У січні глобальні хедж-фонди зросли на 2,8%, фонди прямих інвестицій стали лідерами зростання з плюсом 4,24%. На допомогу їхньому зростанню було уповільнення темпів зростання інфляції та зростання відсоткових ставок, а також пожвавлення на ринку акцій. При цьому основні індекси Волл-стріт набагато випередили досягнення хедж-фондів. У січні індекс Nasdaq (NDX) зріс на 10,7%, що стало найкращим показником січня з 2011 року, а індекс S&P 500 (SPX) додав 6,18%.
Найімовірніше, такі скромні результати хедж-фондів можна пояснювати їхньою обережністю, яку вони виявили на початку 2023-го, обпікшись на тогорічних збитках.
2022 рік для хедж-фондів став найгіршим за останні 4 роки: їх загальний збиток становив $208 млрд. Проте, зазнавали збитків далеко не всі. У мінусі завершили рік дрібніші фонди, натомість «важковаговики» змогли забезпечити для своїх клієнтів прибуток. Про це повідомив Bloomberg із посиланням на дані інвестиційної компанії LCH Investments, яка вкладає кошти у хедж-фонди.
Клієнти фондів за межами топ-20 у середньому втратили 8,2%. Натомість, топ-20 хедж-фондів після вирахування комісій у сукупності заробили $22,4 млрд, дохідність вкладень склала в середньому 3,4%.
Голова LCH Investments Рік Софер звернув увагу, що найвищі заробітки змогли забезпечити великі хедж-фонди, які використовують не одну, а безліч стратегій. Лідером у цьому списку у 2022 році виявився хедж-фонд Citadel. Минулого року фонд заробив нечувані $16 млрд або понад 70% усього прибутку, згенерованого хедж-фондами. Citadel вдалося побити попередній річний рекорд у $15 млрд. Він був поставлений ще у 2007 році Джоном Поулсоном, який зробив тоді ставку проти іпотечної бульбашки у США.
За це голова Citadel Кен Гріффін отримав звання короля хедж-фондів.
Читайте також: На чому Баффет робить гроші, коли падають ринки
Як інвестує Гріффін
Кен Гріффін — засновник і гендиректор Citadel Advisors, чиста вартість якого оцінюється від $30,3 до $33 млрд. В індексі мільярдерів Bloomberg Гріффін посідає 42-е місце.
Торгувати акціями Гріффін почав ще у далекому 1987 році, бувши студентом коледжу. А через три роки заснував Citadel. Під час фінансової кризи 2008 року компанія сильно просіла, Гріффіну довелося заборонити інвесторам виводити кошти. Згодом він казав, що йому знадобилося три роки, щоб упорядкувати все, що обвалилося за 16 тижнів.
Про свої інвестиційні стратегії Гріффін говорити не любить, проте вважається, що він віддає перевагу кількісному інвестуванню. Воно є інтеграцією технології обробки великих обсягів даних: алгоритмічної торгівлі та штучного інтелекту, машинного навчання та вищої математики, методів кількісного аналізу та високопродуктивного комп'ютерного обладнання, а також високоточного програмного забезпечення.
Простіше кажучи, цей підхід використовує математичні моделі для вивчення поведінки цін різних активів. Таким чином, вдається знизити негативні ефекти, пов'язані з емоціями у прийнятті інвестиційних рішень.
Гріффін всеїдний у напрямах інвестування — його інтерес приваблюють й акції, й облігації, і навіть біткоїн. Ця всеїдність і любов до алгоритмів роблять його портфель схожим на пиріг із маленькими шматочками.
Читайте також: Крах Adani: хто знищує найбільшу корпорацію Індії
Як Citadel заробив 16 мільярдів
Під управлінням Citadel знаходиться $80,21 млрд, у портфелі — акції майже 6 тис. компаній. Найбільший шматок — лише 1,3% — займають акції Amazon. На другому та третьому місцях — Tesla та Apple, їх частки становлять 0,89% та 0,84% відповідно. І це найдорожчі позиції у портфелі. Частка Amazon коштує $1,05 млрд, Tesla — $715,5 млн, Apple — $677,04 млн.
Акції цих компаній Гріффін докуповував минулого року, а найбільші продажі припали на Meta, частка якої після продажу знизилася до 0,41%. Другою на виліт була T-Mobile US — оператор мобільного зв'язку, частка якої у портфелі знизилася до 0,28%.
Феноменальних торішніх результатів, пише Financial Times, Citadel вдалося досягти завдяки відразу декільком великим ставкам на різні класи активів, включаючи акції та облігації. До речі, минулого року активно циркулювали чутки про те, що саме фонд Гріффіна стояв за обвалом стейблкоїну UST, але вони не підтвердились. FT припускає, що вирішальну роль в успіху фонду відіграли, радше, держоблігації, але точна структура активів, що «вистрілили», невідома.
Читайте також: Хедж-фонди ставлять на Баффета та активно скуповують бігтехи
Як інвестували інші
У щорічному рейтингу LCH Investments, де цього разу Гріффіна назвали королем, довгі роки перше місце утримував Bridgewater Рея Даліо, а до нього — Soros Fund Management Джорджа Сороса. З двадцятки популярних хеджів і Даліо, і Сорос за дохідністю за останні три роки поки що в мінусах.
У Даліо це якихось «мінус» 0,1%, а Сорос знизився відразу на 12,91%. Не останню роль у цьому русі донизу зіграли акції Rivian, які активно купував мільярдер, які сильно впали після виходу Rivian на IPO.
До трійки лідерів за дохідністю за останні три роки Citadel не потрапила, опинившись на 11 місці (+0,57%). А в лідерах — Berkshire Hathaway (+12,35%), Greenlight Capital (+12,26%) та Appaloosa (+8,07%).
За грошима, які перебувають в управлінні, Citadel змогла вийти на третє місце ($80,24 млрд). На першому — та ж сама Berkshire Hathaway — в її управлінні $296,1 млрд. На другому місці — Fisher Asset Management, під управлінням якої $133,50 млрд.
Читайте також: Як інвестору пережити падіння ринку
Що ще купували та продавали хеджи
Хедж-фонди й досі подають свої звітності за четвертий квартал минулого року. Остаточні дані, згідно з правилами, вони мають подати 14 лютого. За традицією, кожен притримує звітність до останнього моменту, і видає по краплині на тиждень. Тому абсолютно повної картини щодо того, що купували хеджи у четвертому кварталі минулого року, ще немає.
Але серед топпокупок за станом «на зараз» — акції Berkshire Heatheway. Акції оракула з Омахи купили на $263,50 млрд. Левову частку купив BNP Paribas Arbitrage — на $242,48 млрд. Залишки поділили між собою Squarepoint OPS — $14,55 млрд, та Black Swift Group — $4,52 млрд.
На другому місці з топкупівель — акції Toyota Motor. Її акції на $192,75 млрд скуповувала Mitsubishi через три свої структури: Mitsubishi UFJ Financial Group — $91,50 млрд, Mitsubishi UFJ Trust & Banking— $60,08 млрд, MUFG Bank — $29,29 млрд.
На третьому місці Microsoft, паперів якого купили на $51,68 млрд. Знову основним покупцем виступив сам Гейтс, у вигляді Bill & Melinda Gates Foundation Trust (купівля на $9,38 млрд). Janus Henderson Group купив акцій на $7,92 млрд. А T Rowe Price Investment Management — на $4,29 млрд.
Читайте також: Все, що потрібно знати про Alphabet: чому Уолл-стріт досі ставить на падаючу компанію
Лідером за кількістю проданих акцій став Alphabet. Акцій Google продали на $58,88 млрд. Основні продавці: Fiera Capital Corp ($34,76 млрд), Mercer Global Advisors ($1,21 млрд) та Allianz Asset Management ($1,02 млрд).
Microsoft опинився на другому місці з продажів, загалом його акцій хедж-фонди продали на $26,43 млрд. Price T Rowe Associates — на $6 млрд, Allianz Asset Management — на $2 млрд, а Fidelity Investment — на $762,34 млн.
На останньому місці серед топпродажів опинився Apple, акцій якого продали на $25,98 млрд. Основні продавці продали приблизно однакові пакети: Price T Rowe Associates — $1,79 млрд, Ubs Asset Management Americas — $1,77 млрд, Allianz Asset Management — $1,76 млрд.