Українці повертаються до колишніх звичок
Попри війну, українці вчаться балансувати між новою реальністю та довоєнною рутиною, тож у відносно безпечних містах поступово зростає попит на звичні товари та послуги: запашну каву з кав’ярні, новий предмет одягу чи улюблену б’юті-послугу в салоні.
Так, наприклад, за статистикою Gradus Research, у травні люди найчастіше купували продукти харчування (58% опитаних), ліки та вітаміни (33%), а також одяг і взуття (30%).
А за нашою аналітикою, у квітні й березні українці на OLX найбільше цікавилися послугами у сфері краси та здоров’я — за 2 місяці ми нарахували понад 660 тисяч таких запитів.
Читайте також: Житло в Києві: скільки зараз реально коштує оренда і квартири в новобудовах
У Полтаві — найдешевше
Зростання інтересу — це очевидний сигнал для бізнесу, що час відновлювати діяльність, тож 87% наших клієнтів, які надають послуги або продають товари, вже повернулися до роботи.
Найшвидше відновлюються компанії в тій частині Київщини, де не було активних бойових дій, а також у Львівській, Дніпропетровській, Одеській та Івано-Франківській областях. Трохи детальніше розглянемо ситуацію з цінами та пропозиціями.
Найнижча оренда залишається у Полтаві — 1 575 грн на місяць. Доступні варіанти можна знайти і в Кривому Розі. Тут місячна вартість робочої площі зараз становить 1 604 грн, що, до слова, вдвічі менше, ніж було ще в березні.
А в обласному центрі — Дніпрі — підприємцям варто розраховувати на середню ціну оренди 4 528 грн на місяць. В Одесі вартість комерційного приміщення може в середньому обійтися в 5 188 грн/місяць (на 2 650 грн менше, ніж у березні).
Серед західних міст України, найнижчі ціни в Луцьку — в середньому 2 650 грн на місяць, а це, зауважу, втричі дешевше, ніж в інших регіонах. До прикладу, в Ужгороді ми зафіксували середню вартість оренди в травні на рівні 7 400 грн, у Хмельницькому та Івано-Франківську — 8 тис. грн, а у Львові — 9 тис. грн.
Щодо центральних регіонів нашої країни, то в Черкасах зараз, як і в березні, можна винайняти приміщення за 3 тис. грн на місяць.
Столичні ціни прямують до рівня мирного часу
У Києві ціни в травні були доступніші, ніж у мирний час: середньомісячна вартість оренди комерційної площі становить 10 650 грн.
Найнижчі тарифи в Святошинському, Деснянському та Оболонському районах, а найбільше пропозицій у Шевченківському та Дарницькому. І хоч вибір приміщень у столиці найбільший, щомісяця понад 500 об'єктів знаходять своїх орендарів: лише в травні коло варіантів звузилося з 9 551 до 8 892 оголошень. Тож, якщо ви планували перевезти або відновити бізнес у Києві — зверніть увагу на те, що інші підприємці зараз активно шукають тут площу для роботи.
Читайте також: В Україні почали продавати нерухомість за стейблкоїни
Найбільший вибір — серед офісних приміщень і магазинів
А тепер детальніше розповім про ціни на окремі типи комерційної нерухомості. Зараз на нашій платформі найбільше оголошень про оренду офісів і магазинів.
Вартість оренди офісного приміщення в столиці зараз знаходиться на рівні 14,5 тис. грн на місяць. У Львові середня ціна в 2,5 рази нижча — 5 900 грн/міс. Аналогічна ситуація і в Одесі, де вартість оренди офісу складає 5 500 грн/міс. Якщо дивитися в бік західних регіонів, там є дешевші пропозиції оренди в межах 3−5 тис. грн. Найдоступнішу середню вартість ми зафіксували в Рівному та Кам’янці-Подільському — 2 тис. та 3 200 грн відповідно.
Якщо ж ви шукаєте квадратні метри під магазин, то в Кропивницькому та Полтаві можете розраховувати на найменші ціни, в середньому, за 2 500 −3 тис. грн/міс. Середньомісячна оренда в Києві обійдеться у 12 500 грн. Майже вдвічі меншу ціну можна знайти у Луцьку, Ужгороді чи Хмельницькому — в середньому 7 000−7 500 грн. В Івано-Франківську, який радо приймає українців, підприємцям готові запропонувати в оренду магазин за 10 750 грн/міс.
Знижки та «канікули» від орендодавців
Щоб краще зрозуміти настрої власників комерційної нерухомості та готовність підтримати українських підприємців, у травні ми провели внутрішнє опитування серед своїх клієнтів. Більшість респондентів (65%) — це чоловіки середнього віку, які здають в оренду приміщення для офісу, складу чи магазину. Понад 90% із них шукають орендарів на спеціалізованих майданчиках на кшталт OLX Нерухомість.
При цьому, договір оренди на рік готові укласти 29% усіх опитаних, решта 71% — обговорюють умови співпраці індивідуально. До речі, цей документ — важлива складова надійної угоди, яка гарантує безпеку і власнику, і орендарю. Тож, щоб застрахувати себе від ймовірних ризиків, чітко визначіть основні п’ять пунктів договору:
- об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації),
- термін оренди,
- розмір орендної плати з урахуванням її індексації,
- порядок використання амортизаційних відрахувань (тобто коштів за зношення об'єкта в процесі експлуатації),
- відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.
Підсумовуючи результати опитування, додам, що більшість власників нерухомості готові йти на чималі поступки, щоб підтримати підприємців у кризовий час. Знижка на оренду — найпоширеніша опція. Її готові надавати майже 79% орендодавців. Із них 43% не проти знизити вартість вдвічі, ще 26% можуть зменшити платню на 20−40%, а 8% опитаних згодні зробити знижку навіть більш ніж на 50%.
Лояльні умови розстрочки оплати пропонують понад 42% опитаних. Близько 37% власників можуть додати безкоштовно один місяць оренди.
Влаштувати канікули для бізнесів у «гарячих точках» готові 14% орендодавців і ще приблизно така ж кількість можуть взяти на себе або ж поділити з орендарями оплату комунальних послуг.