Світові ціни на золото знову пристойно лихоманить практично з середини листопада минулого року. При цьому чітко простежується тенденція до поступового зростання вартості «жовтого» металу.
З 20-х чисел листопада 2022 року тройська унція золота зросла на понад $135 — із $1 740 до $1 875, що добре видно на 4-х годинному графіку.
4-х годинний графік вартості золота ($/унція):
Зростання котирувань золота відбувалося не лінійно, а поступово — із закріпленням цін на новому рубежі, потім певному «боковику» та подальшим новим стрибком до вищого рівня. Після цього сценарій повторювався вже за нового порогу котирувань. Це свідчить про те, що інвестори та спекулянти, незважаючи на загальний настрій на купівлю золота, все одно вичікують появи ключових економічних новин, і вже за фактом їхньої появи приймають остаточне рішення про купівлю.
На що ж постійно оглядалися потенційні покупці золота і що рухатиме ними найближчим часом?
Враховуючи специфіку ринку дорогоцінних металів, можна виділити такі основні мотиватори для всіх великих гравців цього напряму інвестицій:
Продовження або зупинення перегонів відсоткових ставок ЄЦБ та ФРС США для боротьби з інфляцією в Європі та Штатах.
США. Ситуація в американській економіці виглядає привабливішою, ніж у Європі. Це, в результаті, б'є по привабливості долара для інвесторів. Представники Федрезерва, як і раніше, налаштовані на подальшу боротьбу з інфляцією і очікують, що вищі відсоткові ставки діятимуть, доки не буде досягнуто відчутного прогресу щодо повернення до вже призабутого 2-відсоткового рівня зростання цін. Але регулятор уже не налаштований так агресивно щодо наступного підвищення відсоткових ставок.
Ще нещодавно йшлося про можливість підвищення ключової ставки навіть до 7% річних. Наразі все більше представників американського регулятора говорять про поступове її підвищення до 5−5,5% річних максимум, із подальшим досить тривалим періодом збереження в цих межах. Це знижує інтерес спекулянтів до боргових інструментів у доларі.
Сигналом для інвесторів також є зафіксована у протоколі ФРС одностайність членів Федерального комітету з відкритих ринків щодо можливості зниження ставок у 2023 році: ніхто не розглядає такий варіант. Наразі ринки оцінюють ймовірність загального підвищення ставок ще лише максимум на 0,5−0,75% річних, після чого регулятор візьме тайм-аут, щоб оцінити остаточний вплив попередніх підвищень на американську економіку.
На майбутньому засіданні, 1 лютого, як очікують спостерігачі, ФРС США підвищить ставку лише на 0,25% річних. Тобто «агресивність» Федрезерва змінюється більш «голубиним» настроєм.
Європа. Європа продовжує грати у ребуси з інвесторами. Минулого тижня вийшли дані щодо інфляції в ЄС: уперше за півроку вона сповільнилася до 9,2% за прогнозу в 9,7%. Але основна причина такого позитиву — поки що аж ніяк не дії Європейського центрального банку, а просідання цін на енергоносії завдяки теплій погоді. Якщо знову похолодає, весь позитив щодо зниження цін може швидко випаруватися.
Тому за Європою інвестори очікують продовження політики зростання ставок. Від найближчого засідання ЄЦБ чекають на підвищення ставок ще на 0,5% річних. І, мабуть, після цього регулятор знову проведе аналогічне підвищення. Європа продовжить наздоганяти за ключовими ставками ФРС, що збільшує привабливість євро, як інструмента для подальших спекуляцій.
Такий розклад — це вагомий фактор на користь зміцнення позицій євровалюти щодо долара, що й дозволило нещодавно євро вкотре потіснити долар на валютних торгах до рівнів вище за психологічну позначку в 1,07 долара.
Але уповільнення зростання відсоткових ставок Федрезерва та невизначеність подальшої динаміки цін на енергоносії в Європі (читай, на загальний показник інфляції) не створює у великих інвесторів відчуття стабільності при вкладеннях як у доларові активи, так і активи в євро, які орієнтуються на дохідність паперів, прив'язаних до відсоткових ставок Федрезерва та ЄЦБ.
Тому інвестори (за винятком спекулянтів) знову починають шукати стабільнішу та надійнішу гавань для своїх заощаджень, що підвищує привабливість золота, як захисного активу.
Збереження геополітичної та військової напруженості в Україні та світі.
Війна в Україні, нещодавні запуски балістичних ракет і дронів Північною Кореєю, продовження загострення навколо Тайваню і все проблематичніша поведінка Ірану щодо постачання озброєнь Росії підвищує загальний градус напруженості у світі. Це традиційно грає на користь підвищення котирувань золота за рахунок консервативних інвесторів.
Зростання попиту на золото з боку Китаю та Росії, а також у світовій ювелірній промисловості. Привид світової рецесії.
Спостерігачі вважають Китай та Росію одними з найбільших покупців золота у 2022 році. Вони прагнуть диверсифікувати свої резерви, відмовившись від долара. Китай — через посилення напруженості зі США через Тайвань, Росія — через «заморожування» її валютних резервів Європою та Америкою через війну в Україні.
За даними Всесвітньої ради з золота, попит на золото перевищив будь-який річний обсяг за останні 55 років. Такий рівень покупок востаннє спостерігався у 1967 році. Тоді європейські центральні банки закупили величезні обсяги золота у США, що призвело до стрибка цін та краху Лондонського золотого пулу резервів. Це прискорило кінець Бреттон-Вудської системи, яка прив'язувала вартість долара США до золота.
За оцінками WCG, лише за 3 квартал 2022 року центральні банки купили майже 400 тонн золота, що стало найбільшим тримісячним обсягом із початку квартальних звітів у 2000 році. Офіційно одним із лідерів із закупівель у третьому кварталі стала Туреччина з 31 тонною, за нею йде Узбекистан із 26 тоннами.
Але, за визнанням самих аналітиків, значна частина закупівель золота очевидно йде без офіційного розголосу.
Наприклад, Народний банк Китаю повідомив, що у листопаді 2022 року вперше збільшив свої запаси золота з 2019 року, купивши 32 тонни на суму близько $1,8 млрд. Хоча, за даними представників золотодобувної промисловості, КНР купила близько 200 тонн золота. Це опосередковано підтверджують розрахунки трейдерів.
Вони стверджують, що ціни на золото впали б приблизно на 75 доларів у листопаді, якби Народний банк Китаю викупив лише озвучені ним 32 тонни. Але, замість цього, ціни на золото опустилися до $1 787 за тройську унцію в листопаді 2022 року, потім поступово підвищилися до понад $1 800. Тобто точно були значно більші покупки золота китайськими або іншими «тихими» покупцями, серед яких все частіше називають і Росію.
Небезпечна ситуація склалася для РФ за рахунок того, що через західні санкції продаж золота за кордон різко просів. При виробництві близько 300 тонн на рік внутрішній російський ринок закриває лише 50 тонн.
Спостерігачі говорять про те, що, найімовірніше, для підтримки власного видобутку золота саме Центробанк Росії змушений самостійно скуповувати за рублі надлишок золота, що добувається, що також різко змінює структури резервів РФ. Хоча офіційно він це періодично заперечує, а конкретні дані не публікує від початку війни в Україні.
Читайте також: Золото замінить захисну стратегію 60/40: 5 причин для цього
Активно скуповують золото й арабські країни, які проводять такі угоди за рахунок зростання доходів від торгівлі енергоносіями. Для країн цієї групи характерні як покупки золотих зливків, так і збільшення скуповування населенням дорогих ювелірних прикрас усіх найвідоміших світових брендів.
Зростання загрози світової рецесії у поєднанні зі значною волатильністю фондових і валютних ринків змушує як центробанки більшості країн світу, так і частину найбагатшого населення збільшувати свої запаси у фізичному золоті.
Причому, якщо центробанки це ще й роблять відповідно до вимог диверсифікації своїх активів, згідно з міжнародними нормативами, то населення переважно розглядає подібні покупки як своєрідну «подушку безпеки» на «чорний день».
Прогноз цін на золото на перший квартал 2023 року
1. Волатильність цін на золото збережеться протягом 1-го кварталу цього року. Роль золота, як захисного активу, збережеться. Ключові фактори ризику — посилення геополітичної напруженості у світі, загроза світової рецесії та рішення ФРС США та ЄЦБ щодо відсоткових ставок, які посилять спекулятивну складову на всіх сегментах світового фінансового ринку.
2. Центральні банки більшості розвинених країн продовжать накопичувати запаси золота для диверсифікації своїх ризиків.
3. У міру відновлення ринку Китаю після коронавірусу, а також збільшення попиту на ювелірні вироби в країнах Близького Сходу — попит на фізичне золото зростатиме.
4. Через високу волатильність цін на золото в моменти ситуативних просідань його котирувань до рівнів «дна» (за моїми розрахунками, від $1 690 до $1 720) центральні банки активно поповнюватимуть свої резерви, що надасть додаткову підтримку золоту на світовому ринку.
За моїм прогнозом, до кінця першого кварталу 2023 року коридор за цінами на золото перебуватиме в межах від $1 690 до $1 930 за тройську унцію.
Моменти максимальної волатильності за цінами на золото будуть у період оголошення рішень ФРС та ЄЦБ щодо процентної ставки (найближчі засідання — початок лютого цього року), на піках загострення геополітичної та військової напруженості у світі, а також на новинах щодо основних економічних показників економік країн Єврозони та у США.
Враховуючи нестабільність ситуації в Україні, девальваційні та інфляційні ризики, дедалі більше заможних українських громадян також розглядають вкладення у фізичне золото, як один із варіантів диверсифікації своїх заощаджень.