Обсяг земельного ринку
За даними дослідження ГІС «Увекон», 1 липня на продаж пропонувалося 1 973 ділянки. Проте рівень пропозиції не у всіх регіонах однаковий. Найбільше ділянок продавалося в Київській області — понад 430. В Одеській області було виставлено на продаж 170 ділянок, у Дніпропетровській — 132, у Львівській — 114.
В багатьох областях кількість виставлених на продаж ділянок була значно меншою, а в деяких — навіть нерепрезентативною. Наприклад, у Луганській області зафіксовано лише 17 земельних ділянок, виставлених на продаж.
Проте вже у вересні — на початку жовтня обсяг виставленої на продаж землі може зрости в півтора-два рази. Це варто пов'язати насамперед із підвищенням активності покупців та налагодженням процесу ціноутворення.
Ринок лише формується
Існує стереотип, що українська земля дорога. Її «метафорична» вартість напередодні відкриття ринку і справді виявилася високою.
Так, після відкриття ринку землі середня ціна пропозицій становила $2−3,6 тиc. за га. Іноді ціна пропозицій сягала $4,5 тис. за га і більше.
Проте це ціни «зі стелі», адже ринок перебуває на стадії формування власних правил, враховуючи попит і якісне визначення вартості землі. Лише за підсумками серпня можна буде говорити про відповідність цін наявному попиту та про реальні механізми ціноутворення.
Читайте також: Відкриття ринку землі: що банки підготували для клієнтів
Припускаю, що великий обсяг виставленої на продаж сільськогосподарської землі розрахований на покупців-бізнесменів, що планують використати її для інших цілей, наприклад, влаштування заправок чи будівництва житла.
Що буде восени
На тлі поступового формування банку пропозиції вартість землі може знизитися. Звісно, ринок потребує єдиної системи, спільних і зрозумілих критеріїв оцінювання, аби ціна була справедливою, а не захмарною.
На ціну впливають кілька суттєвих факторів: бонітування ґрунтів (види культур, урожайність), виораність, площа ділянки, відстань від населених пунктів. Найбільш очікуваним на ринку стане вирівнювання цін. Цілком виправданим стане зниження вартості землі на 30−50%, залежно від її якісних характеристик.
Читайте також: Купуємо с/г землю: 5 нюансів, які впливатимуть на дохідність вашої інвестиції
Є й інші фактори, що можуть вплинути на ринок землі. Економічні процеси в країні і прогнозована нова хвиля ковіду з жорсткими обмеженнями з жовтня по грудень, чи навіть по березень, можуть суттєво загальмувати ринок. Проте головний процес запущений: земля стала товаром. Остаточно, без вороття.