Які перспективи введення в Україні нульового декларування, «Мінфіну» розповів голова Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе.
Безперечно, це позитивна і дуже потрібна ініціатива. «Нульове декларування» передбачає разове декларування всього майна, яке не перевірятимуть на законність походження. В результаті кожен підприємець отримає можливість легалізувати свої заощадження, навіть якщо раніше не сплачував за них податки.
Втім, дуже важливо, щоб «нульове декларування» було запроваджено разом з новим, ліберальним податковим кодексом. Фахівці ВГО «Асоціація платників податків України» розробили проект Ліберального Податкового кодексу України ще три роки тому, презентувавши його під час найбільшого економічного Форуму «Ukraine Level Up — Битва за бізнес. Податкова реформа чи хаос» 23 листопада 2016 року. Наступні півроку тривало широке бговорення проекту за участі представників влади, бізнесу, громадських організацій та науковців. Усі раціональні пропозиції та обґрунтовані зауваження було враховано. Тож під час подання проекту нового Податкового кодексу до Кабінету Міністрів у червні 2017 року він вже не був продуктом лише Асоціації платників податків. Це є спільне бачення усієї української бізнес-спільноти, якою має бути правильна податкова політика нашої держави.
Читайте також: Хто насправді платить найбільше податків в Україні
Ліберальний Податковий кодекс передбачає декілька важливих змін. Зокрема, зменшення кількості податків, об’єднання податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску в один ПДФО, ставка якого з 2021 року має складати 20%. Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал — як альтернатива спрощеній системі оподаткування. Запровадження особливого режиму оподаткування для мікробізнесу та малого бізнесу. Трансферне ціноутворення, яке дозволить відновити життєдіяльність депресивних територій, в тому числі на Сході України. Створення вільних індустріальних зон для стимулювання бізнесу та багато інших важливих новацій.
Ключовою складовою лібералізації податкового законодавства є прийняття закону про «нульове декларування». І усі ці зміни – «податкова амністія» і запровадження нової системи оподаткування – мають бути втілені одночасно. Це є обов’язковою умовою успішності таких змін, відокремлено ці нововведення не принесуть того позитивного ефекту, якого від них очікують бізнес-середовище та сама держава.
Український бізнес очікує, що новий Ліберальний Податковий кодекс буде прийнято на поточній сесії Верховної Ради, тобто до 1 липня 2018 року, і з 1 січня 2019-го він набере чинності. Тож саме з 1 січня має розпочатися «податкова амністія», або період «нульового» декларування. Протягом півроку фізичні особи — резиденти мають право добровільно задекларувати свої доходи, майно, майнові права. Це майно вже ніколи не перевірятимуть на законність походження. Декларанти звільняються від юридичної відповідальності за порушення податкового, валютного законодавства, законодавства про єдиний внесок, збори на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій тощо за будь-який період до дня набрання чинності новим Податковим кодексом України. Держава гарантує, що проти них не відкриватимуть проваджень за порушення податкового, валютного або інших видів законодавства, не притягатимуть до юридичної відповідальності стосовно задекларованих об'єктів.
Ще раз підкреслюю: розведення в часі цих змін – введення в дію ліберального Податкового кодексу і «нульового декларування» — суттєво зменшить позитивний ефект від кожного з них. І навпаки: втілення цих змін одночасно дозволить нарешті розпочати в державі процес реінвестування у власне виробництво і дасть потужний поштовх до розвитку вітчизняного бізнесу.