Ралі на світових ринках змінилося корекцією, яка суворо дивиться на інвесторів із графіка американського індексу S&P 500. За 18 місяців майже безперервного зростання, починаючи з квітня 2020 р., досвідчені інвестори вже відвикли від глибоких просадок, а нові приватні інвестори ризикують зіткнутися з нею вперше. Ось 5 речей, яких варто уникати.
Панікувати та терміново «щось із цим робити»
Під час високої волатильності здається, що треба терміново щось робити. Особливо, коли вартість портфеля знижується. Однак це частіше призводить до необачних рішень та комісійних витрат, а не до вигоди чи зниження ризиків.
Корекція — це привід добре подумати. Варто оцінити, через що вона сталася, чи змінилося щось у бізнесі компаній із портфеля, а також вивчити свої емоційні реакції на коливання ринку.
Корисним буде згадати свої інвестиційні цілі та оцінити, як вони перетинаються із корекцією, що спостерігається. Тільки після цього можна робити якісь коригування у портфелі.
Читайте також: 8 порад Воррена Баффета: як пережити інфляцію
Продавати найкращі папери з портфеля
При падінні може виникнути бажання зафіксувати прибуток за тими паперами, які найбільше зросли. Логіка проста і зрозуміла — чим більше зросла, тим сильніше може впасти, а отже, треба забирати прибуток і тікати. Але часто практично все зовсім не так.
Сильне зростання паперів майже завжди пов'язане із сильними фундаментальними драйверами. Якщо при корекції ці драйвери залишаються в силі, то така акція, навпаки, може виявитися значно сильнішою за ринок і відновиться швидше за інших. Виключаючи її з портфеля, інвестор ризикує втратити перспективний актив.
Купувати те, що впало найсильніше
Інша крайність — відкупити активи, що найбільше впали, у розрахунку на те, що потенціал відновлення за ними вищий. Цей потенціал може і не реалізуватися.
Перш ніж щось відкупляти, варто з'ясувати, чому саме ця акція так сильно впала. Можливо, для неї сильно зросли ризики, а можливо, зростання в попередній період було не виправданим, і корекція лише повернула все на свої місця. У цих випадках на швидке відновлення не варто розраховувати.
Читайте також: Ціни зростають, а економіка уповільнюється: 3 стратегії для інвестора на цей період
Поспекулювати з плечима
Спокуса викупити акції, що впали, за рахунок кредитного плеча і отримати швидкий прибуток на відскоку може призвести до сумних наслідків. Просідання може виявитися глибшим, ніж здається, що в гіршому варіанті призведе до закриття маржинальних позицій зі збитками.
Зафіксувати збиток на піку паніки
Коли акції падають, інвестори часто не відводять очей від котирувань і приймають рішення про продаж, виходячи не з аналізу, а з того, наскільки розмір втрат наблизився до психологічного больового порога. У цьому випадку рішення продати папір, що падає, приходить спонтанно. Часто воно наздоганяє інвестора на піку панічних настроїв на ринку, коли папери торгуються в найнижчій точці корекції на високих оборотах.
Якщо ви впевнені, що акції з вашого портфеля залишаються перспективними, уникайте щохвилинних перевірок свого балансу і присвятіть цей час нагальнішим питанням. Це дозволить не розхитувати нервову систему та зберігати тверезість думок.
Читайте також: У 2022 році інвесторам радять запасатися кешем і позбутися золота