Попит і пропозиція
Багато орендодавців, які втратили клієнтів після початку війни, готові пропонувати житло за зниженими цінами до кінця року. Але навіть за 6 тис. грн квартиру здати непросто — пропозиція в рази перевищує попит.
Після вторгнення Росії в Україну багато власників житла скасували орендну плату в березні та квітні. Дехто не бере її й у травні або знизили до мінімуму. Директор агентства нерухомості Брок-Рієлті Дмитро Корчев каже, що весь цей час орендатори намагалися збагнути, чи й надалі вони зніматимуть квартиру в столиці.
Орендаторів на всіх бракує. Рієлтор Анастасія Перепеляк каже, що зараз попит на оренду квартир у Києві в середньому на 60% менший, порівнюючи з довоєнним періодом.
Переселенці, переважно жителі Маріуполя чи Харкова, теж орендують квартири у Києві. Але їх небагато та більшість знімають дво- та трикімнатні апартаменти за найнижчими цінами.
IT-фахівці, маркетологи, менеджери середньої ланки у міжнародних компаніях, які раніше орендували квартири в новобудовах, зараз працюють на заході країни і поки що не поспішають повертатися до столиці.
Тим паче, ціни на оренду житла у Львові, Ужгороді, Івано-Франківську вже знизилися на 20−25%, а пропозиція постійно збільшується. Ще одна проблема полягає в тому, що літо — традиційний період затишшя для ринку нерухомості. Тому кількість орендаторів найближчим часом не зросте.
Цінові поступки
Оренда житла у столиці подешевшала в середньому на 20−30%. Але деякі орендодавці готові до великих знижок, аби знайти клієнтів. Наприклад, на вул. Чорновола (Шевченківський р-н) вдалося здати 1-кімн. квартиру в старому будинку за 8 тис. грн, хоча у довоєнний час вона здавалася за 12 тис. грн на місяць.
Корчев стверджує, що бачив пропозицію про здачу в оренду кімнати у квартирі на Троєщині за 1,5 тис. грн на місяць.
У Києві багато пропозицій оренди однокімнатних квартир із непоганим ремонтом за 5−6 тис. грн на місяць, за такі гроші ще півроку тому можна було зняти лише кімнату. Деякі власники навіть готові здавати житло у новобудовах за 7−8 тис. грн на місяць. Як правило, договір на таку суму фіксується на 3−6 місяців. Потім плату можна переглянути.
Читайте також: Нерухомість в Іспанії, Туреччині та Грузії: скільки коштує та як купити
До кінця року оренда навряд чи подорожчає, — додає Перепеляк. Якщо військові дії завершаться, то Україні потрібно буде ще рік-півтора для стабілізації ситуації.