Хроніка пікіруючої Росії
Голова центробанку РФ Набіулліна: «Економіка може жити на запасах тимчасово. Вже в другому — на початку третього кварталу Росія увійде в період структурної трансформації. Економіка PФ вступає у непростий період структурних змін, санкції вже позначилися на фінсекторі і зараз впливатимуть на реальний».
Комерсант: виробники продуктів харчування в Росії б'ють на сполох. Блокування автотранспорту із ЄС загрожує залишити харчову галузь без імпортних інгредієнтів. Тепер росіяни дізнаються про справжній смак ковбаси без підсилювачів смаку. Побачать її колір без барвників. І взагалі, навряд чи ковбаса дістанеться прилавків без спеціальної хімії, бо просто протухне в дорозі.
Держдума видала черговий перл: артистів потрібно перевіряти на повагу до суверенітету РФ перед публічними виступами. Цікаво буде спостерігати. Напевно, спеціальні трійки справжніх «комуністів» викликатимуть на допит артистів. Із пристрастю.
Асоціація банків Росії надіслала владі країни пропозицію запровадити кримінальне покарання за зберігання криптовалют поза криптобіржами або відмову надати ключі «уповноваженим органам». Зберігаєш багато крипти на «холодному гаманці» — тобі варто тікати з РФ, доки випускають.
Героїчна Україна
Зеленський: «російські війська розпочали «битву за Донбас».
Пентагон: Росія в Україні зосередила 76 батальйонних тактичних груп. Це ударні підрозділи російської армії.
У серпні 2021 року Шойгу казав, що в РФ було 170 БТГ. У складі кожної — 600−800 солдатів та офіцерів. Тобто у складі БТГ в Україні близько 50 тис. осіб або 45% від чисельності БТГ роком раніше.
Україна розпочала переговори з МВФ щодо післявоєнного відновлення.
Читайте також: Ferrexpo, МХП та Kernel: що відбувається з акціями українських компаній під час війни
Dragon Capital: у березні падіння реального ВВП України склало 45% р/р. Бюджетний дефіцит у 2022 році може становити 16−26% ВВП. Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу складе 0−3% ВВП (від себе додам, що це є основою для стабільного курсу гривні). Dragon чекають на курс 33 грн/$, коли НБУ повернеться до плаваючого курсоутворення. Інфляція сягне 15%.
Міжнародні новини
Китай показово провів військові навчання неподалік Тайваню з відпрацюванням захоплення узбережжя.
Ізраїль першим у світі випробовував лазерну зброю. «Гіперболоїд інженера Гаріна» може надійти для захисту від ворожих ракет та безпілотників уже через 1−2 роки. Ця захисна зброя кардинально змінить розклад сил на Близькому Сході та інших регіонах.
Під час параду президент Ірану заявив, що армія країни завдасть ударів по центру Ізраїлю у разі його дій проти іранського народу.
А Туреччина тим часом розпочала спецоперацію проти «Робітничої партії Курдистану» на півночі Іраку. Ірак на це жодним чином не відреагував.
Міжнародний науково-дослідний інститут рису очікує на скорочення врожайності рису на 10%. Це призведе до недопостачання 36 млн тонн рису, що еквівалентно споживанню 500 млн осіб. Причина — дуже високі ціни на добрива.
Податкова служба США (IRS) надіслала понад 70 млн американцям податкові відшкодування в середньому по $3 175. Це традиційні щорічні повернення податків у Штатах. Середня сума цього разу на 10% більша, ніж роком раніше.
Середня зарплата керівників найбільших (за виторгом) 100 американських компаній за підсумками 2021 року зросла на 31% і досягла $20 млн. А середня годинна зарплата в цих компаніях зросла на 4,3% — до $71 869 за рік.
Читайте також: Інфляція б'є рекорди: що робити державі, щоб не добити економіку
Розрив між середньою зарплатою генерального директора та середньою зарплатою в компанії (зі списку 100 найбільших за виручкою) зріс із 238 до 1 до 254 до 1. Багаті збагачуються ще більше.
Ринкові новини
BOFA Securities: серед інвестиційних керуючих панує рекордний з 1990-х років (початок опитувань із цього приводу) песимізм. При цьому керуючі бачать ризики не лише рецесії, а й навіть стагфляції (вперше з серпня 2008 року).
Goldman Sachs каже, що зараз немає ще однієї важливої умови для рецесії. GS пише: «ми, як і раніше, не вважаємо рецесію неминучою, особливо з урахуванням того, що меті [ФРС] з охолодження економіки при одночасному запобіганні рецесії сприятиме нормалізація пропозиції робочої сили та цін на товари тривалого користування після Covid».
А я нагадаю, що через посилення міграційної політики Трампом США «недоотримали» за традиційним міграційним потоком 4−5 млн осіб. Нині ж дефіцит робочої сили США якраз і становить 5 млн осіб. Адміністрація Байдена жодним чином не пом'якшує трудову міграцію. І тому структурний дефіцит робочої сили у США зберігається. А це веде до зростання зарплат і штовхає вгору інфляцію попиту.
У ФРС у поточних умовах практично не залишається вибору зі швидким монетарним посиленням. Але воно не призведе до зростання трудових ресурсів (ФРС ніяк не впливає на поліпшення трудової міграції), а лише може спричинити рецесію та звільнення, що стабілізує зарплати та інфляцію попиту.
Щодо товарів тривалого користування (телевізори, холодильники тощо), то ціни на них у березні дійсно знизилися, незважаючи на прискорення інфляції. Але це лише наслідки падіння реальних доходів американців — на фоні зльоту цін на продукти харчування, бензин та оренду вони змушені заощаджувати на товарах тривалого користування.
Падіння реальних доходів населення США (злидні), звичайно ж, поверне на ринок праці 2−3 млн осіб, які раніше пішли з нього, отримавши бюджетну допомогу. І це покращить ситуацію на ринку праці. Але буде точно замало, щоб закрити структурний дефіцит попиту на робочу силу.
GS також пише, що посилення монетарної політики було не єдиним чинником появи рецесій.
- У 1969-му це було фіскальне посилення.
- У 1973 та 1980 це були шоки цін на нафту.
- У 1990 — шоки цін на нафту та фінансові дисбаланси.
Я продовжив би цей часовий ряд:
- У 2001 — крах бульбашки доткомів.
- У 2008 — крах іпотечної бульбашки.
- У 2020 — локдауни.
Але зараз хіба у світі все чинно і спокійно? Хіба немає додаткових причин для рецесії? І відповідь, звичайно ж: «Так» — перебої в ланцюжках поставок, множинні дисбаланси, стрибок цін на нафту та зерно, зокрема через війну.
Читайте також: Три сценарії для економіки України під час війни
Буллард із ФРС знову жестить: не виключає підвищення ставки ФРС 4 травня відразу на 0,75%. Мінімальною метою підвищення ставки у поточному циклі називає 3,5%. Щоправда, економічних проблем для США від цього підвищення він не чекає. Та й сам він чекає, що члени ФРС, ймовірніше, проголосують за вже закладене в ціни підвищення на 0,5%.