Нацбанк працював над запуском реєстру вже давно, так що для його впровадження вже майже все готово. Хоча голова Фонду гарантування вкладів Костянтин Ворушилін в інтерв'ю «Мінфіну» нещодавно заявляв, що Фонд поки навіть не починав готувати інформацію для передачі в нову базу даних.
Про деталі цього проекту і для чого він потрібен в кінці вересня «Мінфіну» розповідала заступник голови НБУ Катерина Рожкова. Ми вирішили нагадати читачам, що буде являти собою кредитний реєстр НБУ, і републікуем текст колонки.
Нацбанк має намір запустити тестову версію кредитного реєстру (реєстру «поганих» позичальників) вже в жовтні. Таким чином регулятор хоче допомогти банкам боротися з недисциплінованими боржниками.
«Мінфін» розпитав детальніше, як буде працювати реєстр і які позичальники можуть опинитися в базі даних Нацбанку.
Закон, що передбачає створення і ведення кредитного реєстру, ще не прийнятий. Але рано чи пізно це станеться, і ми хочемо бути до цього готовими. Тому ми зараз відпрацьовуємо механізм прийняття інформації про позичальників від банків. Щодо нових позичальників — немає проблем, але потрібно відформатувати і старі портфелі. На це потрібен час.
Ми вирішили затвердити спеціальну форму подачі звітності банками. Правління НБУ має затвердити її у вівторок, 26 вересня. Маючи таке рішення на руках, банки зможуть інвестувати і офіційно допрацьовувати програмне забезпечення, необхідне для передачі даних в реєстр. Вже з жовтня ми зможемо цю інформацію збирати і акумулювати. Так що коли приймуть закон, реєстр буде фактично готовий.
Реєстр буде спільним — у нього потраплять і позичальники-юрособи, і фізособи-боржники. Зрозуміло, що нас не цікавлять дрібні споживчі кредити. Для нас важливі кредити, починаючи з певної суми, і тільки для накопичення статистики. Щоб ми могли допомагати банківській системі орієнтуватися — які є тенденції на ринку, і як їм правильно «підкрутити» скоринг. І тільки.
Ми абсолютно не збираємося заміщати функцію кредитних бюро. У нас зовсім інша задача — максимально убезпечити систему.
Ми не будемо накопичувати кредитні історії, щоб віддавати їх ринку. Ми будемо робити тільки зріз на певну дату. І кожен банк, розглядаючи можливість кредитування того чи іншого позичальника, зможе звернутися до нашого кредитного реєстру і подивитися — чи є у позичальника заборгованість, як вона обслуговується, чи є затримка і т.д. Але інформація буде знеособленою. Там буде вказана тільки сума заборгованості та категорія кредиту. Таким чином, банки зможуть приймати зважені рішення.
Після прийняття відповідного закону, ми також хочемо отримувати інформацію і від Фонду гарантування вкладів. Але зараз у Фонда немає достатніх ресурсів, щоб забезпечити передачу даних. Кожен з банків, який перебуває під опікою ФГВФО, працює на своєму програмному забезпеченні. Тому Фонд не зможе в повній мірі задовольняти вимогам цього реєстру.
Зараз ми думаємо про якийсь спрощений варіант, який дозволить нам обробляти і підтягувати для аналітики дані з банків, які знаходяться в ФГВФО. Таким чином, ми зможемо генерувати інформацію, необхідну банківському сектору.