Що таке скорочення
Цей термін використовується Федрезервом та іншими центробанками, щоб описати план поступової відмови від стимулів за рахунок згортання програми купівлі облігацій. Цей процес також часто називають «згортанням QE». Мета скорочення — відучити економіку від додаткових стимулів, які допомогли уникнути «жорсткої посадки» у гострій фазі кризи.
Що відбувається
У березні 2020 року почалася пандемія і ринки пішли під укіс. Щоб уникнути катастрофи і підтримати ліквідність, ФРС оголосив, що купить цінні папери, забезпечені іпотечними кредитами, на $200 млрд і казначейські облігації на $500 млрд. У грудня 2020 чиновники заявили, що кожен місяць купуватимуть казначейські облігації на $80 млрд та іпотечні цінні папери на $40 млрд доти, поки економіка «істотно» не відновиться. З березня 2020 і до кінця серпня 2021 обсяг активів на балансі ФРС виріс з $4,2 трлн до $8,3 трлн.
Читайте також: Пауелл допустив згортання стимулювання економіки цього року. Як відреагував ринок
У чому сенс
Зазвичай Федрезерв бореться з рецесіями, знижуючи відсоткові ставки овернайт. Чим нижчою є ця ставка, тим дешевші кредити для підприємств і споживачів, тим вища їхня купівельна спроможність і, відповідно, економічна активність. Однак під час фінансової кризи 2008 року ЦБ знизив ставку практично до нуля, але не домігся результату. Довелося купувати облігації, щоб знизити довгострокові ставки, які зазвичай знаходяться поза контролем регулятора. Ця практика називається «кількісне пом'якшення».
Чи був подібний досвід
Так, але в не в такому масштабі. Протягом шести років після фінансової кризи 2008 року ФРС купила облігації на суму понад $3,5 трлн. У інших Центробанків, включаючи японський, європейський і британський, були схожі програми. Європейський ЦБ та Банк Японії ніколи не припиняли покупку облігацій, розпочату після фінансової кризи. Під час пандемії вони лише розширили свої стимулюючі програми.
Що таке «істерика скорочення»
У травні 2013 тодішній голова ФРС Бен Бернанке натякнув, що Центробанк має намір скоротити покупку облігацій. Ця заява налякала ринки. Подальше зростання довгострокових відсоткових ставок сильно вдарило по житловій галузі США і ринків, що розвиваються.
Як раніше спрацювало скорочення
Воно розтягнулося на 10 місяців. Про нього оголосили в грудні 2013 року і потім на кожному засіданні щодо монетарної політики Федрезерв на $10 млрд урізав кошти, виділені на покупку казначейських та іпотечних облігацій. Федеральна резервна система завершила всі покупки в жовтні 2014 і початку підвищувати ставки в грудні 2015 року.
Чому скорочення знову на порядку денному
У першій половині 2021 року економіка США швидко відновилася завдяки вакцинації. Інвестори задумалися про те, коли ЦБ почне скасовувати деякі заходи стимулювання. Більшість чиновників ФРС у липні погодилися, що зменшити обороти можна вже цього року. Також вони відзначили, що намагаються бути якомога прозорішими, щоб уникнути «істерики». Виступаючи на щорічній річної конференції банку голова ФРС Джером Пауелл відзначив, що стан ринку праці дозволяє почати скорочення у 2021 році. При цьому він додав, що банк також оцінюватиме збиток від поширення дельта-штаму covid-19.
Читайте також: Тейперинг треба починати зараз, інакше економіку США чекає перегрів — чиновник ФРС
Що під загрозою
Багато що, враховуючи приплив готівки у фінансову систему, що підвищив ціни на акції та житло у США до рекордних максимумів. Дохідність казначейських облігацій тримається трохи вище шестимісячних максимумів. Ринки стежитимуть не тільки за тим, коли ФРС почне скорочення, а й за темпами відмови від стимулів. Занадто швидкий відступ може зірвати відновлення економіки. Крім того, спалах дельта-штаму також створює загрозу кризи в галузі охорони здоров'я. Занадто повільний рух підсилить інфляційний тиск, викликаний відновленням пандемії.
Чи наслідують приклад інші Центробанки
Голова ЄЦБ Крістін Лагард у липні зазначила, що Центральний банк отримав уроки з минулих криз і не ставитиме під загрозу відновлення економіки єврозони, занадто рано відмовляючись від екстреної допомоги. Обіцянка банку продовжувати ультра-акомодаційну політику відрізняє його від деяких найбільших центральних банків світу. ЄЦБ в середньому на місяць купує борг на €80 млрд ($94,6 млрд). Йому залишилося витратити близько півмільярда євро в рамках програми стимулювання на €1,85 трлн. Однак інфляція, що в серпні підскочила до найвищого рівня за останнє десятиліття, стала випробуванням для політиків, які наполягають на тому, що посткризове зростання цінового тиску буде тимчасовим.
Читайте також: Європейський центральний банк оголосить про скорочення стимулювання економіки в грудні — аналітики