Платники податку сподівались, що цього року платити треба буде менше. Згідно з антикризовим законом, податок на нерухомість за березень було скасовано через карантин. Але з'ясувалося, что платити доведеться сповна.
Про те, коли буде врахована пільга і які є нюанси розрахунку податку на нерухомість у 2020 році, «Мінфіну» розповів молодший юрист практики податкового права АО Моріс Груп Артур Мриглод.
Хто повинен платити податок
Платниками податку на нерухомість є особи, які володіють нерухомістю на території України, чи то фізична, чи юридична особа, а також резидент чи нерезидент.
Складати і подавати звітність з податку на нерухомість мають лише юридичні особи, а обчислення суми податку на нерухомість, якою володіє фізична особа, здійснює податкова.
Читайте також: Для власників нерухомості хочуть ввести ще один «податок»
За яку нерухомість потрібно платити
Податок потрібно заплатити, якщо власник нерухомості володіє квартирою, загальна площа якої складає більше 60 кв. м, житловим будинком – більше 120 кв. м, різними типами об’єктів житлової нерухомості – більше 180 кв. м.
Податок буде нараховуватися на кожен кв. метр, який перевищує встановлені площі. Якщо ж платник податків володіє квартирою загальною площею більше 300 кв. м, будинком – більше 600 кв. м, різними типами об’єктів житлової нерухомості – більше 900 кв. м, тоді йому нарахують податок на всю площу, а не тільки на ту, яка перевищує 60, 120 або 180 кв. м.
Яка ставка податку
Ставка податку може коливатися в діапазоні 0-1,5 % від мінімальної заробітної плати на початок року, який передує року, в якому отримано податкове повідомлення-рішення.
Рішення про встановлення ставки приймають сільські, селищні, міські ради або ради об’єднаних територіальних громад. Це означає, що в різних регіонах України ставки податку можуть бути різні.
Як розраховується
Наведемо приклад: загальна площа квартири становить 90 кв. м (площа, на яку не нараховується податок становить 60 кв. м), ставка податку – 1 %, мінімальна заробітна плата на початок 2019 року – 4 173 грн. Від 90 кв. м віднімаємо 60 кв. м — отримуємо 30 кв. м. Далі множимо 4 173 грн на 1 % та отримуємо 41,73 грн. Потім 30 кв. м множимо на 41,73 грн та отримуємо суму податку до сплати у розмірі 1 251,90 грн.
Читайте також: Податок на нерухомість хочуть рахувати по-новому: що пропонують в Раді
Коли сплачувати
Для фізичних осіб податок треба сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, а для юридичних осіб — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Яка відповідальність за несплату
За несвоєчасну сплату податку на нерухомість передбачений штраф. Так, при затримці сплати податку до 30 календарних днів, розмір штрафу становить 10 % суми боргу, при затримці більше 30 календарних днів — 20 % суми боргу.
Також після спливу строків погашення грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня в розмірі 120% річних облікової ставки НБУ.
Що як податкове повідомлення-рішення не надійшло
Відповідно до Податкового кодексу, якщо податкова не надіслала (не вручила) податкове повідомлення-рішення до 1 липня поточного року для сплати податку на нерухомість, то тоді фізичні особи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання.
Якщо повідомлення-рішення не надійшло, а платник податків знає, що сплатити податок треба, в такому випадку можна дочекатися повідомлення-рішення і платити вже після отримання офіційного документа або ж сплатити самостійно, уважно перевіривши всі реквізити.
Що з пільгами
Закон 540-ІХ передбачає, що об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, звільняються від оподаткування податком на нерухоме майно в період з 1 березня по 31 березня 2020 року. Це означає, що загальна сума податку, яку треба заплатити, буде зменшена на один місяць.
Наприклад, загальна сума податку становить 1251,90 грн, з яких сума податку за один місяць становить 104,32 грн. Віднімаємо від загальної суми податку суму податку за один місяць і отримуємо 1147,57 грн.
Читайте також: Податкова розповіла, як сплачувати податки під час карантину
Пільги, передбачені Законом № 540-ІХ, будуть враховані при нарахуванні контролюючими органами податку фізичним особам – платникам податку за об’єкти нежитлової нерухомості у 2021 році за 2020 податковий (звітний) рік.