За останні пів року українці придбали в нас втричі більше закордонної нерухомості, ніж за такий же період 2021 року. Якщо десять років тому нам було складно пояснити українцям, навіщо потрібне житло за кордоном, то тепер це багато хто розуміє.
Як і раніше, більшість наших клієнтів купують нерухомість для інвестицій, але останніми місяцями значно зросла кількість тих, хто купує помешкання для життя.
Мотивація і перших, і других цілком зрозуміла. Перші шукають, куди вкласти гроші, адже український ринок нерухомості переживає не найкращі часи. Другі шукають безпечне місце для життя, перевозять туди свої сім'ї, літніх батьків.
Які країни обирають українці
Один із найпопулярніших напрямків серед українців — Туреччина. Ціни тут значно нижчі, ніж у ЄС. Ба більше, вони нижчі, ніж в Україні до війни. За ціною хрущовки на околиці Києва в Аланії можна придбати апартаменти з ремонтом у житловому комплексі з власним відкритим басейном.
Також при купівлі квартири у турецьких забудовників не треба пояснювати походження коштів. Крім того, у Туреччині нескладно отримати посвідку на проживання за наявності житла в цій країні.
Українці почали купувати більше нерухомості і в країнах Євросоюзу: в Іспанії, Португалії, Німеччині, Польщі та Болгарії. Окремий напрямок — теплі країни: ОАЕ, Таїланд, індонезійський острів Балі.
Що буде з цінами далі
Ці місця популярні не лише серед українських покупців, а й серед українських забудовників, які почали розвивати там свої проєкти, як і в Туреччині. Останніми роками цей ринок переживає стрімке зростання: його обсяг збільшується завдяки масштабним девелоперським проєктам, зростають ціни на нерухомість.
Утім, стрибкоподібного подорожчання очікувати не варто. Гадаю, попередній стрибок був викликаний тим, що раніше ціни на нерухомість були невиправдано низькими, порівнюючи з іншими країнами Середземномор'я.
Читайте також: Ринок нерухомості України-2023: ціни, угоди, покупці
Однак, ціни, безперечно, зростатимуть, хай і не так стрімко. А ось обсяг ринку помітно збільшуватиметься, оскільки містобудівні програми багатьох турецьких населених пунктів передбачають знесення кварталів зі старими будинками. На їх місці з'являтимуться житлові комплекси та міська інфраструктура.