Інтерес зріс у 20 разів
За час повномасштабної війни кількість Google-запитів щодо бомбосховищ аномально зросла, свідчать дані платформи для пошукового маркетингу Serpstat.
Наприклад, якщо за січень запит «приватний бункер» загуглили лише 70 разів, то у квітні — вже 1 600 разів. Із квітня щомісяця кількість запитів стабільно спадала, хоча ще за неповний вересень досягла показників вересня 2021-го.
Про сплеск попиту свідчать дані майданчику з замовлення послуг Kabanchik.ua. З кінця лютого там зростає кількість замовлень на ремонт укриттів і підвалів, а також облаштування чи копання погребів. У червні кількість замовлень зросла на 100%, порівнюючи з березнем. Навіть у вересні попит продовжує триматися на пікових рівнях.
Багато замовлень стосуються погребів: українці просять викопати яму, залити підлогу бетоном й зробити вентиляцію. Це також стосується і підвалів багатоповерхівок. Майже половина усіх таких замовлень — з Києва. Решта — Київщина, захід і центр країни, та Харківщина.
Скільки коштує бункер
За 100 тис. грн можна встановити у дворі бункер, щоб пережити обстріл, — каже власник БТК «Альбатрос» Леонід Бенев'ят. Але це буде лише «залізобетонна коробка», без вентиляції, водовідведення чи додаткових виходів. Встановлення цих елементів може коштувати дорожче за сам бункер.
Втім, просто викопати у подвір'ї яму та забетонувати її — замало, щоб назвати це бункером, — пояснює керівник Вектор-Альфа Максим Коваленко. «Такий бетонний підвал захистить від міни 60−80 мм, від уламків, але не від чогось серйознішого. Бункер — це серйозна фортифікаційна споруда, яка має свою вентиляцію, автономне енергозабезпечення, відведення газів та води, каналізацію».
Читайте також: Нерухомість дорожчає скрізь: в яких країнах ціна на неї зросла найбільше
Невеликий бункер для чотирьох осіб (20 кв. м), який витримає обстріл РСЗВ «Град», коштуватиме $20 тис., — каже Коваленко. Йдеться про бункер із бетонним перекриттям 50 см без особливих зручностей, у який треба спускатися драбиною. Таку саму ціну називає власник фірми «ЄвроДім» Ігор Черніков, але з уточненнями: «Має бути два виходи: зі сходами, і запасний люк з драбиною, санвузол, чотири ліжка, інтернет. Жити там не вийде — максимум переночувати, це дуже некомфортно».
Чи є попит
Замовлень в опитаних будівельників одиниці, навіть якщо це прифронтові Дніпро та Харків. Увесь попит — приватні житлові ділянки. «Це недешеве задоволення, тому народ не поспішає вкладатися», — констатує Максим Коваленко.
Щомісяця звертаються і цікавляться бункерами до 10 людей. Найактивніше бункери продавалися у квітні-травні, — каже Коваленко. Дзвінків тоді було не більше, але більше з них ставали замовленнями. Продаж суттєво впав, коли росіяни програли битву за Київ, — додав він.
Читайте також: Плюс 200% у вересні: як ЗСУ допомагає зростати акціям українських компаній
Майже завжди замовники — власники приватних будинків, подалі від міста. Також бункерами цікавляться державні й приватні школи, — додає Леонід Бенев'ят. Втім, з ними поки що все на етапі узгоджень з пожежниками.