Керуючий директор, партнер Blackshield Capital Сергій Жуйков розповів MC. Today про п'ять трендів нової економіки і порадив, в які інноваційні компанії та технологічні стартапи варто інвестувати гроші.
Канабіс
Суперечливий, але привабливий тренд. У США легалізацію каннабіса підтримали 68% американців. До того ж до влади прийшли демократи, які також активно підтримують повну легалізацію. Лояльних до цієї ідеї там 80%. Прихід демократів став приводом до перегляду прогнозів по «канабісному сектору».
Прогнози Bank of America і ArcView Market Research говорять, що до 2024 року обсяг легального ринку канабісу в США складе $30 мільярдів. Зараз він легалізований в 35 штатах. Його дозволили використовувати за медичними показаннями. З них в 17 штатах людям старшим за 21 рік марихуану можна вживати заради задоволення і без призначення лікаря.
Для інвесторів це знак, що акції компаній з «канабісної індустрії» будуть рости. Нині особливу інвестиційну привабливість мають два найбільші виробники в США — Trulieve і Green Thumb.
Їх перевага — у вертикальній інтеграції. Компанії контролюють весь ланцюжок: від вирощування канабісу до транспортування і продажу готової продукції у власних магазинах. Така модель дозволяє одночасно впливати на якість продукту, його собівартість і ціну.
Обидві компанії пропонують однакові продукти. Це сушений канабіс і товари з доданою вартістю: суміші, концентрати, солодощі, напої з вмістом канабісу, креми і лосьйони. Різниця тільки в географії. Green Thumb проявляє активність в штатах Іллінойс, Невада, Пенсільванія і Нью-Джерсі. А Trulieve з ринковою часткою більше 50% залишається основним продавцем канабісу у Флориді.
За останній рік капіталізація Trulieve зросла на 237%, Green Thumb — на 224%.
Читайте також: Інфляція прискорюється: врятують вкладення в бізнес, акції та нерухомість
Фінтех
У цьому секторі найбільші перспективи у компаній з екосистемою, що розвивається для приватних користувачів і для бізнесу. В першу чергу мова йде про створення рішень, які націлені на операційну діяльність клієнта.
Наприклад, бразильська компанія Stone надає малому і середньому бізнесу послуги з еквайрингу, розробки програмного забезпечення для управління трудовими ресурсами, фінансового менеджменту та бухгалтерської звірки. А ще послуги з кредитування та цифровому банкінгу.
В цьому і проявляється головна привабливість таких компаній як PayPal, Stone і Square. Виручка цих компаній останній рік зросла на 21%, 33% і 102% відповідно. А капіталізація збільшилася на 76%, 152%, 193%.
На окрему увагу заслуговують фінтех-стартапи, які концентруються на наданні одного сервісу, але при цьому використовують нестандартну модель в своїх сегментах.
Одна з них — компанія Affirm, яка працює в платіжному сегменті BNPL (Buy-Now-Pay-Later — розстрочка для покупки товарів клієнтами) і співпрацює з великими мережами в США — Peloton, Target, Walmart.
Читайте також: 10 перспективних компаній для інвестицій в технології
Кібербезпека
За ці півроку корпорації зіткнулися з найбільшими в історії атаками на IT-інфраструктуру бізнесу та держсектора. Від грудневої кібератаки SolarStorm постраждало 18 тис. підприємств. А березнева атака на Microsoft Exchange завдала шкоди 30 тис. компаній.
Президент США Джо Байден оголосив кібербезпеку «найвищим пріоритетом на всіх рівнях влади». А приватний сектор активно переглядає свої бюджети на IT. У 2021 році варто очікувати на збільшення інвестицій в безпеку на 10−15%.
Більшість компаній співпрацюють з кількома постачальниками систем безпеки. Варто звернути увагу на наступні: CrowdStrike, Rapid7, Palo Alto Networks. Їх основні завдання — знайти слабкі місця в корпоративних IT-середовищах і забезпечити безпечне використання комп'ютерів, ноутбуків, планшетів і смартфонів. У кожної з них свої конкурентні переваги.
Штучний інтелект CrowdStrike використовує зростаючий обсяг даних на своїй платформі, щоб усувати порушення краще за інших гравців ринку. У Rapid7 сфокусовані на виявленні та реагуванні на інциденти. Palo Alto Networks відрізняється розробкою firewall нового покоління — бар'єру безпеки між приватною мережею і громадським Інтернетом.
Виручка цих компаній за останній фінансовий зросла на 82%, 26% і 18%. А капіталізація — на 56%, 67%, 60% відповідно.
Читайте також: У США тренд на IT-захист: які акції виростуть
Автоматизація промислових процесів
Пандемія навчила чимало промислових підприємств операційної гнучкості. Це стало причиною популярності віддалених і автономних операцій. Виробники визнають, що інтернет речей впливатиме на їх бізнес наступні п'ять років.
Розробники в цій сфері допомагають клієнтам збільшувати продуктивність праці і покращувати операційну ефективність. Гідними уваги є компанії PTC і TeamViewer. Їх виручка за останній рік зросла на 16% і 17% відповідно.
Аналітики вважають PTC лідером на ринку індустріального інтернету речей. Її ставлять в один ряд з технологічними гігантами Microsoft, IBM, Oracle.
А ось рішення TeamViewer роблять компанію передовою в сфері автоматизації та віддаленої роботи. Вона надає можливість віддаленого доступу до пристроїв на підприємстві. З нею легко стежити за роботою промислового устаткування, веб-сайтів, серверів і додатків.
Читайте також: На чому можна заробити в період високої інфляції
Відновлювана енергія та електрокари
Це відносно нова тенденція для ринку. Але недавно вона отримала новий імпульс. Ним став інфраструктурний план Джо Байдена. Протягом наступних 8−10 років на реалізацію проекту витратять приблизно $320 млрд. Це новий етап у переході до zero-carbon-економіки в США (досягнення нульових чистих викидів вуглекислого газу).
Вибір компаній в цій галузі великий. Особливу увагу рекомендуємо звернути на такі, як Nio, Li Auto, Bloom Energy, TPI Composites. Якщо перші дві досить часто зустрічаються в списках зростаючих виробників електрокарів в Китаї, то Bloom Energy і TPI Composites розвиваються в сегменті відновлювальної енергетики.
Bloom Energy продає обладнання для отримання «зеленого» водню. TPI Composites виробляє лопаті для вітряних станцій і устаткування для отримання електроенергії за допомогою вітру.
Всі перераховані компанії за останній рік відзначилися фінансовими результатами. Рекордсмен — Nio з приростом виручки на рівні 108% і зростанням капіталізації 863% за рік.
Нова економіка — вже не майбутнє, вона стала нашим сьогоденням. При цьому вона зовсім не обмежується п'ятьма секторами, позначеними вище.
Читайте також: Що сказав Баффет своїм акціонерам: про акції Apple, біткоіни і SPAC
Куди інвестувати гроші
Виграють інвестори, які вкладуть в бізнес в сферах:
- доставки додому продуктів і готової їжі;
- онлайн-навчання;
- телемедицини;
- гібридних форм комунікацій;
- обробки мови;
- синтезу продуктів харчування.
Ще кілька років тому вони здавалися фантастикою, а зараз приносять цілком реальний дохід. Дуже ймовірно, що неймовірніший плід багатої уяви вже завтра стане для інвестора золотою жилою.