За даними «Мінфіну», мінімальний процент за річним депозитом в національній валюті на початку вересня становив 5,28% річних (в UKRSIBBANK), максимум — 17,54% в Банку Форвард (серед банків, в яких депозитні портфелі фізосіб перевищували 1 млрд грн). Нетто-ставки за вкладами ще нижче: адже з доходу за депозитом необхідно сплатити 18% -вий податок і 1,5% військового збору. Так що вкладникам мало що залишається.

Прибуткові папери

Альтернативою депозитам можуть стати облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — як гривневі, так і валютні. Їх дохідність зараз цілком порівнянна з відсотками, які виплачують за вкладами українські банки. І набагато вища за ту, що пропонує більшість «дочок» західних фінустанов. До того ж, з доходів за облігаціями не стягується 18% -вий податок. Тільки 1,5% військового збору.

Читайте также: Доходы по депозитам. Сколько забирает государство

«Дохідність по ОВДП знаходиться в діапазоні від 14% до 14,85% річних, залежно від терміну звернення. Наприклад, на рік можна інвестувати кошти під 14%, на два роки — під 14,5%, а на три роки — під 14,85%. Чим довше термін, тим вище дохідність. Дохідності за валютними ОВДП знаходяться в діапазоні від 4% до 5% », — розповів« Мінфіну »начальник відділу цінних паперів Райффайзен Банку Аваль Олег Клімас.

В ОТП Банку стверджують, що валютні ОВДП користуються великою популярністю серед клієнтів, як альтернатива депозитам в іноземній валюті. «Дохідність за цими паперами залежить від багатьох факторів — первинний / вторинний ринок, результат аукціону і т.д. Ми орієнтуємося на дохідність за валютними ОВДП від 3,5% до 5,3% річних, залежно від терміну погашення. Однак, за нашими прогнозами, дохідність облігацій буде знижуватися », — говорить керівник напрямку Private Banking АТ« ОТП Банк» Вікторія Мислівая.

Читайте также: Ставки по депозитам. Чем банки порадуют вкладчиков осенью

Ще один «плюс» такого інструменту — висока ліквідність ринку ОВДП. Папери можна продати в будь-який момент за ринковою вартістю.

Послуга для товстосумів

Більшість банків купують ОВДП тільки для клієнтів Private Banking або встановлюють мінімальний поріг для таких інвестицій. Наприклад, в Райффайзен Банку Аваль мінімальна сума угоди становить 3 млн грн, в Банку Кредит Дніпро — 1 млн грн, UKRSIBBANK — 500 000 грн, Банку Південний — 100 000 грн.

Фінансисти кажуть, що інвестувати в облігації по дрібниці — немає сенсу. Занадто великі супутні витрати.

«У нашому банку ця послуга доступна всім — і юридичним, і фізичним особам. Мінімальна вартість біржового лоту становить 15-20 тис грн (в залежності від правил конкретної біржі). Але не варто забувати про супутні витрати: комісії за відкриття рахунку в цінних паперах, комісії брокера і біржі. Тому ми рекомендуємо клієнтам купувати ОВДП, коли сума вкладень перевищує 100 тис грн. У цьому випадку вплив комісій на загальну прибутковість стає незначним», — пояснює заступник голови правління Банку Південний Ірина Буц.

«Найбільш вигідними вкладеннями в ОВДП будуть придбання на суму від 1 млн грн або $ 100 тис на період від 1 року», — радить директор по приватному банкінгу Банку Кредит Дніпро Максим Шахалов.

Як придбати

Якщо необхідну суму знайдено, і рішення прийнято, інвестувати в цінні папери буде нескладно.

Для придбання ОВДП потрібно:

• відкрити рахунок в банку в цінних паперах;

• укласти брокерський договір з банком;

• вибрати ОВДП (валюту, кількість, термін погашення і т.д.) і оформити заявку на їх покупку;

• перерахувати гроші на брокерський рахунок.

Після цього банк від імені клієнта укладе угоду, придбає ОВДП і зарахує їх на рахунок в цінних паперах. Вся ця процедура займе від 1 до 3 днів. В кінці терміну Міністерство фінансів перерахує клієнту на його рахунок в банку номінальну вартість цінних паперів плюс накопичені відсотки.

Але є і одне «але»: щоб відкрити рахунок в цінних паперах, необхідно пройти процедуру ідентифікації та верифікації — «знай свого клієнта» («Know Your Customer»). А це досить копіткий процес.

«Фізособам, які не є клієнтами банку, доведеться пройти сувору процедуру ідентифікації, а також пояснити походження коштів, які вони збираються витратити на покупку ОВДП», — говорить керівник напряму інвестиційного бізнесу UKRSIBBANK BNP Paribas Group Сергій Ягнич.

Мінфін зменшить щедрість

За прогнозами банкірів, на ринку держоблігацій будуть домінувати ті ж тенденції, що і на депозитному ринку. Так що прибуток інвесторів в ОВДП вже незабаром почне скорочуватися.

«Ми прогнозуємо зниження доходностей за гривневими паперами на 1% — до 13%. Причина — очікуване зниження ключової ставки НБУ до кінця року. Таке ж зниження на 1% — до 4,5% — можна очікувати і за доларовими облігаціями », — вважає Сергій Ягнич.

«За нашими прогнозами, прибутковість за гривневими ОВДП в 2017 році складе 13,5 -14%, а в 2018 році знизиться до 10% -12%», — розповідає директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.

Держава гарантує?

Фінансисти вважають, що інвестиції в держоблігації — одні з найбільш надійних. «Міністерство фінансів гарантує своєчасне погашення і виплату доходу за облігаціями внутрішньої державної позики, згідно з умовами випуску і незалежно від суми вкладень», — зазначає Ірина Буц.

Хоча «підводні камені» існують. Не так давно Мінфін обговорював з НБУ питання репрофайлінга державних облігацій на 229 млрд гривень, які знаходяться в портфелі Нацбанку. Міністерство фінансів мало намір відстрочити виплати за цими паперами на десятки років, щоб полегшити навантаження на бюджет.

Цього разу в фінансовому відомстві від цієї ідеї відмовилися. Але є ймовірність, що до її обговорення повернуться. Особливо, якщо в держскарбниці не вистачатиме грошей або боргове навантаження різко зросте. При цьому не можна повністю виключати і сценарій, при якому під реструктуризацію підпадуть не тільки папери Нацбанку.

Читайте также: Репрофайлинг ОВГЗ отменяется. Минфин подвела инфляция

В цілому банкіри налаштовані оптимістично. «Імовірність реструктуризації / репрофайлінга ОВДП, які знаходяться не в портфелі НБУ, мінімальна. Більша частина боргу знаходиться або у власності Нацбанку, або у власності держбанків. Таким чином, Мінфіну просто немає економічного сенсу проводити реструктуризацію / репрофалінг, оскільки економічний ефект буде мінімальний. А ось можливість залучати кошти за допомогою ОВДП на внутрішньому ринку в цьому випадку зникне на довгі роки», — переконаний Олег Клімас з Райффайзен Банку Аваль.

Проте, запобіжні заходи не завадять. «Ми рекомендуємо ретельно стежити за змінами в інвестиційному рейтингу України, так як на даний момент українські облігації не відносяться до інвестиційного рівня (investment grade)», — радить Сергій Ягнич.

Рейтингові агентства Fitch і Standard & Poor's вже давно підвищили суверенні рейтинги нашої країни до «В-» зі стабільним прогнозом. Однак ситуацію стопорить Moody's. В кінці серпня це агентство також підвищило кредитний рейтинг України на один рядок (з Саа3 до Саа2 з позитивним прогнозом). Але це все ще на два ступені нижче рейтингів S & P і Fitch. Суть такої оцінки зводиться до того, що зобов'язання держави мають дуже низьку якість і схильні до дуже високого кредитного ризику. Тобто знаходяться на «сміттєвому» рівні. При наявності декількох рейтингів, і регулятори, і інвестори враховують найменшу оцінку. Так що наша країна, по суті, все ще знаходиться на межі дефолту.

Порада «Мінфіну»: прибутковість по внесках у всіх валютах знижується з початку року. Відповідно, падають і заробітки вкладників. Але варіанти отримати більш вигідну ставку, все ж існують. Розмістивши депозит у банку через наш сайт, вкладники можуть отримати додатково до 1,5% річних до базової ставки. Детальні умови — в розділі «Бонус до депозитів».