ФРС лякає оптимістів
Останні тижні всі розмови тільки навколо того, чи буде рецесія в США, чи ні, і чи змінить ФРС гнів на милість і натякне на пом’якшення монетарної політики, з огляду на можливий спад економіки. Адже та ситуація, що склалася на сьогоднішній день, виглядає дуже нестандартно, враховуючи історичні дані та академічні теорії. Здається, ще жодного разу в історії ФРС не зустрічав можливу рецесію підвищенням ставок, завжди було навпаки.
Ось і зараз багато хто вважає, особливо після слів голови ФРС Пауелла про «нейтральність» нинішньої ставки, сказаних минулого тижня, що нерви банкірів не витримають і буде прийнято рішення про розворот у монетарній політиці в бік пом’якшення. І все було б в цих очікуваннях реалістичним, якби не одне — інфляція.
Протягом останнього місяця ситуація з інфляцією в США трохи вгамувалася. Цьому дуже посприяло падіння цін на сировину, насамперед на нафту, створюючи певну ілюзію серед інвесторів, особливо роздрібних, що зі зростанням цін вже покінчено. Думаю, що це далеко не так, адже вартість багатьох компонентів, на основі яких розраховується індекс споживчих цін, насамперед вартість житла, залишається на дуже високих рівнях.
Та й ринок праці, як з’ясувалося, не збирається гальмувати, і не виключено, що попереду на нас можуть чекати сюрпризи. І, в зв’язку з цим, виникає запитання — що робитиме ФРС у випадку такого сюрпризу десь у вересні, перед черговим засіданням Комітету з монетарної політики?
Керівництво ФРС цього тижня часу не гаяло, намагаючись розвіяти хоч трохи невиправданого оптимізму, що зародився в інвестиційному середовищі після тези Пауелла про «нейтральність» ставки та додати очікуванням інвесторів більше здорового песимістичного реалізму. Лейтмотивом виступів стала теза про те, що ФРС і надалі продовжить підвищувати ставки і триматиме їх високими «певний час». Ось тільки ФРС лякає, а ринок не вірить і продовжує робити ставки на «розворот» в монетарній політиці.
Всім відома приказка, що «не варто воювати з ФРС», але схоже, що останніми тижнями ринок її трохи призабув. Може й не дивно, адже за останні тринадцять років ультраліберальної монетарної політики всі вже так звикли до безкоштовних грошей.
Сподівання на «м'яку посадку»
Що ж стосується можливої рецесії, то ФРС продовжує наполягати на «м'якій посадці», що корелює із заявами його керівництва про подальше підвищення ставки, а ось ринок вважає, що ризики рецесії зростають. На цьому у своїх виступах протягом тижня наголошувало багато відомих інвесторів та економістів, та й певні індикатори дуже чітко вказують на таку можливість. Наприклад, той факт, що різниця між дохідністю дворічних та десятирічних облігацій продовжує зростати і вже сягнула майже тих самих рівнів, що й напередодні славнозвісної кризи «доткомів».
Таке явище називається інверсією кривої дохідності і є надійним передвісником кризи. Так було у 1980, 1989, 2000 та 2007, так було напередодні всіх без виключення криз у минулому сторіччі, побачимо, чи історія повториться ще раз…
Читайте також: Півтора року рецесії та 20 млн електрокарів на рік: що розповів Маск акціонерам
Безробіття на мінімумі
Ринок праці здивував шокуючим зростанням. Одним із найпотужніших аргументів на користь того, що рецесія ще не настала, незважаючи на два квартали економічного падіння поспіль, є чудовий стан ринку праці. У будь-якому випадку, так було до оприлюднення чергового Звіту про стан ринку праці цієї п’ятниці. І звіт цього аргументу не спростував, навпаки — як з’ясувалося, ринок праці просто летить вперед.
Очікувалося, що кількість робочих місць в липні збільшиться на 250 тисяч, але — сюрприз-сюрприз! — фактично вона збільшилася на 528 тисяч, що навіть більше, ніж у червні. Рівень безробіття знизився до рекордних 3,5%. Нічого й казати — результати абсолютно неочікувані і тепер ринкам нічого не залишається, як закладати в ціни агресивніші дії ФРС. Хоч трохи ситуація стала зрозумілішою!
Британія очікує на двозначну інфляцію
А ось в Британії все просто і зрозуміло. На відміну від «пташиного» лексикону ФРС, коли потрібно розгадувати, про що саме йшла мова у промовах його очільників, керівництво Банку Англії прямо заявило, що все погано: рецесія настала, спад британської економіки може тривати більше року, на кінець цього року інфляція буде двозначною, близько 13%, і час знімати рожеві окуляри.
Для боротьби з інфляцією Банк Англії прийняв рішення про підвищення відсоткової ставки на 0,5%, що стало найбільшим підвищенням за останні 27 років. Ось чого-чого, а рішучості британцям не позичати…
Читайте також: Meta залишила десятку найбільших компаній світу: куди рухатимуться її акції
Акції зростають перед падінням?
А що ж ринок акцій? Після жахливого першого півріччя ринок продовжує компенсувати втрати, демонструючи впевнене зростання. І, знову ж таки, існують різні думки про природу цього зростання. Одні вважають, що ринок дістався «дна» в червні, і далі «stonks only go UP» (акції лише зростають), що може стати правдою, якщо ФРС дійсно зробить «розворот» у свої політиці в бік пом’якшення — чи то з об'єктивних, чи то з політичних причин.
Перший варіант набагато краще, а то про втрату довіри до ФРС і так тільки лінивий не говорить. Опоненти теорії вічного зростання твердять, що події останнього місяця — це епічна пастка для биків, bull trap, яка закінчиться падінням у пошуку нового, ще глибшого, «дна».
Насамперед, це трапиться через ймовірне підвищення ставок ФРС, і найбільше продовжать страждати «гламурні», як висловився один відомий інвестор, технологічні компанії, у стилі Cathie Wood, без доходів та з високою залежністю від безперервних вливань капіталу.
Читайте також: Microsoft вривається до прибуткової індустрії відеоігор: що буде з її акціями за рік
Загалом, на думку Goldman Sachs, що співпадає з поглядами багатьох представників Волл-стріт, подальше зростання неможливе без стабільного покращення ситуації в економіці. Тож, якщо інфляція не зникне, а економіка не заграє новими барвами, після падіння у першому півріччі, краще бути напоготові та не розслаблятися, щоб уникнути пастки.