Президент Федерального резервного банку Сент-Луїса Джеймс Буллард на початку тижня сформував очікування на 7 піднять ставок у 2022 році і на 1%, тобто 4 підняття, за 3 засідання до 1 липня. Це було сильне потрясіння, оскільки раніше ринок очікував 4 підняття ставки у 2022 році. Після виступу інших чиновників ФРС ймовірність такого розвитку подій впала нижче 50%. Багато хто заявив, що такий жорсткий сценарій може зашкодити економіці. Але Буллард весь тиждень продовжував наполягати на піднятті ставки на 1% за 3 наступні засідання до 1 липня.
У четвер він заявив: «Я не говорю, що це обов'язково те, що ми повинні робити. Я встановив ці 100 базисних пунктів до 1 липня та дозволив голові належним чином керувати комітетом та очікуваннями, пов'язаними з цим… Хід ФРС».
План «Б» щодо скорочення балансу від ФРС
На тлі сильного ринку житла у США, низьких відсоткових ставок та високої інфляції ФРС продовжує поповнювати свій портфель облігацій.
Деякі чиновники ФРС пропонують План Б: якщо боротьба з інфляцією не увінчається успіхом досить швидко, то регулятор почне продажі цінних паперів, забезпечені іпотекою (MBS), для підвищення ставок по житловій іпотеці. Зростання ставок за іпотекою стримуватиме ціни на житло і залишить менше грошей у бюджетах домогосподарств для інших витрат.
Чиновники ФРС обговорили можливість продажу MBS на своїй політичній нараді 25−26 січня, і «багато учасників» заявили, що це може бути доречно «в якусь мить в майбутньому», як показали протоколи засідання, опубліковані цієї середи.
За даними Асоціації іпотечних банкірів, вартість житлових позик швидко зростає. Середня договірна ставка за 30-річною іпотекою з фіксованою ставкою цього місяця перевищила 4% уперше з 2019 року.
Навіть до першого підвищення процентної ставки ФРС, що очікується наступного місяця, або до погашення першої облігації з її портфеля без заміни, ця ключова споживча процентна ставка зросла на повний процентний пункт менш ніж за шість місяців.
Запас MBS ФРС становить $2,7 трлн і працює як якір для відсоткових ставок на цьому ринку, не дозволяючи їм зростати ще вище.
«Я як і раніше залишаю цей варіант відкритим у сценаріях, коли інфляція не сповільнюється так, як ми сподівалися, і нам доведеться діяти трохи жорсткіше», — заявив президент ФРБ Сент-Луїса Джеймс Буллард на початку лютого.
Читайте також: ФРС готова підвищувати ставку: чому цього так бояться інвестори
Виступаючи на CNBC цього тижня, Буллард сказав, що він підтримує початок скорочення балансу в другому кварталі цього року за допомогою пасивного підходу, а потім використання продажу активів як план Б, якщо необхідно прискорити темп.
Інфляційний тиск посилюється
Дані щодо інфляції у Великій Британії та Канаді також переписали 30-річні максимуми. У Великобританії свіжа статистика з інфляції виявилася вищою за очікування — річне зростання цін склало 5,5% при таргеті 2%. Це максимум із березня 1992 року. Банк Англії прогнозує розгін інфляції до 7,25% у квітні, оскільки незабаром буде збільшено рахунки за електроенергію для домогосподарств.
Інфляція у Канаді досягла 5,1%. Зростання інфляції теж виявилося сильнішим за очікування. Вартість житла підскочила на 6,2% у січні у річному обчисленні, що є найшвидшим темпом із лютого 1990 року. Ціни на продукти зросли на 5,7%, як через проблеми з ланцюжком поставок, так і через несприятливі умови вирощування.
Читайте також: Інвестори бояться Путіна, але Павелла — більше
Інфляційні очікування зростають у всьому світі. Перед центральними банками стоять складні завдання. З одного боку, треба прискорювати жорсткість грошово-кредитної політики, з іншого — не зашкодити економіці. Нині ринки під тиском та з невизначеними перспективами.