Криптовалюта розділила світ на два «табори». До першого увійшли країни, де регулятори обмежують оборот криптовалют. «Репресії» пояснюють необхідністю запобігти відмиванню грошей та виведенню капіталів з країни. До числа таких країн, наприклад, можна віднести Китай та РФ.
Друга група - це поборники нових технологій, які вважають, що криптовалюти здатні змінити світ. Вони всіляко підтримують їх поширення та навіть готові визнати їх платіжними інструментами нарівні з фіатними валютами. Яскравий приклад таких країн - Японія та Швейцарія.
Україна поки що перебуває в сірій зоні. Влада так й не прийшла до єдиної думки ні щодо природи криптовалюти, ні їх статусу в нашій країні. У НБУ вже давно обіцяють розібратися з цим питанням. «Мінфін» не раз намагався отримати відповідь регулятора щодо його позиції. Але на Інститутській продовжують стверджувати, що для її формування «необхідно більше часу».
Депутати демонструють більше ентузіазму в цьому питанні. На початку місяця дві групи народних обранців подали законопроекти, які повинні вирішити питання з криптовалютами. За задумом перших, криптовалюта є предметом міни. Згідно з ідеєю других - фінансовим активом.
Але законопроекти не були підтримані ні в НБУ, ні серед інших депутатів, ні в експертній спільноті. Їх авторів майже одноголосно звинуватили в популізмі.
Тим часом, найвідоміша криптовалюта світу - біткоін - день за днем б'є цінові рекорди. В кінці минулого тижня вартість біткоіну практично досягла $7 800. Правда, після цього ціна обвалилася й досягла позначки в $5 900 сьогодні вранці.
Причина такого падіння не має нічого спільного з регуляторними питаннями. Довгий час «криптоспільнота» чекала знакової події - SegWit2x або так званого хардфорка. Він повинен був збільшити розмір блоку в системі блокчейн в кілька разів, тим самим збільшивши граничну швидкість й обсяги транзакцій.
Але цього так й не сталося. Тому інвестори сконцентрували свою увагу на інших криптовалютах.
«Мінфін» провів своє «криптодослідження» та розпитав читачів про їхнє бачення ринку криптовалют. На момент підготовки статті на питання відповіло 666 респондентів.
Результати опитування представлені в інтерактивних діаграмах. Всі вони оновлюються в режимі реального часу. Якщо ви ще не пройшли опитування, але бажаєте вплинути на результат, зробити це можна тут.
Інвестори та противники
Велика частина респондентів ніколи не купувала криптовалюти й не збирається цього робити. Причина проста: вони вважають криптовалюту черговою мильною бульбашкою й не хочуть втратити свої гроші.
Але серед респондентів знайшлися й криптоінвестори: більше за 17% вже інвестувало в криптовалюту, а ще 20% збирається зробити це найближчим часом.
Гірники та майнери
Більше за 10% респондентів активно майнять криптовалюти. Перевагу віддають власній техніці, а не хмарними технологіями. Ще 32% з радістю почало б майнити, але ціна криптовалют занадто висока, що робить сам процес безглуздим.
Є й 42%, впевнених в «бульбашковій» природі криптовалют. Тому вони їх не майнять.
Купи слона
Більше за 10% респондентів готові вкластися в біткоін навіть при його ціні понад $7 000, адже вони впевненні у зростанні його вартості в майбутньому. Ще більше ніж 20% чекає, коли біткоін подешевшає, щоб знайти комфортну точку «входу».
Більше за 54% взагалі не збирається купувати біткоіни, адже ця валюта- не більше ніж бульбашка.
«Небульбашка»
Але якщо відійти від питання про інвестування в криптовалюту, то ставлення до них читачів не таке вже й негативно. Так, більше за 30% респондентів упевнені, що за криптовалютою стоять сучасні технології, здатні змінити світ.
Але вистачає й респондентів, які негативно ставляться до криптовалюти. Трохи більше ніж 26% говорять про бульбашку, приблизно стільки ж впевнене, що криптовалюта створена для відмивання «брудних» грошей.
Юридичний аспект
Респонденти так й не визначилися, яким повинен бути статус криптовалют в Україні. Більшість вважає, що їх необхідно регулювати як фінансовий актив.
Ще майже 30% упевнені, що криптовалюту потрібно заборонити, адже вона ідеально підходить для фінансових махінацій. За те, щоб надати криптовалюті статус повноцінного платіжного інструменту, виступає майже 20% респондентів.
Самостійність
Поки влада сперечається, хто повинен здійснювати нагляд над ринком криптовалют в Україні, переважна більшість упевнена, що цей ринок повинен саморегулюватися.
Але 18% респондентів висловилися за те, щоб криптовалюта займалися правоохоронці. Адже їх потрібно заборонити.
Цифрова гривня
У стратегії cashless economy НБУ згадав про плани з емісії криптогривни. Велика частина респондентів негативно ставиться до подібної ідеї. 47% нарікає на недорозвинену платіжну інфраструктуру країни й вважає, що в подібних умовах ініціативи регулятора - безглуздість.
Хліба та видовищ
Переважна кількість респондентів стежить за новинами зі світу криптовалют. Майже чверть навіть регулярно моніторить спеціалізовані видання з цієї тематики. Примітно, що навіть шанувальники теорії «бульбашки» уважно стежать за станом криптовалют - адже це весело.
Олекса Рябуха