Про «правильні місця» для бізнесу та інвесторів
Перш ніж говорити про інвестиції, на думку Еріка Наймана, засновника і керуючого партнера інвестиційної компанії HUG'S, треба розуміти, що зараз є Україна. З одного боку, йде війна; з іншого — через бюджет країни прокачуються гігантські гроші, які, зрештою, опинятимуться у бізнесменів усіма можливими шляхами: через витрати споживачів у кафе, салонах, магазинах тощо.
«Інакше кажучи, якщо ти опинився в правильному місці, а зараз це Київ із передмістям, західні регіони, потім ще, очевидно, додасться Одеса, то тільки палицю увіткни і на цьому заробиш», — переконаний експерт.
Говорячи про найперспективніші інвестиції, він звертає увагу на «занепалих ангелів». В інвестуванні цей термін визначається, як облігація, яка успадкувала, переважно, високоякісний рейтинг, але була знижена до рейтингу спекулятивного класу. Зниження рейтингу, зазвичай, пов'язані з погіршенням фінансового становища емітента. Такі облігації пропонують вищу прибутковість, але супроводжуються підвищеним ризиком.
На думку Еріка Наймана, «занепалі ангели» цікаво купити наприкінці року або на самому початку 2024-го.
Про доречні активи в період змін
Україна стає частиною західної цивілізації. А тому, на думку Андрія Масло, Founder & CEO в Investudio, треба брати за взірець портфель західного інвестора. У ньому четвертину відведено під нерухомість, половину — під бізнес у різних формах, прямих або портфельних, і ще четвертину — під короткострокові активи, тобто гроші, які можна вилучити при першій необхідності.
«Якщо зараз інвестору вдасться придбати актив за дуже гарною ціною, він має перспективу на майбутнє зробити інвестицію свого життя», — вважає Founder & CEO в Investudio.
Він також каже, що зараз акценти зміщуються в бік нових інструментів.
«Ми зараз бачимо багато цікавих стартапів, які роблять спроби токенізувати якісь активи через новітні інструменти. Я криптоскептик і дуже упереджено ставлюся до цих ініціатив, розуміючи, що за ними немає юридичної складової. Але це сьогодні немає. Наприклад, є запит купити 1 кв м нерухомості. 1 кв м можна продати, але питання — як усім цим потім управляти? Як ту нерухомість, коли вона добудується, консолідувати, щоб продати єдиному власнику і віддати дохід інвестору, який профінансував будівництво? Ще багато запитань, але на них вже формуються шляхи розв’язання», — говорить Андрій Масло.
За словами експерта, зараз великий інтерес до залучення українського капіталу на західні ринки. Але при цьому не завжди інвестори враховують ризики. Адже навіть індекс S&P500, який так часто ставлять за взірець стабільної дохідності, має великі ризики та просадки.
«Якщо ви готові прийняти 50% просадки на якомусь етапі, то можна заходити у цей ринок із малими грошима. Адже якщо у вас невелика сума, то ви обмежені в інструментах. Ви можете тільки придбати і чекати», — наголосив Founder & CEO в Investudio.
Експерт вважає, що ринок зараз у тій точці, коли може або зрости, або впасти. І в такий момент інвестору краще подивлятися в бік довгострокових облігацій і золота. Золота — вже більше тоді, коли почнеться «друкування грошей».
Читайте також: Засновник WhiteBIT про інвестиції в «Металіст 1925» та єврокубки у Харкові
Венчур — інвестиції не для початківців
Засновник та генеральний директор компанії Promodo, генеральний партнер та один із засновників венчурного синдикату Toloka.vс Олександр Колб переконаний, що початківцям наступного року варто вкладати гроші в ОВДП.
«А якщо ваші інтереси трохи більші, ніж державні облігації в гривні, то можу порекомендувати такі можливості, які ми активно зараз використовуємо в Toloka.vc, коли інвестуємо в IT-проєкти», — додав він.
Серед сьогоднішніх трендів у венчурі, на які варто зважати і наступного року, Олександр Колб виділив:
- Суттєве зниження інвестицій в IT. На це впливає низка чинників: рецесія в IT, підвищені відсоткові ставки, інфляція, війна, тощо. І на цьому фоні ми бачимо можливість інвестицій в той час, коли ринок знаходиться на спаді. Сьогодні оцінки компанії, які розглядаємо ми, оцінюються в х6−7 ARR, ще два роки тому це могли бути оцінки в 20 ARR. Тобто зараз саме час інвестувати на спаді. Хтось бачить спад, а ми — можливість!
- Тренд на інвестиції у форматі Venture Debt. Знову ж таки, коли відсоткові ставки навіть в США вже досягають 7−8%, проєкти готові розглядати угоди з елементами Venture Debt. Тобто стартапи зараз готові залучати кошти під відсотки, по суті, як брати кредит. Це відкриває інвесторам можливість отримувати 10−12% річних у доларах. І це теж продукт, який зараз зростає та має попит серед інвесторів.
- В Європі та США інвестування синдикатами в раунді вже наближається до стандарту, на відміну України. Інвестувати колективно з чеком $5−10 тис. сьогодні набагато простіше і безпечніше, ніж 5 років тому. Великі і, дійсно, перспективні проєти залюбки залучають інвестиції синдикатів із чеками не меншими, ніж повноцінні фонди.
Попри усю ризиковість інвестицій у венчур, Олександр Колб підкреслив: якщо дивитися дані за 15 років, то венчурна індустрія дає одну з найвищих ставок прибутковості, випереджаючи нерухомість й інші сфери.
На ринку землі обіцяє бути «спекотно»
Андрій Усенко, співзасновник «Твоє коло», переконаний, що інвестувати в Україні треба в агросектор.
«Військові роки важкі для агросектору, але навіть за цих умов він рухається у правильному напрямку. Йдеться про переробку, там є досить високий потенціал збільшення доданої вартості», — підкреслив експерт.
Для великих інвесторів, які мають намір глибше вникати у свої інвестиції, підійде більше агробізнес та переробка. Для пасивних інвесторів — земля.
«Земля реально у нас має велику перспективу. Навіть у воєнні роки її вартість збільшилася в середньому на 15%. Навіть більше, вже через місяць відкриється ринок землі для юридичних осіб, і там буде спекотно», — наголосив співзасновник «Твоє коло».
Читайте також: 120 тис. власників паїв не оформили права на землю: як це зробити і не втратити наділ
Всі шляхи ведуть у нерухомість
Генеральний директор інвестиційної компанії «Concorde Capital» Ігор Мазепа вважає, що гроші все одно крутитимуться в нерухомості. Щоправда, не всі «квадрати» принесуть дохід — експерт пророкує нелегкі часи.
«Сегменту топової преміальної нерухомості буде складно і особливого заробітку він не принесе. Він буде останнім, який підніматиметься, бо багато українців із грошима виїхали за кордон, і це тиснутиме на ринок», — пояснює Ігор Мазепа.
Набагато краще, за його словами, почуватиметься дохідна нерухомість. Такі висновки експерт робить на підставі оцінки діяльності його нового інвестиційного проєкту SHELEST HUTIR.
«2023 рік для проєкту видався рекордним, заповненість номерів наближається до 80%, ціни на них постійно зростають, як наслідок — зростає і вартість квадратного метра. Очікування від 2024 року ще кращі», — говорить гендиректор «Concorde Capital».
При цьому він наголошує, що інвестуючи у дохідну нерухомість, важливо обрати професійного оператора. Якщо він зможе заробляти гроші, то й буде змога виплачувати дивіденди інвесторам. Але наразі про 15−18% не йдеться. До таких проєктів експерт радить ставитися з насторогою. «Інвестиційний ринок може пережити нелегкі часи, коли ці історії «здуватимуться», — каже він.
Загалом, Ігор Мазепа зазначив, що протягом 2023 року спостерігається досить великий споживчий попит із боку приватних інвесторів на проєкти з невеликим порогом входу для отримання пасивного доходу. Для таких інвесторів компанія Concorde Capital розвиває декілька напрямків і працює над створенням нових інструментів, які дозволять суттєво зменшити «вхідний чек».
«Моя особиста думка, що інвестувати зараз можна і навіть необхідно. По-перше, життя триває, по-друге, це драйвить економіку, по-третє, це дозволяє розвиватися та отримувати прибуток», — резюмує експерт.