Чого варто очікувати
Новий Манхеттенський проект
У ході Манхеттенського проекту було розроблено першу атомну бомбу. Тепер такі масштабні розробки торкнуться іншої сфери — прискорення енергетичного переходу.
Власники великих технологічних компаній та інші «мільярдери-технофіли» об'єднаються та створять консорціум під кодовою назвою Third Stone («Третій камінь»).
Інвестиції в енергетичні рішення становитимуть понад трильйон доларів і будуть спрямовані на дослідження новаторських технологій, інтеграцію енергетичних джерел нового покоління з інфраструктурою, а також розвиток штучного інтелекту. ШІ, зокрема, допоможе удосконалити технології створення батарей для електромобілів, що викличе різкий стрибок у галузі.
Макрон піде у відставку і створить стартап
Президент Франції зіткнеться із сильною протидією з боку опозиції. Його союзники вже втратили абсолютну більшість у парламенті і Макрон, який не здатний до компромісів, почне обмірковувати можливість розпуску парламенту та дострокових виборів, але розуміє, що це не допоможе і «найближчі чотири роки він буде кульгавою качкою». На початку 2023 р. він піде у відставку, оголосить, що йде з політики та створить власний стартап.
Президентом стане ультраправа Марін Ле Пен — для Франції та ЄС це буде «екзистенційний виклик».
Золото подорожчає до $3000
У 2022 р. золото розчарувало інвесторів, оскільки не захистило їх активи від інфляції. Але в 2023 р. ситуація кардинально зміниться. Учасники ринку нарешті визнають свою помилку: інфляція не є тимчасовою, а збережеться в найближчому майбутньому.
Посилення політики ФРС, у тому числі кількісне, призведе до необхідності стримувати волатильність казначейських облігацій США. Де-факто «хитрі заходи» будуть аналогічні кількісному пом'якшенню.
Навесні Китай відмовиться від політики «нульової терпимості» до коронавірусу — з'являться нові ліки та, можливо, нова вакцина. Відповідно, зросте попит з боку Китаю, відбудеться різкий стрибок цін на сировину, стрімке зростання інфляції. Це зіграє на користь золота — воно злетить щонайменше до $3000.
Євросоюз створить об'єднану армію
Напад Росії на Україну висвітлив очевидну проблему: Західна Європа у питаннях оборони не повинна покладатися лише на США. Існує ризик, що Штати відмовляться від своїх старих зобов'язань перед Європою.
Усі члени ЄС вирішують створити спільні Збройні сили, до 2028 року витрати на це становитимуть 10 трильйонів євро. Для фінансування цього проекту буде випущено облігації ЄС. Завдяки потужному збільшенню інвестицій євро значно зросте.
Одна країна запровадить заборону на виробництво м'яса
Боротьба зі змінами клімату не вщухає навіть за умов енергетичного шоку. Оскільки на галузь продуктів харчування припадає близько третини всіх викидів парникових газів, а на виробництво м'яса більше, ніж на виробництво рослинної їжі, пропонується знизити споживання м'ясних продуктів.
У 2023 р. як мінімум одна країна почне піднімати податки на м'ясо та заборонить його виробництво з 2030 р. Щоб урятувати довкілля, розпочнеться перехід на рослинне «м'ясо».
Великобританія відмінить Brexit
Жорстка податкова політика, яку проводять Ріші Сунак і Джеремі Хант, кине Великобританію в нищівну рецесію. Різко зросте безробіття та дефіцит бюджету. Рейтинги уряду впадуть, спалахнуть протести. Сунак піде у відставку. Багато хто вимагатиме скасувати Brexit, і з цього приводу пройде референдум 1 листопада 2023 р. — британці проголосують за повернення до ЄС.
Введення регулювання цін
В умовах «військової економіки» уряд безжально розширить свій контроль за цінами і навіть заробітною платою. У Великій Британії та США може бути створено щось на кшталт Національної ради за цінами та доходами. Однак це не вирішить проблеми, а призведе до зростання інфляції та соціальних проблем.
Нова резервна валюта протистоїть долару США
Країни, які не є союзниками США, вийдуть із МВФ і створять новий резервний актив та міжнародний кліринговий союз.
Надихаючись ідеями знаменитого економіста Джона Мейнарда Кейнса, країни зберуться на конференцію в Астані. Участь у заході братимуть країни ОПЕК+, Китай, Гонконг, Індія, Бразилія, Пакистан, країни Центральної Азії та Африки. Буде створено нову одиницю обліку — Bancor (код KEY) для розрахунків у міжнародних угодах та як резервний актив. Саудівська Аравія та Гонконг скасують прив'язку своїх валют до долара США.
У Японії пройде перезавантаження фінансової системи
Уряд та ЦБ Японії встановлять нижню межу USD/JPY на рівні 200. Кількісне пом'якшення буде продовжено, курс — на скорочення держборгу. Облікова ставка зросте до 1%. Податкові пільги дозволять повернути в країну японський капітал, розміщений за кордоном. Номінальний ВВП Японії зросте на 5%, а реальний знизиться на 8%. Перезавантаження дозволить повернути країну на стабільний шлях.
Податковим гаваням прийде кінець
«Військова економіка» вимагає дедалі більше витрат, тому уряди намагатимуться використати всі доступні джерела податкових надходжень. ОЕСР заборонить найбільші податкові гавані — мільйонерам неможливо буде ховати капітал на Кайманових островах, на Багамах і Бермудах, Маврикії та острові Мен.
Які прогнози вже збувалися
Незважаючи на те, що прогнози Saxo Bank дуже провокаційні, частина з них дійсно ставала нашою реальністю. Здійснені прогнози зібрав Сорен Отто Сімонсен, старший редактор відділу інвестицій Saxo Bank.
Прогноз на 2015 рік: Брексит у 2017 році
У обурливих прогнозах на 2015 рік наш банк писав, що Партія незалежності Великобританії (UKIP) набере 25% голосів на загальних виборах 7 травня 2015 року та стане третьою за величиною партією у парламенті.
Після цього UKIP приєднається до консерваторів Девіда Кемерона у коаліційному уряді та закликатиме до проведення референдуму про членство Великобританії в ЄС у 2017 році. Як кажуть у Saxo Bank, час був трохи неточним, але описаний перебіг подій був досить точним (реально референдум пройшов 23 червня 2016 р.).
Прогноз на 2017 рік: зліт біткоїну
У міру зростання популярності криптовалют, особливо біткоїна, стратегії передбачали, що провідна на той момент монета різко подорожчає. Обґрунтування стрибка пояснювалося тим, що стрімке збільшення видатків урядом Трампа спровокує зростання державного боргу США та розкручування інфляції. У поєднанні з бажанням світової громадськості відмовитися від валют центральних банків біткоїн стане кращою альтернативою.
Читайте також: Головні криптоентузіасти світу
Пророцтво зрештою збулося і ціна біткоїну зросла майже до $20 тис на піку в 2017 р. Проте обставини навколо передбачення були не зовсім правильними. Це сталося не стільки через макроекономічні рухи епохи Трампа, скільки через спекуляції навколо біткоїна.
Прогноз на 2022 рік: план щодо припинення використання викопного палива буде відкладено
Напередодні 2022 року в банку вважали, що політики відкладуть реалізацію заходів щодо боротьби зі зміною клімату та підтримають інвестиції у викопне паливо для боротьби з інфляцією та запобігання соціальним заворушенням.
Прогноз справдився, але, на жаль, його спонукав непередбачений напад Росії на Україну.
Читайте також: ЄС обмежив ціну на російську нафту: як відреагують українські заправки