У чому причина відмови від швидкого впровадження нового стандарту зв'язку і чи варто його чекати, на своїй сторінці у фейсбук розповів екс-голова компанії Київстар Петро Чернишов.
Кому потрібно 5G
Я знаю, що населення багатьох країн чекає приходу 5G як дива, яке дозволить багато всього поліпшити. Недавній запуск iPhone 12, який підтримує 5G — звичайно збільшує оптимізм.
Ті битви, які веде зараз Трамп і взагалі Америка з компанією Huawei і загалом з Китаєм (саме з приводу 5G) — ніби-то кажуть, що від цієї технології залежать долі всієї планети — ну або як мінімум Західної цивілізації.
Так ось — я хочу розповісти вам всім неприємну новину. Все дуже сумно з 5G.
Якщо коротко:
- 5G потрібно тільки виробникам обладнання (читай Huawei та Ericsson)
- Клієнтам — тобто нам з вами — це не потрібно взагалі
- Телеком оператори можуть сильно постраждати від фінансових наслідків цієї технології, якщо будуть вести себе занадто агресивно
Показовий приклад
Розповім вам про Китай… У цій країні вирішили запровадити 5G швидко і агресивно. Під гучну музику Компартія Китаю оголосила, що це найважливіший проект країни і запустили його у вересні 2019 року. Одні з перших у світі!
І на сьогодні в країні вже 410 тисяч базових станцій саме 5G. Для порівняння — в Україні всіх базових станцій на сьогодні приблизно 40 тисяч.
Почну з того, що в серпні 2020 року один із трьох великих китайських операторів оголосив, що з 9 вечора до ранку буде вимикати свої 5G базові станції, тому що майже ніхто їх не використовує. Решта два оператори незабаром зробили те ж саме. Несподівано?
З цією технологією є дві великі проблеми. Перша — у містах станцію треба будувати через кожні приблизно 200-300 метрів — щоб був хороший сигнал. Причина — чим вища частота хвилі — тим менша дальність покриття. Щоб досягти такого ж покриття як зараз є у 4G — у Китаї треба побудувати приблизно 10 млн станцій 5G. І ця проблема всім була відома і зрозуміла — виробники обладнання заздалегідь потирали долоні, чекаючи величезних продажів.
Читайте також: 4G запустили майже на всіх станціях столичної підземки
Друга проблема (про неї чомусь ніхто заздалегідь не подумав) — технологія працює так, що станція 5G споживає приблизно втричі більше електрики, ніж станція 4G. На початку оператори вирішили, що з розвитком технології якось знайдуться способи радикально зменшити споживання електрики — але облом! Тому, підрахунки в Китаї показують, що якщо побудувати 10 млн станцій, то тотальний рахунок за електрику буде приблизно $29 млрд на рік — що в 10 разів більше річного прибутку лідера ринку.
Чи є перспективи
З цих двох причин — ніхто зараз не поспішає будувати багато станцій 5G. Адже реальні бенефіти від них поки що незрозумілі. Крім того, що кліп з Інтернету завантажиться до вас на телефон у 3-5 разів швидше, ніж на 4G. Ну і що?
5G — це таке класичне solution in search of a problem — тобто технологічне рішення вже є, а проблему яку воно вирішує — поки що не придумали.
Нещодавнє опитування в Китаї показало, що 73% населення не розуміє навіщо їм 5G технологія і не збирається купувати новий смартфон з нею.
А що зробили оператори? Правильно — звернулися до уряду з проханням субсидувати їх витрати на електрику. І я не виключаю, що в Китаї можуть на це піти — щоб не втратити імідж лідера в нових технологіях.
Читайте також: Як Київстар перевіряє кредитну надійність абонентів і викриває шахраїв
А ось тепер застосуйте все, що написано вище, для ситуації бідної країни. І заспокойтеся на тему 5G. Його у нас довго не буде!