Що трапилося
Початок липня для китайських технологічних компаній видався неспокійним. Адміністрація кіберпростору Китаю (CAC) розпочала розслідування діяльності двох китайських технологічних компаній — онлайн-сервісу вантажних перевезень Full Truck Alliance і додатку з підбору персоналу онлайн Kanzhun. Газета The Wall Street Journal написала з посиланням на CAC, що мета розслідування — запобігання витоку даних, захист національної безпеки і громадських інтересів.
Регулятор пішов на цей крок лише через кілька днів після того, як оголосив про аналогічне розслідування щодо сервісу таксі Didi. Компанію звинувачують в незаконному зборі даних клієнтів. Видання Global Times, яке відображає позицію влади Китаю, написало в понеділок, що дані, зібрані Didi, — загроза для приватного життя користувачів сервісу і національної безпеки країни. У Global Times підкреслили, що два основні акціонери Didi — це SoftBank і Uber Technologies. Ці події спровокували падіння акцій китайських компаній.
Любомир Яворський впевнений, що з китайськими технологічними гігантами виникає проблема тільки в тому випадку, коли вони намагаються вийти на ринок капіталу в США.
Це війна між США і Китаєм за світове панування. Китай захищає свій ринок капіталу і ставить умову про проведення IPO на біржах Піднебесної або Гонконгу.
Інвесторам передусім слід зрозуміти, що це надовго. Але будь-яка проблема створює і можливості. Про те, які саме — далі у прямій мові автора.
Читайте також: Перевірте себе: чи готові ви інвестувати в акції США
Як на цьому заробити
1. Багато китайських компаній, акції яких торгувалися на біржах США з 2019 року, посиленими темпами проходять через процедури «Going Private».
Це спеціальна ситуація, коли контролюючі акціонери викуповують в інвесторів всі акції і ADR за фіксованою ціною. Природно ціна «Private Offer» значно вище, ніж ринкова ціна акцій. Додайте до цього ще більшу волатильність акцій китайських компаній і в результаті виникає розрив між поточною ринковою ціною і ціною викупу.
Це прекрасна можливість провести арбітражну операцію з мінімальним ризиком у відносно короткий часовий період. Рентабельність таких операцій досягає 50%-70% на рік. У 2020 році ми мали таких 23 можливості.
2. Ви можете купувати акції китайських компаній на біржі в Гонконгу. Багато компаній мають подвійний лістинг.
3. Китайські технологічні компанії виграють від багатьох факторів на китайському локальному ринку. І це потрібно мати на увазі розумному інвестору.
Читайте також: Інфляція в США: чому її бояться інвестори і як захищають свої портфелі
А тепер трохи про IPO
1. Купувати технологічні компанії в момент IPO — це не дуже розумна ідея. Практично завжди в цей момент ринкова ціна сильно завищена.
Емоції і очікування створюють величезну переоцінку бізнесів, які можуть навіть не мати чистого прибутку в найближчі роки.
Більш розумний підхід — дочекайтеся закінчення «lock period» (зазвичай це 180 днів на NASDAQ, але може бути й інша тривалість).
Після закінчення цього періоду ви зможете купити багато з цих компаній із дисконтом — у кілька разів дешевше, ніж в момент IPO. Прикладом є компанія ContextLogic Inc.
2. Якщо ви все-таки хочете купувати молоді швидко зростаючі компанії після IPO, то вибирайте ті компанії, які мають стійку конкурентну перевагу на своїх ринках і виходять на публічний ринок через процедуру прямого лістингу «direct listing», а не через андерайтера або SPAC.
Особливістю прямого лістингу є продаж акцій вже існуючими інвесторами, які вклалися в бізнес на ранніх стадіях. А оскільки їх основний мотив — це отримати ліквідність від своїх інвестицій, то часто такі продажі опускають ринкову ціну нижче довгострокової внутрішньої цінності.
Так, наприклад, було з Palantir Technologies Inc в 2020 і в цьому році.
Читайте також: Скільки грошей отримав Безос від продажу акцій Amazon і на що їх витратив