Яку стратегію обрати під час корекції? — Про це напередодні масштабної онлайн-конференції «Мої фінанси під час війни», яка відбудеться 12−13 травня, «Мінфін» поспілкувався зі спікерами — засновником First Kyiv Investment Club Іваном Компаном та засновником і керуючим партнером інвестиційної компанії HUG'S Еріком Найманом.
Як за нинішньої ситуації на фондовому ринку провести ребалансування портфелю: які акції залишити, а від яких відмовитись?
І.К.: Ми у First Kyiv Investment Club є давніми та щирими прихильниками інвестиційних підходів Грема та Баффета, тому наш портфель FKIC11, вся інформація про який є абсолютно відкритою і доступною на сторінці клубу у Facebook, не потребує якихось суттєвих змін залежно від ситуації на ринку та якихось короткочасних обставин.
Ми обираємо якісні компанії, які, на наш погляд, є найкращими в кожному із індустріальних секторів S&P 500 за декількома критеріями. Переглядаємо портфель раз на рік, згідно тих самих критеріїв. І ось уже чотири з половиною роки наш підхід дозволяє впевнено демонструвати дохідність, в середньому 18,2% на рік, що суттєво більше, порівнюючи з 12,8% для S&P 500. Хоча ризики портфелів дуже схожі.
Е.Н.: Потрібно збільшити частку готівки на рахунку. Якщо ж обирати з акцій, то або зрозуміло ідейні (наприклад, оборонний комплекс) або якісні компанії з низьким P/E та стійким прибутком як в умовах стагфляції, так і при рецесії.
Це завдання складне. Навіть міжнародні інвестбанки зараз губляться та дають різноспрямовані поради. Тому головний рецепт: мати достатньо вільних грошей на рахунку. Наприклад, понад 50%.
За традицією, травнева стратегія трейдерів — «продавай та йди», чи варто застосовувати її у нинішній ситуації?
І. К.: Наша методологія не передбачає входи чи виходи доти, доки компанія відповідає критеріям, за якими ми її купували. Насправді, точно розрахувати точки входу і виходу неможливо і, як показує досвід, велика активність та намагання вгадати призводять лише до втрат.
Е.Н.: Статистично, це слабо підтверджена стратегія і не є приводом для різких рухів.
Чи варто зараз заходити у ринок тим, хто ще не почав інвестувати, та з чого починати?
І. К.: Ніколи не пізно і не рано заходити в ринок. Питання — як заходити? Якщо у вас є можливість купити акції гарної компанії за привабливою ціною, купуйте, не вагаючись. Як знати, що і компанія, і ціна гарні? Потрібно заглиблюватися в аналіз. Купувати або продавати тільки тому, що хтось «авторитетний» так сказав — це вірний шлях до втрати грошей.
Е.Н.: Зараз варто відкрити рахунок та готуватися інвестувати.
Який ринок акцій зараз цікавіший — американський чи європейський?
І. К.: Я не вважаю себе великим знавцем європейського ринку, тому зосереджуюся на американському. Та й, врешті-решт, зараз американський ринок — це глобальний ринок, адже величезна кількість компаній, що там торгуються, є міжнародними та працюють у всьому світі.
Е.Н.: США були та залишаються номер один.
Як війна змінила інвестиційну стратегію? Яким є ваш прогноз щодо основних індексів на кінець року?
І. К.: Мою — ніяк! Стратегія купувати якісний товар за привабливою ціною і тримати роками, як вчать великі Грем та Баффет, залишається незмінною. А щодо прогнозу, то, на мою думку, ринки падатимуть.
Е.Н.: Спершу очікується падіння у рамках ведмежого тренду. Що буде наприкінці року — продовження падіння або зростання — багато в чому залежить від війни. Якщо війна закінчиться швидко, фондові індекси можуть повернутися до точки старту на початку цього року. В іншому випадку, більше ризиків зниження.