Звісно, ви можете почати пошук перспективних компаній індивідуально. Занурившись у «чудовий новий світ» інновацій, ви станете отримувати десятки пропозицій від авторів геніальних ідей, що гостро потребують грошей для їх утілення. Розвиток потрібно фінансувати: обладнання та матеріали коштують грошей, співробітникам потрібно платити зарплату, а банки, як правило, не фінансують, адже ні застав, ні скільки-небудь успішної історії діяльності startup надати не може. Венчурні інвестори – єдина надія! Тож не сумнівайтеся, що ваша мережа контактів у новому середовищі буде рости, як на дріжджах. Маючи гроші, ви станете другом, братом і соратником десяткам, а то й сотням «геніальних» винахідників. Ось тільки, як відрізнити, хто з новоявлених друзів «справжній» і доведе вас до жаданого продажу або IPO?!

Для цього вам доведеться провести ретельну діагностику компанії, так званий duediligence: глибоко вникнути в суть продукту або послуги, розібратися, чи існує для них ринок, вивчити бізнес-план і поколупатися в минулому керівників, а також провести аналіз фінансової звітності. Навіть якщо ви володіє експертизою в тому, чим займається компанія, і в змозі розібратися в операційних і фінансових тонкощах, не привертаючи консультантів, ваших сил вистачить максимум на одну-дві інвестиції. Більше того, для цього вам доведеться зробити інвестиційний процес основною роботою, забувши про всі інші заняття, які приносили і продовжують приносити вам дохід. Але, навіть якщо ви і готові на такі жертви, успіх ніхто не гарантує. Шанси заробити, інвестувавши в одну єдину компанію – мізерні. А процес, навіть у разі успіху, може розтягнутися на роки.

Як же бути?

Якщо ви готові інвестувати значну суму з достатньою кількістю нулів, то прекрасною альтернативою може стати інвестиція в який-небудь приватний венчурний фонд. Довіривши гроші професійним інвесторам вам, звичайно, доведеться платити за їхні послуги, але й натомість ви отримаєте чимало. По-перше, ставши співвласником відразу декількох десятків компаній, в які інвестує фонд, ви досягнете диверсифікації своїх вкладень. По-друге, вибором і розвитком цікавих проектів буде займатися команда професіоналів, залишивши вам час для інших занять. Хорошим прикладом такого підходу може служити інвестиція в роботобудування, про яку я написав у колонці від 22 жовтня 2015 року. Моїх знань явно недостатньо, щоб розібратися в тонкощах діяльності компаній, що займаються штучним інтелектом. Проте, їх цілком вистачило, щоб знайти тих, хто в цьому дійсно майстер. З моменту написання колонки прибутковість інвестиції в Pictet Robotics Fund склала 44%.

Ну і останнє, як варіант, ви можете просто інвестувати в одну з публічних компаній, які спеціалізуються на альтернативні інвестиції, в тому числі венчурних. Наприклад, в Blackstone, Carlyle або KKR, які керують сотнями мільярдів доларів. Якщо раніше мої згадки про таку можливість носили лише теоретичний характер, то тепер, після дозволу українцям інвестувати за кордон, вам достатньо лише відкрити брокерський рахунок за кордоном і вперед! Звичайно, з таким підходом ви не станете мільйонером відразу, вгадавши правильний startup, але і ризики ваші будуть істотно меншими.

Що з перерахованого вибрати? Рішення тільки за вами і пам'ятайте, що вектори ризику і прибутковості завжди співнаправлені. Це – аксіома, порушити яку може лише український матрац – ризик є, а доходів немає!