Сезонно скоригований рівень реального ВВП підвищився на 0,2% порівняно з попереднім кварталом.
У Національному банку зазначили, що Основним драйвером зростання ВВП у третьому кварталі 2017 року очікувано виступав внутрішній попит.
- Залишилися високими, хоча і дещо уповільнилися (унаслідок ефекту високої бази порівняння минулого року), темпи зростання інвестицій в основний капітал (15,8% р/р). Це відбулося завдяки покращенню ділових очікувань підприємств та їх високим фінансовим результатам у третьому кварталі.
- Прискорилося зростання кінцевих споживчих витрат (до 4,9% р/р) насамперед під впливом відновлення зростання витрат сектору загального державного управління (4,3% р/р) на тлі певного пом’якшення фіскальної політики.
- Приватне споживання домогосподарств також зросло (на 5,4% р/р), підтримане високими темпами зростання реальної заробітної плати та поліпшенням споживчих настроїв населення (останні знаходилися на значно вищому рівні, ніж рік тому). Разом з тим порівняно з попереднім кварталом приватне споживання демонструвало нижчі темпи зростання, що могло бути зумовлено сповільненням темпів зростання реальної заробітної в умовах прискорення інфляції в третьому кварталі.
- Також відновилося зростання експорту (6,9% р/р) на тлі сприятливої зовнішньої кон’юнктури та високого врожаю окремих с/г культур. Зокрема прискорилося зростання фізичних обсягів експорту жирів та олії, суттєво збільшилися поставки насіння олійних культур (насамперед ріпаку) за кордон, а також уповільнилося падіння фізичних обсягів експорту чорних металів. Крім того, прискорилося зростання фізичних обсягів транзиту газу. Проте зростання імпорту також прискорилося (до 13,2% р/р) через нарощення енергетичного імпорту (насамперед вугілля, нафтопродуктів) та високий інвестиційний імпорт. У результаті від’ємний внесок чистого експорту збільшився.
За словами регулятора, значна роль внутрішнього інвестиційного та споживчого попиту у зростанні економіки збережеться й надалі з огляду на високі ділові очікування підприємств та прискорення зростання реальних заробітних плат.
«Також у цілому сприятливою залишається кон’юнктура на зовнішніх ринках, що знаходить відображення як у динаміці світових цін на сировинні товари, так і високих темпах економічного зростання країн – основних торговельних партнерів України», — повідомляє НБУ.
Однак з огляду на нижчий за очікування врожай пізніх зернових та технічних культур, а також високу базу порівняння минулого року, спад у сільському господарстві в четвертому кварталі 2017 року може бути більш суттєвим, ніж прогнозувалося.
Як наслідок, посилилася ризики, що зростання реального ВВП за підсумками 2017 року може виявитися дещо нижчим за прогноз, оприлюднений в Інфляційному звіті за жовтень 2017 року.