Як повідомили у Фонді гарантування, що на час введення тимчасової адміністрації — станом на 5 квітня 2016-го — в банку «Хрещатик» не вистачало власних коштів для виплати депозитів вкладникам.

Фонд здійснив виплату гарантованого відшкодування на суму 2,8 млрд грн за свої кошти і заявив свої вимоги, як кредитор третьої черги.

«На сьогодні банк частково задовольнив вимоги Фонду на суму 611 млн грн, в тому числі за рахунок реалізованого майна», — зазначили у Фонді.

ФГВФО виявив, що банк «Хрещатик» має на балансі облігації на 2,27 млрд грн, в тому числі, 85% з них є незабезпеченими.

«При цьому емітенти цих цінних паперів мають усі ознаки фіктивності — відсутність основних фондів і виробничих запасів, чисельність працюючих — 1-2 людини. Гроші, отримані від розміщення облігацій, прямували як внески в статутні капітали інших підприємств. За попередньою інформацією, в 91, 8% випадків виявилися пов'язаними з банком особами», — зазначили у Фонді.

За позовами пов'язаних осіб та інсайдерів банку в судовому порядку визнаються припиненими зобов'язання по їх кредитах в банку «Хрещатик».

«Група позичальників, яка є пов'язаною з банком, подала позовні заяви до Господарського суду Києва з вимогою визнати припиненими їх зобов'язання перед банком „Хрещатик“ і припинити обтяження на заставне нерухоме майно (земельну ділянку в Феофанії, квартири та нежитлові приміщення на вул. Вишгородській в Києві) заставною вартістю 0,47 млрд грн», — пояснили у Фонді.

Ця група позичальників стверджує, що в на початку 2015 року ці фірми уклали договори поступки прав вимоги за депозитами фізосіб на загальну суму $8 млн.

«Як потім виявилося, цими вкладниками є родичі одного з керівників банку, який був членом правління до введення тимчасової адміністрації. Ліквідатор банку „Хрещатик“ стверджує, що зазначені договори мають ознаки фіктивності, але суд безпідставно відхилив клопотання банку про призначення технічної експертизи цих документів», — розповіли у Фонді.

Крім цього, є судові рішення, які припиняють зобов'язання по кредитній заборгованості низки пов'язаних юросіб. Підстава — взаємне надання в останні дні перед введенням тимчасової адміністрації фіктивної фінансової допомоги або обліку зустрічних вимог, в тому числі, на підставі документів невідомого походження.

Автоматично з нерухомості, яка виступала забезпеченням за такими кредитами, знімається обтяження (припиняється іпотека) і вона відразу ж передається у власність третім особам.

«Також є судове рішення, яким скасовується визнання банку „Хрещатик“ неплатоспроможним і введення в ньому процедури тимчасової адміністрації. У зв'язку з відсутністю механізму відновлення роботи банку, ФГВФО і кредитори всіх черг втратять будь-які шанси на задоволення власних вимог, оскільки в такому банку не будуть діяти вимоги закону „Про систему гарантування вкладів фізосіб“. Це також унеможливить звернення до пов'язаних з банком осіб, власникам істотної участі, колишньому керівництву з вимогою відшкодувати прічененний кредиторам або банку збиток», - підкреслили у Фонді.