Ринок не перегрітий
На ринку однозначно немає і найближчим часом не передбачається «перегрівання». Ціна зростає, але зростає й кількість проданих квартир. Торік вартість квартир у «Київміськбуді» зросла на 25%. При цьому, близько 80% квартир були викуплені на етапі будівництва, решта розійшлися протягом нетривалого часу після введення будинків в експлуатацію. Простий приклад — ЖК «Італійський квартал-2», продажі у якому стартували у листопаді минулого року. Упродовж місяця розкупили майже всі однокімнатні квартири. І так із більшістю ходових метражів.
Можливо, комусь складно в це повірити, але ми маємо своєрідний «лист очікування», в який потенційні покупці записуються з метою встигнути придбати бажану квартиру.
Ціни зростатимуть
З одного боку, забудовникам вигідно підвищувати ціну на власний продукт. Хто ж не хоче заробляти більше, скажете ви — і матимете рацію. Але тут важливо відзначити, що торішнє зростання цін пов'язане не з підвищенням заради заробітку, а із вимушеним зростанням. Подорожчання будматеріалів та комплектуючих, інфляція, зростання цін на енергоносії — «винуватці урочистостей».
Від цього зростання маржа забудовника у глобальному плані не збільшилася. Що буде надалі, залежить від тих самих складових. Але чим вища ціна, тим слизькішою є доріжка: ніхто до пуття не знає, де цінова стеля зростання. Зрозуміло, що в кожному сегменті свої цифри, але найбільш схильними до небезпеки є економ і комфорт. Тобто припинити купувати через те, що дуже дорого, може цільова аудиторія саме такої нерухомості. Якою стане крайня цифра — поки що незрозуміло.
Іпотека — двигун ринку
На початку січня влада оголосила про запуск навесні нової іпотечної програми під 5%. Обіцяють, що скористатися зможуть усі, основним критерієм буде наявність офіційного доходу. Особисто я двома руками за нові програми, не втомлюся повторювати, що іпотека — це двигун ринку. Було б великим позитивом, якби квартири для участі у новій програмі можна було масово купити на етапі їх будівництва.
Тому що, як писав вище, більшість квартир люди розкуповують саме на етапі будівництва будинку. Це розширило б асортимент для людей та підтримало будівельну галузь. Яка, зі свого боку, може дати гарний поштовх економіці країни загалом.
Читайте також: Що буде з цінами на новобудови у 2022 році
Діджитал — наше все
Бізнес просто повинен використовувати новітні технології у своїй роботі, і будівельний — не виняток. Із початку 2022 року ми запровадили нову версію системи управління IT-enterprise. З її допомогою забудовник здійснює оптимізацію всіх бізнес-процесів, повний контроль за фінансовим станом, автоматизацію завдань та управління їх виконання, координацію департаментів. На мою думку, треба спрощувати все, що можна спростити без втрати ефективності. І діджитал у цьому — гарний помічник.
Читайте також: Як інвестувати в землю: найпростіший спосіб купити гектари
Загальна ситуація у країні
На жаль, війна на Сході триває. І примара нового вторгнення в Україну не сходить з порядку денного. Більшість українців звикли жити в режимі постійної бойової готовності і купувати квартири їм це не заважає. Принаймні, статистика продажів останніх 6 років є суто позитивною. Сподіватимемося, що далі розмов і усного «перетягування канатів» серед світових лідерів не зайде. Нам потрібний мир. Якщо все буде спокійно, то на ринку нерухомості буде позитивна динаміка.