Потенціал нашого ринку: 2−4 млн інвесторів
Тренд — твій друг. Таке правило використовують практикуючі трейдери на ринку акцій у всьому світі, заробляючи на зростанні фондових індексів. Українські інвестори також хочуть бути у тренді зі світом, який «полює» за дохідністю. Трохи статистики щодо глобального фондового ринку:
- У 2020 році понад 10 млн американців вперше відкрили собі торговий рахунок на фондовій біржі, у 2021 році таких буде в рази більше;
- У Америці частка роздрібних інвесторів в обсязі торгів акціями зросла з 30% до 45%, в опціонах — до 70%;
- Сума кредитних коштів, надана брокерами своїм клієнтам для торгів на біржі в США, зросла на 66% — з $562 млрд до $936 млрд — за останніх два роки.
Очевидний тренд на активізацію роздрібного інвестора відродив інтерес великих гравців на українському фінансовому ринку до фондових активів. За розробку рішень для торгівлі акціями взялися такі бренди, як monobank, Альфа-Банк та Dragon Capital через покупку онлайн-супермаркету Treeum та платформи Wotan.
Послуги для приватних інвесторів відкрили Concorde Capital та OTP Банк, розширили лінійку інструментів ICU та HUG'S. Очікується на вихід ще низки невеликих банків та фінтех-компаній, орієнтованих на розробку програмного забезпечення для автоматизації роботи нових торгових платформ та брокерів.
Такого ажіотажу на фондовому ринку України не було з 2010 року, коли брокери активно просували послугу інтернет-трейдингу, на українській біржі був бум ф'ючерсної торгівлі, а кількість приватних інвесторів, що торгують, обчислювалася 10 тис. осіб. На жаль, у 2014 році період розквіту фондового ринку в Україні завершився як через геополітичну причину, так і низку регуляторних змін.
На сьогодні лише українців із рахунками у закордонних брокерів близько 50 тис. осіб. Якщо брати за приклад розвиток ринку в сусідніх країнах, на горизонті 5 років потенціал внутрішнього українського ринку — 2−4 млн інвесторів в акції та інші фондові цінності.
Читайте також: Співзасновник Wotan: «Ми створили готового робота, який керує активами»
5 варіантів купити цінні папери в Україні
В межах пропозицій українських компаній щодо інвестування в цінні папери можна виділити декілька підходів:
- Купівля фондів акцій — лідерами виступають інвесткомпанія ICU та OTP Банк, які спеціалізуються на пенсійних фондах. Також очікується на вихід нового гравця — Green Candle.
- Купівля акцій закордонних компаній на українських біржах — тут активізувалася справжня війна за рішення і клієнтів. Альфа-Банк додав до своєї програми можливість купівлі акцій, Green Candle виступає зараз маркетмейкером за деякими паперами на біржі, готується вийти на ринок програма Multi Invest (від Treeum), де буде зібрано широкий функціонал доступу роздрібного інвестора на внутрішній та зарубіжний ринки.
- Купівля акцій на закордонних біржах — у цьому сегменті українці можуть відкрити торговий рахунок за кордоном самостійно та переказати гроші в межах €200 тис. на рік (е-ліміт НБУ) або стати клієнтом низки компаній: Freedom Finance, HUG'S, OTP банк, очікуються Monobank та Multi Invest.
- Довірче керування активами на особистих торгових рахунках за кордоном — у цьому сегменті інвестиційні компанії працюють, як правило, із забезпеченими клієнтами, які готові інвестувати від $200 тис. Серед представників: Таскомбанк, Blackshield Capital, Concorde Capital.
- Приватні інвестиційні бутики або family офіси — таких персоналізованих інвестиційних радників можуть дозволити собі учасники рейтингу Forbes 100.
Під різні запити — і різні цільові. Ряд гравців планує надавати максимально дешевий і доступний спосіб інвестування в цінні папери, орієнтуючись на середній чек у $100. Так званий retail сегмент.
При інвестуванні від $5 тис. йде перехід на affluent клієнтів. А при стартовому капіталі від $200 тис. можна говорити про High Net Worth Individuals (HNWI), інвесторів, які віддають перевагу роботі з професійними керуючими активному самостійному трейдингу. Понад $1 млн — це клієнти Ultra High Net Worth за українськими мірками.
Інфографіка: Concorde Capital
Загалом фондовий ринок України справді оживає. В Україну для торгів заводяться іноземні папери, інвестиційні компанії та банки вкладають й інноваційні прості рішення для роздрібних інвесторів, а інформаційне поле наповнюється контентом із фінансової грамотності та тенденцій фондового ринку.
Головне, що в українців з'являється конкурентний та зрілий вибір напрямків та активів для вкладення свого капіталу. Сподіватимуся, що завдяки розвитку ринку цінних паперів від 8,5 тис. гривневих мільйонерів в Україні незабаром буде не менше мільйонерів доларових.
Читайте також: Керуючий партнер Unit.Сity: мій головний принцип — не інвестувати на останні гроші