newegg.
За деякими оцінками, на тисячу найбільших адрес припадає близько 35% всіх біткоінів в обігу.
Багато людей контролюють значні обсяги криптовалюти, але вважають за краще залишатися анонімними.