Кріштіану Роналду
У червні Forbes назвав Роналду першим футболістом, який досяг позначки в $1 млрд сукупного доходу.
Диверсифікація джерел заробітку може вразити будь-кого:
- багатомільйонні рекламні контракти з Clear, Herbalife, Abbott, Armani, Tag Heuer, Egyptian Steel, EA Sports, PokerStars, Castrol,
- довічний контракт з Nike на $1 млрд,
- зарплата у футбольному клубі «Ювентус» ($35 млн),
- доходи від власного бренду CR7 (нижня білизна, взуття, парфуми та одяг),
- доходи від соцмереж, де за ним стежить багатомільйонна публіка (тільки в Instagram — 304 млн).
Всього цього Роналду зміг досягти завдяки праці, таланту і розумному розподілу капіталу. Свої перші інвестиції футболіст зробив ще у 2012 році, вклавшись в стартап Mobitto. Однойменний додаток дозволяє знаходити оптимальні ціни товарів у найближчих магазинах. Регулярне використання цього сервісу дає користувачам бонуси, які в майбутньому можна обміняти на подарунковий купон або подарунок з каталогу.
У 2016 році Роналду інвестував понад $40 млн в будівництво чотирьох готелів спільно з однією із найбільших туристичних та розважальних компаній Португалії Pestana Hotel Group. Частка футболіста в проєкті склала 50%, а готелі отримали назву Pestana CR7 Hotel. Готелі розташовані в рідному місті Роналду Фуншалє, а також в Лісабоні, Мадриді і Нью-Йорку.
У лютому 2019 року спортсмен вклав €1 млн в мережу клінік із діагностики, лікування та трансплантації волосся Insparya, яка тепер на 50% належить йому.
«Окрім футболу, я захоплений здоров'ям, технологіями і дослідженнями — це галузі, в які я хотів би інвестувати», — зазначив Роналду.
Читайте також: Вартість компанії Coca-Cola за день впала на $4 млрд: до чого тут Роналду
Девід Бекхем
Легенда збірної Англії і «Манчестер Юнайтед» відомий грамотними інвестиціями. 3 червня стало відомо, що Бекхем купив 10% акцій стартапу Lunaz, що спеціалізується на переобладнанні автомобілів із двигунами внутрішнього згоряння (ДВЗ) на електричні.
У лютому вийшов на біржу виробник споживчих товарів на основі біосинтетичних канабіноїдів Cellular Goods. Компанія залучила £13 млн ($18,4 млн), а в перший день торгів акції зростали майже на 500%. Серед інвесторів Cellular Goods був і Бекхем. Він інвестував в компанію через свою венчурну структуру DB Ventures близько £250 тис. і отримав 5%-ву частку і два місця в раді директорів.
У червні минулого року Бекхем інвестував в кіберспортивну компанію Guild Esports і отримав «значний міноритарний пакет». Guild Esports займається розвитком кіберспортивних команд для участі в змаганнях в таких іграх, як Fortnite, Counter-Strike: Global Offensive, Rocket League та FIFA. У жовтні минулого року компанія провела IPO на Лондонській фондовій біржі і залучила £20 млн ($28 млн) — капіталізація Guild склала близько 41,2 млн ($57,52 млн).
Читайте також: Як «Мінфін» заробив на створенні футбольної Суперліги
Матьє Фламіні
Зважаючи на інвестиції Фламіні, в майбутньому футболіст має всі шанси стати мільярдером.
У 2008 році Фламіні разом зі своїм другом-хіміком Паскуалє Гранатой заснували компанію GFBiochemiсals (перші букви — з прізвищ засновників). Граната відповідав за ідею, Фламіні — за інвестиції.
GFBiochemiсals виробляє левулінова кислоту — молекулу, яка, на думку Міненерго США, здатна замінити паливо у всіх його формах. Виробництво левулінової кислоти як екологічно чистої сировини з великою кількістю можливих застосувань може змінити способи виробництва палива, фармацевтичних препаратів, пластмаси, косметики і харчових консервантів.
Властивості левулінової кислоти як біопалива були відомі ще до досліджень компанії. Однак її собівартість була занадто високою, а виробництво — економічно недоцільним. І коли у GFBiochemiсals розробили технологію виробництва левулінової кислоти в промислових масштабах з мінімальними витратами і високою рентабельністю, то відразу запатентували це.
GFBiochemiсals — непублічна компанія, тому оцінити її вартість важко. Відомо лише, що Фламіні вклав у цей проєкт значну суму, хоча точний розмір інвестицій він не називає: «Так, я вклав у це багато грошей. Це був великий ризик. Але щоб домогтися успіху, ви ризикуєте. Це було викликом».
Читайте також: Коли можна буде купити акції бренду майбутнього Мессі або Роналду
Роберт Лєвандовські
Зарплата Лєвандовські, за чутками, становить €20 млн на рік, у нього підписано багато контрактів із рекламодавцями на кшталт Nike, Gilette, Huawei, Head&Shoulders або Coca-Cola — і поляк розпоряджається грошима розумно, вкладаючи їх у різний бізнес і підтримуючи найрізноманітніші стартапи.
Одна із найцікавіших інвестицій Роберта — вкладення в проєкт Samurai Labs. Компанія називає себе лабораторією, яка розробила перший ефективний і науково підтверджений метод виявлення і запобігання різних форм мережевого буллінга з метою захисту від нього дітей.
Лєвандовські також підтримав невелику варшавську ігрову компанію Movie Games. Співпраця не обмежується інвестиціями: Movie Games планує випускати спортивні ігри, а Роберт надасть компанії іміджеву і консультаційну підтримку.
У 2017 році поляк вклався у весільний сервіс Wedding.pl. Це найпотужніший сервіс, де можна підібрати сукні, букети, перевірити наявність вільних залів, замовити музикантів для вечірки, найняти фотографа, перукаря, обрати макіяж для урочистостей.
У травні 2020-го Лєвандовські інвестував в додаток LESS_, який використовується для продажу і покупки уживаного одягу. До 2023 року LESS_ планує стати одним із найбільших онлайн-маркетплейсів у світі в сегменті економіки спільного споживання.
Лєвандовські інвестував у Sporticos.com — сервіс для поціновувачів спорту і, перш за все, футболу. Фішка Sporticos — збір і аналіз актуальних статистичних даних, які потім можуть бути відображені у вигляді привабливої інфографіки.
Сервіс Lavito — ще один бізнес Лєвандовські, клієнтами якого є, в першу чергу, жінки. За допомогою Lavito (раніше Lady Time) можна порівняти ціни в салонах краси, а потім забронювати послугу.
Роберт Лєвандовські та його дружина — прихильники здорового способу життя. У 2015 році пара виділила кошти на розвиток платформи Lokalny Rolnik («місцевий фермер»). Це створений у 2013 році онлайн-маркетплейс, за допомогою якого можна купити натуральні продукти у місцевих постачальників.
Тренд на зелену енергетику не пройшов повз Лєвандовські: він вклався у компанію Hymon, що займається монтажем фотоелектричних установок для сонячної енергетики. Лєвандовські купив міноритарний пакет акцій стартапу Hymon, яка в майбутньому має намір вийти на зарубіжні ринки і провести IPO.
У лютому 2021-го Лєвандовські інвестував у біотех Bio-Lider. Компанія займається розробкою та виробництвом біопрепаратів для сільського господарства, тваринництва та рекультивації водойм.
Роберт вкладається і в нерухомість: у нього є будинки в Польщі і Німеччині, частка в будівельній компанії LS Investments, що займається елітним житлом, частка в чотириповерховому пивоварному ресторані площею 3,3 тис. кв. м у центрі Варшави. Останнім він займається максимально серйозно і навіть бере участь у складанні меню.
Сума інвестицій Лєвандовські переважно залишається невідомою, оскільки зазвичай його вкладення є частиною інвестицій венчурного фонду Protos Venture Capital.
Читайте також: Перевірте себе: Чи готові ви інвестувати в акції США?