Що таке військові облігації
За своїм принципом військові облігації внутрішніх державних позик влаштовані так само, як і звичайні ОВДП, які українці могли купувати до повномасштабного вторгнення Росії. Фактично, це боргова розписка. Інвестор купує облігацію, а держава обіцяє повернути йому ці гроші у визначений термін та додатково заплатити відсотки.
Облігації випускаються на термін від 3 місяців до 2 років. Тобто кошти за цими ОВДП будуть повернуті саме через цей період. Відсотки за короткостроковими облігаціями виплачуються разом із поверненням основної суми, а за довгостроковими — раз на півроку.
Дохідність за облігаціями становить від 10% до 16% річних. Тут працює той самий принцип, що і в депозитах. Чим довший строк облігацій — тим більшою є ставка.
За даними «Мінфіну», деякі банки пропонують трохи щедріші відсотки за річними вкладами, ніж передбачають облігації. У банках ставка сягає 18%-18,25%. Однак, варто розуміти, що такі відсотки пропонують, як правило, невеликі установи. А ось середня дохідність за річними депозитами лише 12,3%.
Крім цього, дохід від ОВДП не оподатковується. Натомість, з відсотків від депозиту стягуються 18% податку на доходи фізосіб та 1,5% військового збору. Тобто разом вони зменшують дохід від вкладу майже на п'яту частину.
На що звертати увагу при виборі облігацій
Номінальна вартість військових облігацій становить 1 тис. грн. Однак, якщо купувати ОВДП в банку чи у брокера, вам не запропонують цінні папери саме за таку суму. Ціна буде завжди більшою або меншою. Багатьох це може заплутати, тому розберемось, як формується ціна.
ОВДП бувають двох видів: дисконтні та купонні. Дисконтні коштують менше номіналу і коли настає час їхнього погашення — інвестор за облігацію отримує рівно 1 тис. грн. Наприклад, якщо така облігація коштує 970 грн, заробіток на ній становитиме 30 грн. За таким принципом випускаються короткострокові облігації.
Довгострокові ОВДП на один чи півтора роки, як правило, купонні. Їхня ціна розміщення — 1 тис. грн — і за ними виплачується купонний дохід, простіше — відсотки. Однак, і тут є особливість. У брокерів ви не побачите ці облігації рівно за тисячу. Коштуватимуть вони трохи дорожче, наприклад, 1 017 грн.
Чому так виникає? Для простоти прикладу всі суми заокруглюємо. Припустимо, є 1 облігація з номіналом 1 000 грн, термін її розміщення — 1 рік, а дохідність — 10%. Рівно за рік її власник має отримати 1 100 грн, але вирішує її продати через 6 місяців. В цьому випадку буде справедливим, щоб за ті півроку, які він протримав ОВДП у себе, він отримав відсотки. Тому він продає облігацію за 1 050 грн. Таким чином 50 грн заробляє він і ще 50 грн за 6 місяців — той, хто її придбав. Дохід для обох інвесторів однаковий.
Тут варто враховувати, що в умовах ринку продавець не обов'язково має продавати ОВДП за «справедливою» ціною. У наведеному вище прикладі продавець міг би встановити ціну, наприклад, 1 070 грн. Якщо хтось купить цю облігацію, то за півроку заробить на ній лише 30 грн, а прибуток продавця становитиме 70 грн.
Оскільки в реальності всі ці цифри не заокруглені, то інвестору варто орієнтуватись на показник дохідності облігацій, а не просто на їхню ціну. Таким чином, можна зрозуміти, під яку ставку він вкладає гроші.
Що пропонує «Дія»
Розуміючи принципи ОВДП, можна подивитись, як процес їхнього продажу влаштований в «Дії».
Знайти вікно продажу облігацій нескладно — воно розміщено відразу ж на головному екрані, щойно ви відкрили додаток. Натиснувши на відповідний розділ, бачимо перелік облігацій, які можна придбати. Один із креативних ходів розробників сервісу — випуски облігацій названі на честь українських міст або територій, які тимчасово окуповані. Зокрема, є Крим, Донецьк, Луганськ, Херсон, Мелітополь, Горлівка.
Біля назви випуску вказано дату виплати. Таким чином, відразу можна зрозуміти, на який термін ви даєте гроші державі.
Коли обрали потрібну облігацію, на екрані відображаються брокери, які її можуть продати. Наразі з сервісом «Дія» співпрацюють Укргазбанк, Альфа-Банк та Bond UA. Очікується, що згодом перелік продавців розширюватиметься.
Коли обрали брокера, з яким хотіли б співпрацювати, переходите до наступного вікна. Тут обираєте, скільки хочете купити цінних паперів, а також можете перевірити вартість цінних паперів, суму виплати за ними і дату погашення. Однак, найважливіше, що під назвою брокера вказано дохідність ОВДП. Справа в тому, що в «Дії» облігації продаються без комісії: не потрібно платити ні за відкриття рахунку в цінних паперах, ні за операції з купівлі, ні за зберігання облігацій. Однак ціну на ОВДП кожен брокер може встановити свою.
Розглянемо на практиці. Облігації Донецьк пропонують всі три брокери. Виплату за ними заплановано на 27 вересня наступного року. Сума виплати — 1 160 грн. Ці дані у всіх брокерів однакові, адже за виплату відповідає Міністерство фінансів, а не вони. Так, Bond UA готовий продати облігації по 1 025,96 грн, а дохідність вказана 13,96% річних.
Укргазбанк пропонує ці папери по 1 026,21, вказуючи дохідність 14% річних. Тут уважний читач може вже може помітити, що облігації в Укргазбанку дорожчі на 25 копійок, але дохідність при цьому нижча. Це неможливо, мало б бути навпаки. Тут справа в тому, що стоять різні заокруглення дохідності. Очевидно, було б краще, якби для всіх брокерів демонстрували десяті і соті відсотків.
Читайте також: Інвестиції в золото без схованок удома: актуальні методи у 2022−2023 роках
Найкращі умови за облігаціями Донецьк пропонує Альфа-Банк. Він готовий їх продати за 1 009,39 грн. А дохідність в такому випадку становитиме 16%, зазначає банк.
Таким чином, інвестори можуть подивитися різні пропозиції і обрати найвигіднішу. Щоправда, лише деякі випуски пропонують всі три брокери. Частіше представлений один або два.
Після того, як обрали, в якого брокера хочете придбати облігацію, варто ввести свої електронну пошту і номер телефону та надіслати запит на купівлю. Крім цього, потрібно обрати банківську картку, на яку бажаєте отримати виплати. Обрати можна картки «єПідтримка» будь-якого банку. Не обов'язково, щоб це була картка Украгазбанку, якщо саме він виступає брокером.
Розміщуйте депозити у провідних банках та отримуйте бонус від «Мінфіну»
Далі брокер має розглянути запит і, якщо все добре, прямо в додаток надішле на підпис документи для відкриття брокерського рахунку. Звісно, якщо раніше ви в цього брокера такий рахунок не відкривали. Далі залишається лише оплатити купівлю облігацій. Тут все просто, як будь-яка купівля в інтернет-магазині.
Труднощі з обслуговуванням
В теорії, вся ця процедура має зайняти лічені хвилини і декілька натискань на екран смартфону. Однак, у перші дні роботи сервісу виникли труднощі. Автор статті спробував купити облігації в «Дії» на другий день після появи такої можливості. Однак, всі 3 брокери або тримали весь день заявку в обробці, не надсилаючи документи на підпис, або повідомляли, що придбати облігації неможливо.
У служб підтримки брокерів нам повідомили, що проблеми виникли через велику кількість заявок і вони були просто не здатні їх оперативно обробити. Не здивований тим, що виникла така ситуація, і керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифри Мстислав Банік. За його словами, масштаб заявок, який брокери отримали через «Дію», неспівмірний з тим, який вони мали раніше.
Всього за перші 3 доби роботи нового сервісу було продано облігацій на 20 млн грн. Найімовірніше, далі ажіотаж почне спадати або брокери збільшать кількість працівників, які опрацьовують заявки. Тому такі проблеми навряд чи будуть системними.
Автор статті спробував купити облігації і наступного дня, і цього разу проблем не виникало, заявки оброблялись швидко. В наступні дні сервіс теж працював швидко.
Переваги та недоліки
Сервіс купівлі облігацій в «Дії» зручний та інтуїтивно зрозумілий. А у разі збільшення кількості брокерів, які представлятимуть ОВДП, можна очікувати і на вигідні ціни.
Серед недоліків можна виділити неточні дані фактичної дохідності. Хотілося б, щоб для всіх брокерів вказувались соті відсотки або принаймні десяті.
Також не вистачило інформації і про виплату відсотків за облігаціями. Наприклад, за вже згаданими облігаціями Донбас передбачається виплата купону 80 грн у березні наступного року. Цю інформацію можна подивитись, наприклад, на сайті «Мінфіну». Однак, у «Дії» її ніде знайти не вдалось. Можливо, це зроблено навмисне, щоб не плутати покупців ще й виплатою відсотків до дати погашення.
Читайте також: Як достроково продати військові облігації
Загалом же, сервіс сподобався і, можливо, він дійсно дозволить багатьом українцям вперше відкрити для себе облігації, а згодом почати розбиратись і в інших цінних паперах.