Інтрига тижня
Полягала вона у тому, чи продовжиться зростання, спровоковане кращими, ніж очікували, показниками інфляції, чи ні.
Перший імпульс, минулого четверга та п’ятниці, після того, як світ дізнався, що зростання цін трохи сповільнилося, був дуже потужним — навіть не пам’ятаю, коли ринки так зростали.
Але будь-який рух вгору потребує енергії, і цього тижня своєрідними енергетичними ін'єкціями мали стати результати зустрічі G-20, дані про обсяги роздрібних продажів у жовтні та звіти роздрібних операторів.
Зустріч G-20
Я не політолог, але начебто все не так погано. Байден та Сі знайшли спільну мову, принаймні, вирішили не загострювати чинні суперечності.
Російський Лавров спіймав облизня — ніхто не захотів із ним таємно вирішувати долю України, довелося повертатися додому, не дочекавшись закінчення саміту.
На ринках зустріч майже ніяк не відбилася, на відміну від ракет, що впали в Польщі.
Попадання ракет в Польщу
Це оголошення миттєво спричинило падіння основних індексів, яке, проте, тривало лише тридцять-сорок хвилин.
І в той же момент суттєво злетіли ціни акцій компаній військово-промислового комплексу.
Потім все більш-менш вирівнялося, інвестори повернулися до аналізу подій фінансово-економічного характеру, які зараз мають найбільший вплив на ринки.
Зростання роздрібних продажів
Статистика виявилась кращою за прогноз, але це той випадок, коли гарні новини економіки є поганими новинами для ринку.
Зростання продажів — це стимул для цін, а отже додатковий аргумент для ФРС щодо підвищення та утримування високих відсоткових ставок.
Корпоративні результати найбільших роздрібних операторів були змішаними — у Walmart в третьому кварталі було все добре, у Target — погано, у Home Depot — невесело.
Всі скаржаться на інфляцію, сповільнення економіки та небажання споживачів витрачати гроші. Загалом, якщо підбити підсумок, реакція ринків на досягнення індустрії роздрібної торгівлі була негативною.
Маск керує
Ілон Маск поставив співробітникам Twitter ультиматум — або взяти на себе зобов'язання працювати «на межі можливостей», або залишити компанію.
За словами людей, знайомих із ситуацією, набагато більше працівників, ніж він очікував, відмовилися прийняти нові умови та звільняються, що потенційно ставить під загрозу операційну діяльність Twitter.
Поки що керівництво Маска соціальною мережею виглядає, як цілковита катастрофа. Він навіть сам пожартував із цього приводу: «Як стати власником маленького багатства, керуючи соціальною мережею? Почніть з інвестиції величезної суми!».
Крипто
Криптоінфекція продовжує розповсюджуватися. Раптове та швидке банкрутство FTX минулого тижня підняло руйнівну хвилю, що продовжує накривати все нові частини криптосвіту. Genesis Global Capital, кредитор криптоінвестиційного банку Genesis Global Trading, тимчасово припинив виплати та видачу нових кредитів.
Не кращою є ситуація зі ще одним криптопозичальником — BlockFi, який може оголосити про банкрутство найближчими днями. Також стало відомо про проблеми у Gemini та Voyager. Але, загалом, на думку тих, хто розуміється на процесах в криптоіндустрії, життя триватиме, хоча і втрати від банкрутства FTX величезні.
Дуже яскраво на тему цінності криптосвіту для людства висловився знаменитий Нурієль Рубіні на конференції в ОАЕ. Виступаючи на одній дискусійній панелі разом із власником і керівником Binance, Changpeng Zhao, він назвав останнього «бомбою сповільненої дії», і публічно висловив подив, що тому дали візу до нормальної країни.
На думку відомого економіста, криптосвіт — «це повністю корумпована екосистема». Питання, звісно, дискусійне, але те, що відбувається у криптосвіті останніми тижнями, залишає небагато аргументів, щоб із ним сперечатися.
Що буде далі
Яскравого продовження поки не вийшло, але ринки втримали завоювання попереднього тижня, і це вже непогано.
Якихось причин змінювати думку щодо високої ймовірністі «Різдвяного ралі» поки що немає, як не з’явилося й аргументів на користь початку довгострокового зростання.
Прогнози великих банків із Волл-стріт щодо падіння, яке може продовжитися до рівнів 3,000−3,300, виглядають досить обґрунтовано, а згідно з опитуваннями Bank of America, 85% керуючих інвестиційними фондами вважають, що протягом наступного року інфляція суттєво знизиться, але 95% переконані, що настане рецесія. Хрін редьки не солодше, а може й набагато гірше!