Впровадження технології блокчейн може допомогти впоратися з ключовими проблемами галузі: слабким інтересом клієнтів до страхових продуктів, недовірою до страхування як такого, відставанням від вимог сучасного цифрового світу.

Одне з найбільших консалтингових агентств в світі, «МсKinsey», проаналізувало, які переваги може створити технологія блокчейн для страхової галузі:

1. Підвищення зацікавленості клієнтів і довіри до сфери страхування в цілому.

Використання блокчейн-технологій дає можливість розвіяти страх клієнтів щодо крадіжки їх особистих даних в момент їх передачі або зберігання, а також виключити тяжку необхідність багаторазово вносити особисті дані для укладення договорів страхування, наприклад, з різними страховиками.

Також з'явиться можливість укласти договір страхування швидше: певні алгоритми перевірки даних клієнта і підтвердження автентичності дозволять використовувати їх для покупки поліса у будь-якого страховика.

Вже існують стартапи, націлені на фінансовий ринок, які пропонують системи, що дозволяють збирати дані від клієнта просто на підставі відеоінтерв'ю з ним (прочитав на камеру заяву, показав документ — і все, твої дані зареєстровані, а потім перевірені та готова ідентифікація).

Створення так званих «розумних контрактів» (договорів, які виконуються автоматично при дотриманні певних умов) в зв'язці з блокчейном також дає ряд дуже істотних переваг для страхувальників. Наприклад, це часткова або повна автоматизація процесу виплат, прозорий механізм організації та проведення виплат — все це повинно зробити страхування зрозуміліше, зручніше і безпечніше в очах клієнта.

2. Підвищення якості та ефективності бізнес-процесів, зниження адміністративних витрат.

Основна ідея для досягнення цих цілей — створення спеціальної блокчейн-бази (галузевої або національної), яка буде виконувати функції єдиного для всієї галузі розподіленого реєстру. Він міститиме як зовнішні дані, так і інформацію про клієнтів, що безпосередньо відноситься до договорів страхування.

Це дозволить в сфері моторного страхування:

  • Підтверджувати особистість клієнтів, справжність їх документів (наприклад, довідок про ДТП, довідок про стан здоров'я, медичних висновків щодо стану алкогольного / наркотичного сп'яніння на момент ДТП і т.д.)
  • Перевіряти передані в поліцію заяви про крадіжку або викрадення авто і аналогічні документи
  • Підтверджувати справжність полісів страхування, дату і час випуску (важливо для уникнення випадків виписки полісів ОСАГО «заднім числом» після настання ДТП)
  • Підтверджувати дані про зміну власника майна (наприклад, про купівлю або продаж авто)
  • За певними алгоритмами і ознаками виявляти випадки підозри в шахрайстві

Тепер подивимся, як ми хочемо застосувати блокчейн-технології безпосередньо для українського ринку ОСАЦВ і роботи МТСБУ.

Першочергове — це організація роботи з базами даних, в тому числі і ЦБД МТСБУ. Важливим є те, що база даних, побудована на технології блокчейн, стає «прозорою» для будь-якого користувача, і також абсолютно захищеною від можливості фейкових записів, підробок і т.д. Це знімає абсолютно всі питання щодо можливості якихось втручань в «ручному режимі».

Глобально, для всього ринку ОСАЦВ, застосування блокчейна в значній мірі вирішило б проблему дефіциту довіри, тому що контракти на блокчейні працюють за принципом «укладаємо контракт, підписуємо з двох сторін і« кладемо »в блокчейн». Все, тепер немає можливості внести зміни «заднім» числом, або сказати, що такого контракту не було. Блокчейн — це такий «незалежний свідок» укладення договору, підкупити якого неможливо.

Крім того, ми розраховуємо, що навіть перші кроки з використанням блокчейн-технологій дадуть потужний поштовх в питанні інтеграції різних баз даних, які можуть використовуватися в моторному страхуванні.

Бюро веде активну роботу по інтеграції баз даних МТСБУ, Національної поліції і Держприкордонслужби, поки без використання блокчейна. Це допоможе вирішити ряд дуже актуальних завдань, насамперед — автоматизувати перевірку наявності та дійсності полісів ОСАГО і «Зелена карта».

Ще один важливий аспект впровадження технологій блокчейн — захист від шахрайства. Запуск системи «електронний поліс» повинен звести практично до нуля можливості шахрайства. Але ми прекрасно усвідомлюємо, що на зміну шахрайству «паперовому» може прийти кібершахрайство. Технологія блокчейн, перспективи використання якої ми розглядаємо і для «електронного полісу», прибере всі причини для занепокоєння, тому що вона забезпечить збереження і недоступність змін інформації. Поширені тривоги наших страхувальників: «а раптом страховик обдурить шляхом підміни даних», «а раптом дані пропадуть» — втратять всякі підстави.

«Минфин» поможет купить автогражданку с помощью нашего специального проекта. Полис можно заказать онлайн с доставкой на дом.