Катастрофічні втрати
Перше півріччя закінчилося, і для ринків цінних паперів воно стало справжньою катастрофою. Для Nasdaq та Russell 2000 — це найгірший рік за всю історію їх існування, для Dow Jones — найгірший з 1962, а для S&P 500 — з 1970. Все, або майже все, що було зароблено протягом останніх двох років, завдяки нечуваним фінансовим вливанням в економіку, вже втрачено, і далі може бути ще гірше.
До речі, подібні висновки підтверджуються і статистикою, що надає FactSet. Взяти хоча б Nasdaq, який в цьому році втратив рекордні 29.5%. Якщо взяти дані по роках, коли в першому півріччі Nasdaq втрачав 10% та більше, а всього таке траплялося лише 8 разів, то в другому півріччі втрати в середньому становили 5.8%, а медіанне значення склало 8.7%.
З Dow Jones ситуація трохи інша — індекс переживає п’ятий найгірший рік за свою історію, але три з чотирьох попередніх трапилися ще до Другої світової. Після війни, за перші шість місяців 2008 року, під час фінансової кризи, Dow Jones втратив 14.4%, а в другому знизився ще на 22.7%.
Якщо всі відсоткові втрати на фінансових ринках перевести в долари, то за перше півріччя втрати ринків акцій та облігацій склали більше $30 трильйонів. Для порівняння в 2008 році, під час кризи, втрати склали в чотири рази менше. Звісно, в подібній ситуації актуальним стає питання «А що далі?».
Читайте також: Акції Spotify втратили 59%: чи час їх купувати
Статки багатіїв рятувати не будуть
Велика відмінність нинішньої кризи від попередніх полягає в тому, що раніше ведмежий ринок співпадав із закінченням циклу підвищення ставок. Як тільки ФРС починав знижувати ставки, життя на Уолл-стріт знову починало грати новими яскравими фарбами.
Цього разу все інакше — ФРС тільки-но почав цикл підвищення і попереду на нас чекає ще багато складних місяців, перед тим, як банкіри почнуть говорити про можливе зниження. Так що — «як дав, так і взяв» — все залежить від ФРС, американського центрального банку, який протягом двох останніх років був найкращим другом ринків, накачуючи їх ліквідністю, а тепер рішуче бореться з інфляцією і, схоже, що в цій боротьбі готовий пожертвувати ринком цінних паперів.
Все логічно — перед виборами вигідніше приборкати ціни для сотен мільйонів простих американців, аніж врятувати статки кількох мільйонів багатіїв.
Читайте також: Волл-Стріт все ще радить купувати: на які акції роблять ставку 65% фінансистів
Невичерпний оптимізм ФРС
ФРС все ще вірить у щасливий кінець, а саме — що інфляцію вдасться подолати, не завдавши шкоди економіці.
Шанс є, але невеликий і саме про це говорив Пауелл, виступаючи цього тижня на заході Європейського центрального банку. Зокрема, він обережно підстелив соломки, заявивши, що «ніхто не гарантує», що ФРС зможе досягнути поставлених цілей, але й остаточно не відмовився від обраної стратегії придушення інфляції: «стає все важче, а шляхи стали вужчими. Але незважаючи на це, ми не відмовляємося від поставлених цілей і знайдемо шляхи їх досягнути».
Економіка США майже в рецесії
Найважливішою макроекономічною подією тижня було оголошення значення найулюбленішого індикатора інфляції, що його використовує ФРС — Індексу персонального споживання (PCE) за травень.
РСЕ за місяць виріс на 0.6%, що вище, ніж 0.2% в квітні. За рік, зростання, як і очікувалося, склало 6.3%, після рекордних 6.6% в квітні. Базовий РСЕ виріс на 4.7%, що було нижче очікуваних 4.8% та 4.9% в квітні. А ось рівень персональних витрат в травні виріс всього на 0.2%, найповільніше зростання в цьому році.
Це не додає оптимізму, бо коли споживачі припиняють витрачати гроші, економіка зупиняється.
Цього тижня було оприлюднено остаточні дані щодо ВВП у першому кварталі — він знизився на 1.6%. Прикро, що й у другому теж ніхто не очікує зростання, навпаки — ФРС Атланти прогнозує падіння в -1%.
Отже, якщо прогноз виправдається, то формально економіка США опиниться в стані рецесії, коли падіння відбувається два квартали поспіль.
Читайте також: Як заробити після спаду: 4 поради для тих, хто хоче розпродати свої акції
Грошовий потік грає вирішальну роль
Новий квартал розпочався, і вже наступного тижня ми почнемо дізнаватися про корпоративні результати. Схоже на все, що сезон буде дуже непростим — виручка багатьох компаній падає, інфляція суттєво знижає прибутковість, а аналітикам нічого не залишається, як знижувати прогнози щодо результатів компаній та змінювати рекомендації щодо привабливості акцій в бік зниження.
Перше півріччя знизило ціни, друге вдарить по прибутках, і все разом це навряд чи принесе щось гарне інвесторам. Але, впевнений, що власникам гарних компаній немає чого хвилюватися — подібне вже бувало і не раз, і справді якісні компанії майже завжди, за винятком всього декількох випадків, досить швидко відновлювалися і продовжували зростання.
Що стосується яскравих кольорових бульбашок у стилі Кєті Вуд, то скоріше за все вони стануть чудовою ілюстрацією того факту, що «гарна картинка» — це добре, але у скрутні часи грошовий потік грає вирішальну роль.
Але все це може запросто змінитися, якщо в силу різних причин ФРС «розвернеться» в бік пом’якшення, що очікується багатьма інвесторами в 2023 році. Якщо це трапиться, то для технологічних компаній можуть розпочатися щасливі дні — бульбашка почне надуватися знову.