Тиждень був, начебто, без якихось важливих подій, хіба що за винятком оголошення індексу РСЕ, яким ФРС любить вимірювати інфляцію. Але все одно життя вирувало — індекси то вгору, то вниз, щось порадувало, а дехто й засмутив.
Маск буянить, Фрід виходить під заставу
Один тільки власник Tesla чого вартий — новину за новиною створює, одна гірша за іншу, не дає ринкам взагалі перепочити.
Цього тижня пан Маск відзначився багатьма вчинками. По-перше, він провів голосування в Twitter, де запитав у пастви, чи варто йому лишатися на посаді СЕО соціальної мережі. І розпочинаючи голосування, пообіцяв зробити так, як вирішить народ. Неочікувано вірні збунтувалися і сказали правду — що краще Маску залишити посаду та зайнятися чимось іншим. Від подиву, замість взяти та й почати виконувати обіцяне, Маск спочатку запевнив, що дослухається, а потім твітнув, що залишить посаду відразу ж, як тільки знайде «дурня, який її погодиться посісти». Мені здається, що пошук триватиме довго.
По-друге, власник Tesla вкотре публічно пообіцяв, що тепер, після того, як вже продав акцій компанії на сорок мільярдів доларів, він точно-точнісінько і чесно-пречесно не буде більше продавати акцій автовиробника. По-третє, у всіх проблемах компаній, якими він керує, пан Маск публічно звинуватив ФРС, який «підвищив вартість грошей і знищує економіку». Ринок достойно оцінив думки та старання генія — акції Tesla втратили 17% за тиждень і майже 70% із початку року.
Все ж таки, що не кажіть, але Різдвяні свята — це час, коли трапляються справжні чудеса. Ще один геній сучасності, якому пощастило набагато менше, ніж Маску, Сем Банкман-Фрід (СБФ), засновник та керівник збанкрутілої криптобіржі FTX, зміг вийти під заставу і чекатиме на суд, проживаючи у батьківському домі в Каліфорнії.
А диво в тому, що СБФ ще минулого тижня розповідав, що, обкрадаючи клієнтів, він тільки хотів зробити світ кращим і у нього самого грошей майже немає, хіба що сто тисяч доларів на рахунку лишилося. Бідний-бідний… Але як тільки суд дозволив йому вийти під заставу, він тієї ж миті знайшов необхідні 250 мільйонів доларів. Хіба не чудо?! Ось тільки, боюся, що чудеса на цьому можуть закінчитися, і СБФ отримає «довічне», як колись Берні Медофф.
Китай продовжує хворіти
За різними оцінками в Піднебесній щодня 1 мільйон осіб заражається Covid, а 5,000 вмирає. Якщо ситуація не покращиться, то це стане найбільшим спалахом вірусного захворювання, який коли-небудь бачив світ, і вже у січні добовий показник захворюваності може зрости до 3,7 млн.
США заявили, що готові допомогти Китаю вакцинами, які є ефективнішими, ніж уколи, що зараз використовуються в Піднебесній, але відповіді від Пекіна поки що не отримали. Зростання рівня захворюваності негативно впливає на мобільність населення та економіку країни загалом. Кількість пасажирів метро у великих містах, включаючи Шанхай і Гуанчжоу, останнім часом різко впала. Рівень заторів на дорогах на 56% нижчий за рівень у січні 2021 року. Споживачі сидять вдома зі страху захворіти й грошей не витрачають.
Спочатку «нульова толерантність» вбивала економіку, тепер неготовність медичної системи до боротьби з вірусом робить своє діло. Схоже, що активні інвестиції в китайські цінні папери ще, як у нас люблять казати, «не на часі».
Впевненість зростає, але…
Макроекономічні показники малюють змішану картину. Індекс впевненості споживачів порадував, досягнувши у грудні найвищого рівня, порівнюючи з квітнем.
Американці оптимістично оцінюють поточний стан та перспективи бізнес-середовища та можливість отримання доходів у майбутньому. Після двох кварталів падіння поспіль, ВВП США у третьому кварталі зріс на 3,2% у річному вимірі. Схоже, рецесія трохи запізнюється.
А ось LEI (випереджаючі економічні індикатори) засмутили: в листопаді індекс впав аж на 1%, що вказує на можливість економічної рецесії. До речі, це вже дев'яте зниження поспіль, падіння почалося ще навесні минулого року. РСЕ у листопаді зріс на 5,5% у річному вимірі, точнісінько, як і очікували, і це є найменшим значенням інфляції з жовтня 2021-го.
Корпоративний світ приніс різні новини. Результати Nike та FedEx виявилися кращими за очікувані. Хоч щось…
А ось Micron Technology, найбільший американський виробник мікросхем пам'яті, попередив про перенасичення ринку напівпровідників і в результаті спрогнозував більші, ніж очікувалося, втрати в другому кварталі.
А загалом, здається, що всі вже змирилися з тим, що Різдво цього року буде на ринках невеселим, та й щодо наступного року — все виглядає так, що проблем буде значно більше, ніж приємних сюрпризів. Але впевнений, що можливості заробити точно будуть. Тож, готуємося…