Портрет українців в Польщі
Аналітичний центр провів соціологічне дослідження адаптації та намірів подальшої інтеграції українських трудових мігрантів, які працюють у Польщі. Для цього було використано вибірку понад 1000 респондентів з усіх регіонів Польщі, що дає високий рівень точності даних.
Як показало дослідження, 24% респондентів до приїзду у Польщу проживали на Заході України, 31% — у Центрі (крім Києва), 2% — у Києві, 19% — на Півдні, 24% — на Сході.
Більшість респондентів мають або вищу (28,4%), або професійно-технічну, чи середню спеціальну освіту (47,8%). Минулорічні показники демонстрували відповідно 36% і 41%, що показує збільшення серед трудових мігрантів спеціалістів з середньою або професіонально-технічною освітою.
Більшість респондентів до приїзду в Польщу виконували або фізичні роботи (25%), або працювали у сфері послуг (28%). Займалися розумовою діяльністю або на керівних посадах — 15%, управлінці — це ще 10%.
Наразі переважна більшість українців в Польщі залучена на виробництві. На питання щодо задоволення теперішньою роботою у Польщі, швидше задоволені або повністю задоволені — переважна більшість українців (68,3%). Але слід зазначити, що цей показник, у порівнянні з дослідженням 2020 року, впав на 7%.
Те, що турбує українців — це переважно рівень заробітку та відсутність кар‘єрного росту (68%). 18,6% українців не задоволені ставленням поляків на роботі і лише 2% в повсякденному житті. Останній показник привертає особливу увагу, адже в минулорічному опитуванні 26% так чи інакше відчували негативне ставлення до себе з боку поляків у повсякденному житті.
Готовність до інтеграції
46,4% українських працівників заявляють про подальші інтеграційні наміри залишитися жити у Польщі. При цьому 37,3% мають економічні наміри заробітку та повернення на Батьківщину.
Щодо повернення в Україну — таку можливість взагалі не розглядають 35,1%. У 2020 році цей показник був меншим — 30,5%. 51,2% мають намір так чи інакше повернутися на Батьківщину.
Пошуком кращої роботи у Польщі хочуть зайнятися впродовж року 64,4%, що демонструє доволі стабільну тенденцію плинності кадрів серед українців. Але цей показник суттєво зменшився за рік, у 2020 році він становив — 74%.
Що стосується намірів подальшої трудової міграції в європейські країни, окрім Польщі, то 54,1% українців цікавляться можливістю працювати в інших країнах ЄС. Ця тенденція, навіть з огляду на пандемію та локдаун, схожа до 2020 року, коли 56% цікавились такою можливістю. З них 43% тільки розглядають таку можливість і лише 4,2% займаються вже цим питанням. Така диспропорція між зацікавленістю та конкретними діями говорить про наступне: якщо інша країна, яка цікавить українських трудових мігрантів, запропонує лояльні умови доступу на власний ринок праці, то польський ринок може втратити суттєву кількість робочої сили.
Карту тимчасового побиту мають намір подати або вже це зробили — 59,7% (в 2020 році -53%). Карту постійного побиту мають намір отримати ще більше — 66,5% (в 2020 році — 60%). Помітне збільшення цих показників говорить про відповідне зростання інтеграційних настроїв українців.
Читайте також: Попри карантин, перекази заробітчан за 2020 рік зросли до $12,1 мільярда
Стосовно наміру перевезення сім'ї у Польщу, то 38,6% не планують цього у 2021 році, 51,7% — мають такі наміри, або вже це реалізували. І знову спостерігаємо зростання, у порівнянні з минулим роком, — 41% мали відповідні наміри у 2020 році.
Суттєво зросли прагнення українських трудових мігрантів відкрити власний бізнес у Польщі. У 2020 році такі наміри мали 25% українців, тоді як у 2021 році такий намір мають або приймають конкретні дії вже 39,8%.
Щодо намірів купівлі нерухомості у Польщі, в 2020 році таку можливість бачили 34% українських трудових мігрантів, а в 2021 році можна зауважити справжній стрибок даних — 55,5% респондентів планують або вже купили нерухомість у Польщі.
Читайте також: Пенсія для заробітчан: кому та скільки платитиме Україна (відео)
Ще одним додатковим критерієм високих інтеграційних намірів серед українців є наступний показник: 29,4% українців допускають можливість створення сім'ї з громадянином/-кою Польщі.