Хороші новини для ринків
Американська економіка, яка ще зовсім нещодавно, за оцінками багатьох економістів, перебувала в чудовому стані, раптом загальмувала. Друга оцінка ВВП США за перший квартал 2022 року демонструє зниження на 1,5%, при тому, що прогнози передбачали зростання на рівні 0,5%. До речі, якщо у другому кварталі теж буде падіння, то за формальними ознаками це вже буде «рецесією». Начебто й погані новини, але насправді гарні для фінансових інвесторів, адже це дає надію на те, що ФРС буде менш агресивним у боротьбі з інфляцією.
Інфляція залишається найгарячішою темою — протягом сезону корпоративних результатів 398 компаній з S&P 500 згадали хоча б один раз про зростання цін у ході квартальних дзвінків. Цього тижня були оприлюднені дані щодо базового PCE (індекс споживчих витрат), а саме його використовує ФРС при прийнятті рішень. У квітні PCE виріс на 0,3%, порівнюючи з березнем, та у річному вимірі склав 5,2%, що нижче, ніж 5,3% попереднього місяця. Непогані новини для інвесторів, які підтверджують теорію про те, що пік інфляції може бути пройдено і, знову ж таки, ще один аргумент щодо можливого пом’якшення політики ФРС.
Протоколи минулого засідання ФРС, які були опубліковані цього тижня, засвідчили, що керівництво центрального банку дійшло згоди щодо підвищення ставки на 0,5% на кожному з наступних засідань, які заплановані у червні та липні. Також, як з’ясувалося, керманичі ФРС не надмірно стурбовані сповільненням економічного зростання і очікують, що воно «просуватиметься твердими темпами протягом решти року».
Президент ФРС Атланти Рафаель Бостік навіть припустив, що може бути сенс зробити паузу у підвищенні ставок, у вересні. Хоча, треба зауважити, що Бостік цього року не приймає участь у голосуваннях щодо ставки. Якою буде подальша політика ФРС насправді?! Точної відповіді немає ні в кого. Як завжди, все залежатиме від поточного стану економіки. Наразі прогнозувати щось конкретне дуже важко — ситуація повна невизначеності, власне, як і завжди.
Як для нинішніх часів, то все це чудові новини, після оголошення яких, у четвер, ринки зазеленіли, як трава навесні, не давши «ведмедям» шансу досягнути остаточної перемоги. Для того, щоб ринок офіційно став «ведмежим», S&P 500 має знизитися до позначки 3837,24, а це передбачає падіння на 5,4% від рівня закриття у четвер, тож, навряд чи, зміна статусу ринку зі зростаючого до падаючого трапиться цього тижня. Та й, взагалі, дуже схоже, що, якщо не відбудеться потужного падіння в п’ятницю, то цього тижня у ринків є шанс перервати зниження, що безперервно тривало протягом попередніх семи тижнів.
Читайте також: Amazon вже втратила 34% вартості: як це використати інвестору
Не впевнений, що все погане позаду, і ринок вже розпочинає новий цикл зростання, але точно з’являється шанс на «bear market rally» — нетривале зростання, що є дуже типовим для падаючих ринків. На повноцінне тривале зростання, мені здається, розраховувати не варто.
Страх і збитки мільярдерів
Інвестори перелякані. «Індикатор биків та ведмедів» (BofA Bull & Bear Indicator), що його розраховує Bank of America для визначення настроїв у середовищі інвесторів, знизився до рекордної позначки в 0,6 із 10 можливих. Така ж ситуація і з «Індексом страху та жадібності», що його розраховує CNN — 17 зі 100 — «Дуже страшно».
З одного боку, формально це вказує на дуже песимістичні настрої на ринку, але, водночас, може служити сигналом для купівлі. Всі ж знають, що купувати потрібно, коли все погано.
Мільярдери страждають. Цікаво, що, незважаючи на те, що ринок отримав чудовий шанс перервати довгий цикл щотижневих падінь, для мільярдерів технологічного сектору цей тиждень був не найкращим.
За даними Bloomberg, який розраховує «Індекс мільярдерів», Еван Шпігель, засновник Snapchat, втратив близько 30% свого багатства, що стало найбільшою втратою серед американських мільярдерів цього року. Марк Цукерберг, керівник Meta Platforms, збіднів на $5,7 млрд, Рід Гастінгс, засновник Netflix, із початку року втратив 53% своїх статків.
Як це стосується нас? Безпосередньо, адже багато хто з роздрібних інвесторів протягом двох минулих років охоче інвестував в технологічні компанії, незважаючи на захмарні ціни. Тепер доведеться розплачуватися. За оцінками Bloomberg, для звичайних американців, падіння ринку акцій та зростання відсоткових ставок може обернутися «шоком від втрати багатства» в розмірі $9 трлн.
Читайте також: Рецесія і спад на фондовому ринку США: чому інвесторам не варто боятися
Навіть якщо люди безпосередньо не володіли акціями, вони все одно втратять — адже, наприклад, вони можуть бути власниками нерухомості, яка, найімовірніше, теж знизиться в ціні на фоні стрімкого падіння ринків та збільшення вартості капіталу. І таких прикладів чимало…