Стрімке падіння
Увага до засновниці компанії ARK Invest Кеті Вуд різко зросла у 2020 році завдяки появі великої кількості приватних інвесторів: вона інвестує у цікаві для міленіалів інноваційні компанії, які можуть зрости у багато разів у майбутньому. Перший пандемічний рік був успішним для таких компаній. Акції ARK Innovation ETF зросли в ціні на 157%, показавши одну з найвищих дохідностей в історії індустрії.
Однак 2021 рік видався невдалим для фонду: багато акцій з її портфеля, що чутливі до очікувань зростання ставок, сильно впали в ціні. Падіння акцій фондів Кеті Вуд продовжилося і у 2022-му: акції ARK Innovation ETF із початку року знизилися ще на 15%, і вже на 50% — зі своїх максимумів.
На довшому горизонті фонд Вуд, втім, поки що демонструє високу дохідність: у 2017—2021 рр. середньорічна доходність фонду становила 38% проти 18% індексу S&P 500. За даними Morningstar на листопад 2021 року, це ставило фонд у топ-5 найдохідніших американських фондів акцій за середньорічною дохідністю.
Проте більшість інвесторів цієї дохідності не побачили. Кумулятивний P&L (Profit and Loss), що показує сумарний прибуток фонду за весь час, на початку 2022 року вперше з 2019 року пішов у мінус, хоча на піку у лютому 2021-го він становив $12 млрд, показали розрахунки Саймона Лака із SL Advisors. Інакше кажучи, кожен долар, вкладений у ARK Innovation, зменшився.
Читайте також: Кеті Вуд: гостя з майбутнього Волл-стріт і її інвестиційна стратегія
Що це означає
Кумулятивний P&L розраховується з огляду на те, коли інвестори вклали гроші або вивели кошти з фонду. У перші роки існування ARK Innovation приплив коштів був мінімальним: у 2015—2016 роках середній розмір активів фонду становив $7,3 млн і $9,1 млн відповідно, підрахували у Morningstar. До кінця 2016 року фонд мав активи лише на $12 млн, тож високу дохідність у 2017 році застали небагато інвесторів.
Вибухове зростання уваги інвесторів до фонду розпочалося лише у другій половині 2020 року. З січня 2020 до листопада 2021 року включно фонд ARK Innovation, за розрахунками Morningstar, отримав 90% усіх грошей, які були у нього під управлінням наприкінці минулого року.
При цьому більшість інвесторів, які вклалися у фонд у 2020−2021 роках, зараз, із великою ймовірністю, перебувають в мінусі: у 2021 році акції ARK Innovation ETF впали на 23%, хоча індекс Nasdaq-100 зріс на 27%. Головна причина в тому, що інвестори все більше уваги приділяють фундаментальним показникам, віддаючи перевагу прибутковим компаніям (про це ми також тут писали).
Сама Вуд у грудні 2021 року зазначала, що акції інноваційних компаній знаходяться в зоні deep value, що дає можливість вкластися за вигідними цінами, і наступні 5 років (горизонт інвестицій Вуд) їхня середньорічна дохідність може становити від 30 до 40%.
Але навіть якщо багато акцій із портфеля Вуд «вистрілять», нові інвестори навряд чи побачать таку дохідність: приплив нових грошей зменшує дохідність і зводить нанівець стратегію фонду.
Читайте також: Coca-Cola замість Apple: чи врятує інвестора такий перехід від втрат
Що знизило дохідність інвесторів
Висока дохідність, яку фонд ARK Innovation ETF демонстрував до 2021 року, багато в чому була досягнута за рахунок концентрованих ставок у невелику кількість акцій, пише Morningstar. ARK спеціалізується на інвестиціях у невеликі компанії, а не бігтехи.
У міру припливу коштів інвесторів у фонд це збільшувало їхню ліквідність і, як наслідок, вартість. Понад 43% портфеля ARK Innovation припадає на компанії, в яких фонд має 10% акцій і більше, писала з посиланням на дані Factset у січні 2021 року WSJ.
«Але така стратегія збільшує вразливість фонду та залишає йому менше простору для маневру: продаж великого пакету акцій може призвести до значного зниження котирувань, що знизить „паперовий“ прибуток фонду», — наводить WSJ коментар одного з керуючих.
Дослідження Morningstar на основі даних за 2001−2020 роки демонструє, що в середньому інвестори у фонди заробляють на 1,7 в.п. менше за офіційну середньорічну дохідність: багато хто виводить кошти після обвалу або вносить після зростання. Але у випадку з ARK ця різниця значно більша: з 41,3% середньорічної дохідності за 5 років, що передували 30 листопада 2021 року, інвестори отримали лише 9,9%.
Один із портфельних менеджерів ARK у листопаді 2021 року зазначив, що фонди компанії зможуть «зростати експоненційно» завдяки сильному зростанню перспективних індустрій, у які вона інвестує. За даними на кінець 2021 року, під управлінням фонду вже $54,7 млрд.
Інвестори, судячи з усього, продовжують вірити у Вуд: чистий відтік коштів у другій половині 2022 року становив лише $2,8 млрд (що, наприклад, менше за приплив в деякі місяці 2021-го). При цьому сильніший відтік може вдарити по акціях емітентів, у яких у фонду більша частка, зазначав WSJ.
Читайте також: На ринку надується «супер-бульбашка», акції можуть втратити майже половину вартості — Джеремі Грентем
Уроки для інвестора
Стандартні фрази зі звітів та проспектів про те, що колишня дохідність не є гарантією майбутньої, — часто не просто юридичне зняття відповідальності. Парадоксально, висока дохідність активно керованих фондів працює як механізм, що саморуйнується, залучаючи нових інвесторів.
Низька дохідність інвесторів ARK — ймовірно, відповідальність не тільки самої Вуд, яка завдяки маркетинговій активності активно залучає гроші інвесторів, та її стратегії, а й самих інвесторів: сплески припливу коштів у ARK Innovation співпадають із піковими значеннями його акцій, зазначає Саймон Лак із SL Advisors. У випадку з хайповими та високодохідними активними стратегіями інвесторам варто використати стратегію усереднення, регулярно вносячи гроші: це знизить ризики невдалого маркет-таймінгу, — пише Morningstar.
Якщо ви самостійно обираєте фонд, зверніть увагу, чи інвестує керуючий власні гроші: зростання вартості активів має в рази перевищувати комісії керуючих, пише Simon Lack, який керував, як він пише, взаємним фондом та ETF протягом багатьох років. На відміну від інвесторів, ARK із відкриття фонду заробив $230 млн.