Квартира у спадок
Отримавши у спадок нерухомість, перш за все важливо стати її законним власником. Для цього необхідно вступити у спадок. У всіх спадкоємців є півроку після смерті заповідача на те, щоб встигнути подати заяву про намір вступити у спадок.
Подати цю заяву потрібно нотаріусу, який відкриває справу про спадщину. Після закінчення передбаченого законом часу кожен із спадкоємців отримує документ, що підтверджує право на частину спадщини, яка йому належить.
Якщо заповіту немає, то спадок розподіляється серед родичів за категоріями спорідненості.
Є 5 черг спадкоємців:
- Перші в черзі — це чоловік/дружина, діти, а також батьки померлого.
- Другими є брати, сестри, дідусі, бабусі.
- У третій черзі — дядьки і тітки.
- У четверту чергу потрапляють особи, які проживали з померлим не менше 5 років в одній сім'ї до моменту відкриття спадкової справи.
- П'ята черга — всі інші родичі померлого.
Читайте також: Як і куди будуть розселяти мешканців хрущовок
Паперові справи
При складанні заяви у нотаріуса вам буде потрібно надати свідоцтво про смерть спадкодавця, заповіт і папір, що підтверджує родинні зв'язки з покійним.
Якщо квартира за заповітом переходить кільком людям, її, як правило, ділять на рівні частини або пропонують виплату компенсації з боку одного власника іншому.
Через 6 місяців видається свідоцтво про право на спадщину. Цей документ підтверджує право власності на квартиру.
Читайте також: Яке житло тепер будується в котеджних містечках і скільки воно коштує
Що потрібно для угоди
Після реєстрації права власності квартиру, отриману у спадок, можна продати. Угода проходить за стандартною процедурою. Для складання договору купівлі-продажу успадкованої нерухомості будуть потрібні:
- правовстановлюючі документи;
- паспорта всіх учасників угоди;
- дозвіл органів опіки (при наявності неповнолітніх родичів);
- довідка про осіб, зареєстрованих у квартирі.
Новому власникові (покупцеві) також важливо передати технічні документи на квартиру і виписку, що підтверджує відсутність боргів за комунальні послуги і по квартплаті.
Читайте також: Чому київська «вторинка» буде дешевшати
Що потрібно знати про податки
Залежно від категорії спорідненості, визначається і розмір податку, який доведеться заплатити за отримання в спадщину квартири або будинку.
На даний момент в Україні є три ставки оподаткування при вступі у спадок: 0%, 5%, 18%.
Нульова ставка діє для родичів, які відносяться до першої черги споріднення: чоловіка/дружини, батьків, дітей, включаючи прийомних, дітей будь-якого з подружжя, народжених в іншому шлюбі.
0% податку на спадщину платять і ті, хто відноситься до другої черги споріднення: бабусі / дідусі, брати / сестри, онуки, а також ті, хто має пільги: інваліди 1-ї групи, діти-інваліди та діти без батьків.
5% податку за успадковану квартиру платять всі інші суб'єкти, які не потрапляють в описані вище категорії, незалежно від того, є вони родичами покійного чи ні.
Ставка 18% діє для резидентів України, які проживають за її межами, та іноземців, незалежно від ступеня споріднення зі спадкодавцем.
З платежів обов'язковими є також оплата держмита в Пенсійний фонд України в розмірі 1% вартості житла і послуг нотаріуса. В середньому це 3,5-7 тис. грн.