Америка
Інфляція б'є рекорди
Дані щодо інфляції за травень, опублікований міністерством праці США у четвер, показали, що споживчі ціни у США зросли на 5% в річному вимірі і на 0,6%, порівнюючи з квітнем. Річний темп інфляції став найшвидшим із серпня 2008 року і перевищив очікування на Волл-стріт. Експерти переважно очікували зростання річного показника до 4,7%.
Але як би це не здалося дивним, ринок США проігнорував ризики, які несе із собою зростання інфляції, і після виходу цих даних почав досить активно зростати. Хоча було б логічно, якби ринок почав знижуватися. Адже надмірне зростання інфляції потенційно може призвести до швидкої зміни політики ФРС.
Влада США не боїться інфляції
Раніше у ФРС США вже заявляли, що їх не турбує зростання інфляції, оскільки регулятор вважає її сплеск тимчасовим. Цього тижня Міністр фінансів США Джаннет Єллен в інтерв'ю Bloomberg заявила, що президенту США Джо Байдену варто домагатися реалізації запропонованих ним програм підтримки економіки, загальний обсяг яких повинен скласти $4 трлн. Навіть якщо це сприятиме посиленню інфляційного тиску і зростанню відсоткових ставок у країні.
«Якщо відсоткові ставки трохи зростуть — це буде плюсом, як з точки зору суспільства, так і з точки зору Федеральної резервної системи».
Дана заява Єллен лише зміцнила думку ринку про те, що влада США, в тому числі Міністерство фінансів, не сильно турбується з приводу зростання інфляції.
Читайте також: Рекордна інфляція, оптимізм інвесторів і складний тиждень для біткоїна
Зовнішня торгівля США
У квітні експорт США зріс на 1,1%, порівнюючи з березнем, досягнувши $205 млрд за місяць. Імпорт, навпаки, знизився на 1,4% до позначки $273,9 млрд. Відповідно дефіцит зовнішньоторговельного балансу США у квітні 2021 року знизився до $68,9 млрд, порівнюючи з березневим значенням $75 млрд.
Ринок праці
Незважаючи на слабкі дані з приросту робочих місць у США в травні, які з'явилися минулого тижня, ринок праці США складно назвати слабким. Згідно з даними, опублікованими Job Openings and Labor Turnover Survey (JOLTS) у вівторок, число відкритих вакансій у США в квітні поставило рекорд, досягнувши 9,2 млн вакансій.
На тлі виплати суттєвої допомоги, американці не поспішають виходити на роботу. Перевищення попиту на ринку праці над пропозицією безумовно вестиме до зростання зарплат у США. Це стане ще одним фактором на користь подальшого зростання інфляції.
Читайте також: Топ-20 кращих книг для початківців і досвідчених трейдерів
Європа
Засідання ЄЦБ
На засіданні у четвер Європейський Центральний Банк (ЄЦБ) зберіг параметри поточної монетарної політики. Базова відсоткова ставка залишилася 0%, а депозитарна — мінус 0,5%. Параметри спеціальної програми покупки активів PEPP на 1,85 трлн євро також не змінилися.
Прогноз зростання економіки Єврозони з боку ЄЦБ був підвищений до 4,6% цього року і до 4,7% — наступного. Для порівняння: в березні ЄЦБ прогнозував зростання на 4% і 4,1% відповідно.
Голова ЄЦБ Крістін Лагард на пресконференції заявила, що вона очікує сильне відновлення європейської економіки в міру нарощування темпів вакцинації і відкриття магазинів і ресторанів. Але також вона зазначила, що Європа відстає від США в питанні відновлення економки після кризи. За її словами, кожен сьомий європеєць досі перебуває у неоплачуваній відпустці або є безробітним. За словами Лагард, США вже відновилися до передкризового рівня, в той час як Європа зможе це зробити лише наступного року. А тому політика ЄЦБ залишатиметься м'якою і надалі.
Що стосується інфляції, то голова ЄЦБ висловила думку, що її прискорення останніми місяцями обумовлено ефектом низької бази. Прогнози ЄЦБ вказують на поступове посилення інфляційного тиску, однак він залишається стриманим в умовах слабкості економіки, сказала Лагард. На її думку, інфляція, швидше за все, залишатиметься нижчою за цільовий показник ЄЦБ найближчі роки.
ВВП Єврозони
Згідно з остаточними даними Євростату, ВВП Єврозони у першому кварталі поточного року знизився на 0,3%, порівнюючи з попереднім кварталом, і на 1,3% в річному вимірі.
Дана оцінка перевершила попередні дані, що вийшли у травні, за якими квартальний ВВП Єврозони знизився на 0,6%, а річний — на 1,8%.
Ринок праці
Згідно з переглянутими даними, загальне число зайнятих у першому кварталі в Єврозоні склало 157 618 тис. осіб. У першій оцінці число зайнятих оцінювалося на рівні 157,440 тис. робочих місць. За новою оцінкою, число робочих місць знизилося в річному вимірі на 1,8% проти 2,1% у першій оцінці.
Статистика Німеччини
За даними Федерального статистичного управління Німеччини, в квітні обсяг промислового виробництва країни скоротився на 1%, порівнюючи з березнем, при тому, що експерти очікували зростання на 0,5%. У березні цей показник зріс на 2,5%.
Позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу ФРН в квітні склало 15,9 млрд євро, порівнюючи з 14,3 млрд євро місяцем раніше. Експорт Німеччини за місяць зріс на 0,3%, імпорт скоротився на 1,7%.
Азія
Статистика Китаю
У травні експорт Китаю збільшився на 27,9% в річному вимірі, досягнувши позначки $263 млрд. Місяцем раніше річний темп зростання становив 32,3%. Експерти в середньому очікували трохи кращого результату — 32,1%.
Імпорт зріс на 51,1% в річному вимірі, що так само виявилося менше за очікування (51,5%). Але краще квітневого показника, коли зростання склало 43,1%.
Профіцит торгового балансу Китаю в травні склав $45,5 млрд проти $42,8 млрд у квітні.
Наприкінці травня валютні резерви Китаю склали 3,222 трлн у доларовому еквіваленті проти $3,198 трлн місяцем раніше.
Споживчі ціни в Китаї в травні 2021 року зросли на 1,3% в річному вимірі і знизилися на 0,2% в місячному вимірі. Для порівняння: у квітні річний темп зростання цін становив 0,9%. Експерти очікували побачити місячний спад цін на 0,1%, а збільшення річного показника — до 1,6%.
Дивина у вигляді річного темпу зростання цін при місячному зниженні обумовлена мінливою низькою базою порівняння минулого року. Загалом же динаміка споживчих цін в місячному вимірі у Китаї йде на спад вже третій місяць поспіль.
Але при цьому ціни виробників у Китаї минулого місяця підскочили на 9% в річному вимірі. Це стало найістотнішим зростанням із вересня 2008 року. У квітні ціни виробників зросли лише на 6,8%.
Коментарі НБК
Голова Народного Банку Китаю І Ган у четвер заявив, що влада Піднебесної зберігатиме стабільну грошово-кредитну політику, оскільки уряд вважає, що інфляція знаходиться під контролем. За підсумками року він очікує, що інфляція не перевищить 2%.
Продажі авто в Китаї
За даними китайської асоціації автовиробників (CAAM), у травні продажі автомобілів у Піднебесній скоротилися на 3,1%, порівнюючи з травнем 2020 року — до 2 128 тисяч авто. Щодо квітня продажі впали на 5,5%. Це стало першим місячним зниженням після 14 місяців безперервного зростання.
Різне
G7 за податки
Провідні країни світу, що входять до G7, домовилися встановити мінімальну ставку податку на прибуток на рівні не менше 15%.
Міністри фінансів цих країн також погодилися з правом різних держав оподатковувати діяльність транснаціональних компаній в тій частині, яка припадає на дану країну. Крім того, вони домовилися про введення так званого цифрового податку — податку на прибуток для транснаціональних компаній у сфері цифрової економіки.
Мета нововведення — покласти край ситуації, коли великі IT-корпорації, такі як Apple, Google, Amazon або Facebook, платять податок тільки за місцем своєї реєстрації, але не в тих країнах, де вони отримують дохід. Це вело до того, що багато компаній реєстрували свої штаб-квартири у країнах з нижчими податками, і не доплачували податки.
Читайте також: Як новий податок від G7 вплине на гігантів бізнесу
Глава Мінфіну ФРН Олаф Шольц назвав досягнуту домовленість «податковою революцією». «Це дуже хороша новина для справедливості і солідарності у сфері оподаткування і погана новина для податкових оазисів у всьому світі».
Для України це потенційно дуже позитивна новина, за рахунок якої країна зможе збирати податки зі своїх компаній, які займаються податковою оптимізацією, використовуючи різні юрисдикції.
Компанії встановлюють рекорд за обсягом «весіль»
У травні в світі були проведені операції зі злиття і поглинання (M&A) компаній на 532 млрд. доларів. За перші п'ять місяців року загальний обсяг таких угод досяг $2,4 трлн, що стало рекордним значенням із початку ведення даної статистики — з 1980 року.
З початку року 428 таких угод перевищили вартість в $1 млрд, а 82 угоди перевищили рівень в $5 млрд.
Обсяг угод у США в травні склав $274,2 млрд, у Європі — $104,7 млрд, у країнах Азіатсько-Тихоокеанського регіону було проведено угод на $81,8 млрд.
Іранська нафта
Згідно з повідомленням Reuters, США зняли санкції з трьох колишніх іранських чиновників і двох компаній, які раніше торгували іранськими нафтохімічними продуктами.
Дана новина є передвісником того, що нова Адміністрація у Білому Домі незабаром може домовитися з Іраном про нову «ядерну угоду». Після цього Іран зможе легально продавати свою нафту на міжнародних ринках і значно збільшити поставки чорного золота.
Ця новина зупинила зростання цін на нафту, незважаючи на заяви Міжнародного енергетичного агентства. За прогнозом МЕА, відновлення світової економіки призведе до зростання світового попиту на нафту до 100, 6 млн. барелів на добу в 2022 році. При тому, що в травні видобуток нафти становив всього 94,3 млн. барелів на добу. А тому ОПЕК потрібно буде послабити обмеження з видобутку, щоб задовольнити зростаючий попит.