У вересні цього року, набула чинності постанова НБУ №42. Вона вимагає від банків посилити перевірки операцій фізичних осіб.

Топ-менеджери Нацбанку стверджують, що нововведення торкнуться менш за 5% клієнтів. Але на практиці все може бути інакше. Так, деякі банки вже ввели обмеження: якщо клієнт знімає більше ніж 100 000 грн з поточного рахунку, він зобов'язаний підтвердити не тільки джерело походження грошей, а й розповісти, на що збирається їх витратити.

Подібні дії банків викликали неоднозначну реакцію. Знайшлися як прихильники, так і противники таких нововведень. Тому «Мінфін» вирішив поцікавитися у читачів, що вони думають з цього приводу.

Редакція публікує результати опитування. Всі діаграми оновлюються в режимі реального часу. Якщо ви ще не пройшли опитування, але хочете, щоб ваша думка була врахована, зробити це можна тут.

Без підтвердження

Абсолютна більшість респондентів ніколи не підтверджувало джерело своїх доходів при знятті грошей з поточного рахунку. Цікаво, але прогноз НБУ поки виправдовується. Його нововведення на даний момент торкнулися менше за 5% клієнтів.

Олігархи

Респонденти не прийшли до єдиної думки про те, чи потрібно моніторити операції фізосіб взагалі. Так, більшість упевнена, що їх потрібно перевіряти. Але тільки якщо клієнти - не прості фізособи, а олігархи й великі ділки. При цьому в об'єктивність перевірок НБУ не вірить майже третина респондентів.

Зворотній ефект

Після вступу в силу нових правил, багато експертів турбувалися про те, що вони відлякають банківських клієнтів, а сектор тіньових операцій збільшиться. Такої ж думки дотримується більшість опитаних читачів «Мінфіну». Майже 50% збирається звести до мінімуму відносини з банком, якщо їм доведеться звітувати про доходи. Ще третина й зовсім відмовиться від послуг фінустанов.

Суцільна імітація

Недовіра до влади - ще один аргумент не на користь нововведень НБУ. Велика частина респондентів не довіряє й сприймає нові правила як чергову спробу імітації реформ.

В правильність рішень НБУ вірить трохи більше за 7%.

Низький поріг

Єдиної думки з приводу того, наскільки великою має бути сума операцій, яка підлягає фінансовому моніторингу, серед респондентів також немає. Абсолютна більшість упевнена, що вона повинна бути більше ніж 100 000 грн. Також трохи більше за 17% вважає, що операції фізосіб взагалі не повинні підлягати перевірці.

Не опускати руки

З відмиванням та легалізацією доходів необхідно боротися, - вважає більша частина респондентів. Відрізняються тільки підходи. Але песимістів теж чимало. Понад чверть опитаних упевнені, що Україні вже нічого не допоможе й боротьба з корупцією - марна трата часу.