Фактично, активним днем був лише понеділок: саме він визначив позитивну тональність всього тижня (у четвер ринки відпочивали, а п’ятниця закрилась на 3 години раніше).
Агресивна комерціалізація ШІ перемогла обережний розвиток
У фокусі інвесторів в акції була епопея з OpenAI. Компанія стикається з внутрішніми потрясіннями після звільнення генерального директора Сема Альтмана та призначення тимчасового СЕО Еммета Шира. Співробітники погрожують звільнитися, якщо Альтмана не поновлять на посаді: понад 700 зі 770 співробітників підписали листа з вимогою відставки правління. Цей внутрішній конфлікт привернув увагу індустрії технологій і має наслідки для майбутнього розвитку штучного інтелекту.
Суть конфлікту між менеджментом та правлінням полягає в різних поглядах на поводження зі ШІ — агресивно комерціалізувати штучний інтелект чи розвивати його обережно через потенційні ризики. Також є версія, що Альтман використовував імідж компанії для залучення коштів під власний стартап із виробництва ШІ-чипів. Головний інвестор OpenAI, компанія Microsoft, оголосила про найм Альтмана. Це спрацювало, і вже до кінця тижня правління OpenAI було відправлене у відставку, а Альтман повернувся до компанії.
Великі інвестори затарюються трежеріс
Позитиву в понеділок додав і сильний аукціон розміщення 20-річних облігацій, який підтвердив високий попит на фіксацію довготривалої високої дохідності. Було розміщено $16 млрд під 4,78% (ринкова дохідність — 4,79%). Розміщення за нижчою дохідністю, ніж поточна ринкова, свідчить про високий наявний попит.
Відповідно, на фоні спаду дохідності ціни на облігації довготривалої дюрації зросли. Наразі US30y становить 4,56% річних, US20y — 4,74%. Продовжується формування позицій в облігаціях великими гравцями.
Чому зміцнюється єна
Зростає і курс японської єни (USDJPY). Японія є найбільшим зарубіжним тримачем американського боргу, а тому внутрішня грошово-кредитна політика країни має вплив на ринок американських облігацій.
Ще наприкінці 2022-го Банк Японії дав сигнал про відхід від ультрам'якої політики на фоні зростання інфляції. За рік регулятор так і не наважився перейти від слів до справи, але не через брак сміливості, а через плани американського Казначейства.
Річ у тім, що посилення кредитної політики (та зміцнення єни) призведе до зростання дохідності держоблігацій: Японія репатріюватиме свій капітал, відповідно, скорочуватиме обсяг бондів США. В цьому не були зацікавлені в Казначействі, яке посилювало емісію боргу для фінансування державного дефіциту.
Відповідно, якби Японія додалась до продавців, дохідності стрибнули б ще вище, особливо довгострокових запозичень. Тому Банк Японії терпляче чекав, коли ФРС завершить цикл підвищення ставок, адже, фактично, Банк Японії може дозволити собі посилювати курс валюти лише тоді, коли на держоблігації США буде достатньо попиту, щоб нівелювати вплив репатріації.
І саме це відбувається зараз: зростання вартості облігацій відбувається на фоні зміцнення єни. Це свідчить про декілька речей:
- Ринки переконані, що ставки в USD досягли піку;
- Зниження ставки може розпочатись раніше поточних очікувань (травень 2024-го), адже єна вже зміцнюється.
Єна може зламати 12-річний тренд девальвації. Наслідки виходу Японії з перманентного QE наразі не може передбачити ніхто. Це прихований ризик 2024-го року, про який варто пам’ятати — і слідкувати.
Злети та падіння тижня
Серед лідерів та аутсайдерів індексу S&P 500 минулого тижня були такі компанії:
Компанія | Тікер | Результат за тиждень |
Paramount | PARA | |
Agilent | A | |
Enphase | ENPH | |
Jacobs Engineering | J | |
Autodesk | ADSK | |
Nvidia | NVDA | |
Акції Paramount Global зросли через сукупність факторів. Минулого тижня аналітики підвищили рейтинг акцій, припустивши, що Paramount може знайти покупця. В результаті, папери компанії зросли в понеділок на 9,8%. Крім того, Paramount Global оголосила тендерні пропозиції на суму до $1 млрд за сукупною ціною купівлі певних непогашених боргових цінних паперів, що можна інтерпретувати, як крок до зміцнення балансу компанії.
Також керівники компанії уклали нову угоду про зміну контролю. Ця новина спровокувала чутки на Волл-стріт про можливий продаж PARA, що ще більше підвищило привабливість акцій для інвесторів.
Акції Agilent Technologies зросли після публікації гарних результатів за четвертий квартал. Компанія сфери постачання медичного обладнання для діагностики показала прибуток у розмірі $1,38 на акцію, що перевершило консенсус-прогноз на 2,99%. Чистий прибуток знизився на 10%, порівнюючи з аналогічним періодом минулого року.
Виторг у розмірі $1,69 млрд перевершив консенсус-оцінку в $1,67 млрд. Проте, виторг знизився на 8,7% за звітними даними і на 9,7% — за базовими показниками, порівнюючи з відповідними рівнями минулого року. Інвестори були готові до слабких результатів, але чекають, що у подальшому компанія почуватиметься краще.
Ціна акцій Enphase Energy зросла через розширення дистриб'юторського партнерства компанії в Європі. Вона об'єдналися з компанією 4blue, щоб продавати свої мікроінвертори IQ та батареї IQ у Нідерландах, Німеччині, Бельгії та Люксембурзі. Це розширення вважається позитивною подією для інвесторів, оскільки дозволяє Enphase Energy вийти на ширший ринок і збільшити продажі.
Акції виробничої компанії Jacobs Engineering Group очолили список аутсайдерів. Компанія відзвітувала про зростання прибутку до $4,29 млрд (на 10,5%, порівнюючи з минулим роком), що перевершило консенсус-прогноз. Але папери відреагували падінням на 4%. Це могло бути пов’язано з прогнозом компанії на 2024 рік, згідно з яким скоригована EBITDA склала від $1,53 до $1,60 млрд, а скоригований прибуток на акцію — від $7,70 до $8,20, що було нижче оцінки в $8,4.
Ціна акцій розробника професійного програмного забезпечення Autodesk впала через не дуже оптимістичний прогноз на поточний квартал, який затьмарив кращі за очікування результати третього кварталу. Компанія заявила про прогноз виторгу в четвертому кварталі від $1,42 млрд до $1,44 млрд, тоді як аналітики називали цифру у $1,43 млрд.
Скоригований прибуток прогнозується в діапазоні від $1,91 до $1,97, що нижче за оцінку аналітиків у $2,01. Компанія підвищила прогноз на 2024-й фінансовий рік, який закінчується 31 січня, щодо виторгу, скоригованого прибутку та вільного грошового потоку. Керівництво заявило, що очікує на збільшення виторгу у 2025 фінансовому році на близько 9% або більше. Це приблизно відповідає рівню попереднього року і нижче за консенсус.
Акції Nvidia, попри черговий сильний звіт, впали через затримку запуску чипа, орієнтованого на штучний інтелект, для китайського ринку. Даний чип спеціально розробляється для уникнення експортних обмежень США, які забороняють американським компаніям постачати високі технології ШІ до Китаю.
Ця затримка може відкрити ринок для таких конкурентів, як Huawei, хоча було зазначено, що розробка та сертифікація нових чипів є проблемою для будь-якої компанії, а не лише для Nvidia. Частка Китаю у структурі доходів Nvidia є значною: в останньому кварталі — 4 млрд із 22 млрд загального виторгу, тобто 22%. Втрата частки ринку, який, фактично, є другим у світі у швидкозростаючій сфері ШІ, — це істотний ризик.