Він розповів «Мінфіну», чому за все своє життя не купив жодної криптовалюти і скільки заробляє на фондовому ринку.
Перші кроки у світі інвестицій: чому навчив Форекс
Почав цікавитись інвестиціями ще у студентські роки, коли прочитав «Квадрант грошового потоку» Роберта Кійосакі. Автор книги описував чотири типи людей, які заробляють гроші. Мені дуже сподобалася ідея про інвестора, який отримував пасивний дохід і мав багато особистого часу.
Тоді ще не було фондового ринку. Я потрапив на обдзвін компанії з Форексу і відкрив рахунок на фінансовій біржі. Спочатку інвестував $100, потім $500, $1000, які удатно втратив. На цьому ринку важко заробляти, але він змусив мене замислитись, як працює ця сфера. Я почав вивчати стратегії, психологію та інші речі, які є важливими на біржі.
На фондовому ринку першою купив акцію Facebook приблизно за $100. Щось на ній заробив і продав через декілька тижнів. Це був 2015 рік. Я тоді ще не займався глибоким аналізом. Просто компанія була на вустах, розвивалася, був хайп навколо теми соцмереж та технологій майбутнього.
Читайте також: Керуючий партнер Unit.Сity: мій головний принцип — не інвестувати на останні гроші
Продав квартиру та вклався у фондовий ринок
Одного разу, коли ще жив у Казахстані, я запропонував дружині продати всю нашу нерухомість та вкластися у фондовий ринок. Ми переїхали в орендоване житло, і я почав інвестувати в акції.
Мене тоді не розуміли. Психологічно було складно керувати тими грошима, які я вважав важливими, оскільки це були ризиковані інвестиції. Але я усвідомлював, що орендний бізнес не принесе стільки доходу, як перспективи на фондовому ринку, і шукав більшу дохідність. Ідея виправдала себе — я відбив усі витрати.
Відразу скажу, що не закликаю нікого так діяти. Фондовий ринок — це повноцінна професія. Якщо ти не знаєш, як працює електрика, не станеш електриком. Тут теж потрібно вчитися, розбиратися та створити чіткі правила та стратегії.
Я витратив рік, щоб вивчити стратегію інших людей. Але у кожної людини свій психотип, тому необхідно підібрати власну стратегію. З моєю, найімовірніше, ви не зможете працювати. Найпростіший спосіб — вивчити стратегії інших людей, потроху взяти від кожної те, що подобається, і сформувати свою.
Читайте також: Плюс 840% за 4 роки: як заробити на вітчизняному фондовому ринку
Три особистих принципи інвестицій на фондовому ринку
-
Я прихильник вкладень у папери компаній великої капіталізації, які мають драйвер зростання економіки. Не знаю, що має статися, щоб папір Apple або Google перетворився на нуль. Акції великих компаній не такі волатильні, як інші, але в них можна інвестувати великі суми з меншими ризиками.
-
Обов'язково потрібно враховувати ризик-менеджмент на ринку. Коли формуєш портфель, потрібно тримати папери з різних секторів та на комфортні суми інвестицій. Наприклад, я не купую акції компанії на суму, яка перевищує 5% мого портфеля.
-
Я не прихильник спекуляції. Люблю заздалегідь прорахувати всі нюанси: якщо ціна впаде, що я робитиму, яку частину позиції закрию і на якому рівні, як мені захистити себе від ризиків. Роблю все це у великій таблиці Excel. На кожен папір прописую ціну покупки, виставляю тейк-профіт (take profit — торговий наказ, що дозволяє зафіксувати прибуток, коли ціна досягає певного рівня — ред.). Також визначаю, на яку суму усереднюватиму позицію за необхідності або заздалегідь купую страховку, якщо є підвищений ризик корекції ринку.
Також використовую арбітраж. Один і той самий папір може торгуватися на різних ринках за різною ціною. Я купую якісь папери на одній біржі та вишукую різницю на інших біржах, щоб продати дорожче. На цьому в середньому можна отримати 0,5−2%.
До криптовалют ставлюся скептично, тому що цей ринок схожий на Форекс. Багато грошей туди страшно завести, бо він дуже волатильний. Погратися чи поспекулювати можна, але крипта не базується на якихось активах, як папери бізнесів на фондовому ринку, і робота біржі жодним чином не регулюється.
Портфель інвестора: кожні дві з трьох угод на ІРО приносять понад 50%
Мені дуже подобаються угоди на IPO, на які припадає 50% мого портфеля. Я беру участь майже у всіх, що пропонуються Freedom Finance. Це ризикований інструмент, який дозволяє заробити пристойну дохідність за короткий час. У середньому це 50−70% за три місяці — період локапа (lock-up період — період, протягом якого покупець цінних паперів не може їх продати. Зазвичай триває від 3 до 6 місяців — ред.).
Найбільший відсоток вдалося заробити на Beyond Meat — виробнику штучного м'яса. За три місяці одержав дохід понад 600%. Щойно локап-період закінчився — продав акції.
Думаю, середня статистика за ІРО за 2020 та 2021 рік наступна: 70% паперів зростають до дохідності десь 50%+, а 30% паперів завдають збитків у районі 20%. Хоча у нас в історії були угоди, які завдавали стовідсоткового збитку. Наприклад, технологічна компанія Tintri та компанія з доставки їжі Apron.
Близько 20−30% грошей утримую в акціях Freedom Finance. Решта — це вторинний ринок та компанії з великою капіталізацією. Іноді купую державні облігації чи закордонні корпоративні папери, що торгуються у доларі.
Читайте також: Вклав гроші у Beyond Meat та заробив на штучному м'ясі 300% за місяць
Як обрати акції компаній та вчасно з ними попрощатися
Аби зменшити ризики при купівлі акції, потрібно провести два аналізи — фундаментальний та технічний. Фундаментальний аналіз — найголовніший. Потрібно розуміти довгострокові перспективи компанії, чим вона займається та яку має дохідність. Ринок завжди купує майбутнє.
Технічний аналіз дозволяє знайти цікаву точку входу. Потрібно подивитися на графіки, рівні підтримки та опору. Я заздалегідь виставляю точки, де я продаватиму акції або докуплятиму за необхідності.
Я ніколи не купую цінних паперів на піку, навіть якщо є потенціал подальшого зростання. У 90% випадків купую акцію, коли вона просідає до гарного значення і при цьому не втрачає своєї фундаментальної перспективи. Щодня переглядаю різні акції та вивчаю їх поведінку.
Щодо виходу з інвестиції, то працюю за рівнями Фібоначчі. Якщо позиція дає мені понад 10% і підходить до якогось важливого рівня, закриваю одну частину, а другу частину позиції утримую. Орієнтуюсь на ринок: якщо зростає, то я утримую позицію, якщо є показник глобальної корекції на ринку — то, можливо, закрию її повністю.
Перспективні акції на найближчий рік
У мене в портфелі зараз технології, біотехнології, акції п'яти світових технологічних лідерів: Facebook, Amazon, Apple та Google (FAANG). Китайські папери зараз підбираю, також є інтерес до срібла, водневих компаній та First Solar, яка займається сонячною енергетикою.
Наприкінці 2021 року я купував Alibaba, Facebook, Amazon. Наприклад, Alibaba у мене зараз у мінусі, але я її усереднив (поступове нарощування позиції в трейдингу частинами, щоб швидше вийти зі збитків або збільшити прибуток — ред.) за досить гарною ціною. Утримую позицію, бо вірю у потенціал цього паперу.
Читайте також: Чому для покоління «гамбургерів» важливий пасивний дохід
Найбільших втрат завдала угода з опціоном Tesla
Я продав кол-опціон на Tesla. Цей інвестиційний інструмент передбачає можливість виконання контракту у майбутньому. В угоді виступив продавцем. Я мав зобов'язання поставити покупцю акції за тією ціною, яку ми визначили. У нього ж був вибір: якщо вартість є нижчою — відмовитися від виконання, якщо вищою — отримати профіт.
Продав кол-опціон, ціна пішла вище і за моїм контрактом кол-опціону пройшла експірація в шорти. Акції різко пішли вгору, і мені довелося закрити позицію з досить болючим збитком. Це була сума в районі 15% мого інвестиційного портфеля на той момент. Ось так задорого купив досвід.
Як захистити свої активи на фондовому ринку
Залежно від кон'юнктури ринку використовую ту чи іншу стратегію. Коли є небезпека корекції — я обираю стратегію із хеджуванням через опціони. Купую папери на невелику суму, але зі страховкою.
Наприклад, я користуюся пут-опціонами (контракт, який дає власнику фінансового інструменту право продати активи за заздалегідь обумовленою ціною в попередньо встановлений час, аналогічний короткій позиції на біржових торгах — ред.), коли припускаю, що мені потрібно захистити якусь позицію.
Закладаю витрати на покупку цієї страховки у тейк-профіт. Наприклад, у мене є позиція, за якою я хочу отримати 15%, але купую ще часткову страховку, яка коштує 4−6%, тому я підвищую тейк-профіт до 19%, знаючи, що ця позиція у мене застрахована.
Коли ринок просідає і з'являється багато недооцінених паперів, я не використовую страховку. Працюю за агресивнішою стратегією: збільшую обсяг покупок із початковою сумою та виставляю можливість усереднення. Під кожну ситуацію потрібно обирати щось окреме. Є стратегії на волатильності. Наприклад, коли йде період звітності, я виставляю стратегію спекуляції.
Бувають збалансовані між собою стратегії. Наприклад, я обираю стратегію з опціонами та хеджуванням, але водночас додаю туди елемент спекуляції. Купую страховку-опціон у довгу на той самий папір. Доки купую та продаю її, страховка залишається. Переважно страхую 50% від обсягу, що купується.
Читайте також: Співзасновник Wotan: «Ми створили готового робота, який керує активами»
Поради інвесторам-початківцям
Ми живемо досить коротке життя. Мені завжди хотілося прожити його якісно та приємно. Для цього потрібні ресурси. Гроші — це і є ресурс. Якщо ставитися до грошей саме так, це допоможе ефективніше керувати своїм капіталом.
Якщо давати конкретні поради, то я сказав би:
- Вчіться керувати ризиками, знаходити потенційні ризики та можливість їх мінімізувати.
- Шукайте різні можливості: недооціненість окремого паперу чи сектора.
- Диверсифікуйте портфель. Якою б надійною не була інвестиція, завжди є ризик, що вона може не виправдати надій, і одна угода може завдати великого збитку, якщо неправильно розрахувати ризики.
- Не бійтеся інвестувати. Я зустрічаю людей, які вважають інвестиції чимось недосяжним, чим можуть займатися лише фінансисти. Усьому можна навчитися, головне хотіти цього та сконцентруватися на цьому. Найбагатші і найуспішніші люди саме цим і займаються.
Важко сказати, скільки можна заробити на фондовому ринку, все залежить від апетиту до ризику, навичок інвестора та самого ринку. Ринок волатильний. Бувають злети та падіння, але у довгостроковій перспективі ринок зростає.