Покупця було розкрито лише 20 жовтня: ним виявилася організація, відома як PleasrDAO. Оголошення стало приємним сюрпризом для криптоспільноти, та привернуло увагу ЗМІ.
PleasrDAO — не новачки у світі рідкісних колейних предметів. У червні вони купили NFT оригіналу відомого мему «Doge» за $4 млн.
Однак PleasrDAO — це не типова інвестиційна фірма. Як випливає з їхньої назви, це децентралізована автономна організація і вона працює на технології блокчейну.
Віднедавна DAO почали привертати увагу великих інвесторів, в тому числі міліардера Марка Кубана, який назвав їх «кінцевою комбінацією капіталізму та прогресивізму». Фірма венчурного капіталу Andreessen Horowitz (a16z) також провела багатомільйонні кампанії збору коштів для окремих DAO та компаній, що полегшують створення DAO.
І, враховуючи, що криптоспільнота називає DAO «наступним проривом», а серйозні інвестори вже починають звертати на них увагу, у інвесторів може виникнути питання: що, власне кажучи, таке DAO?
CNBC зібрав все, що про них варто знати: від того, як вони влаштовані, до майбутнього, яке їм прогнозують експерти.
Інтернет-спільнота зі спільним банківським рахунком
DAO можуть мати різні форми та структури, але, просто кажучи, «DAO — це інтернет-спільнота зі спільним банківським рахунком», пояснює Купер Терлі, інвестор та творець кількох популярних DAO.
«По суті, це маленька група людей, що створили чат-групу, а потім вирішили разом зібрати гроші, зазвичай з використанням гаманця на Ethereum», — пояснює Терлі. Після цього вони вирішують, як разом оплачувати місію свого DAO.
Багато DAO можна віднести до однієї з двох категорій: ті, які спільно керують блокчейн-проєктами на відкритому коді, та ті, які роблять інвестиції. Останні можуть функціонувати як LLC (limited liability companies), фірми венчурного капіталу або інвестиційні фірми. До останніх належить і PleasrDAO.
Особливості кожного DAO, включно з типом, структурою, правилами та управлінським процесом, залежать від групи та її мети.
Для тих, хто пам’ятає, як у 2016 зловмисники зламали перший DAO та вкрали $50 млн, цей термін може мати негативне значення. Але, хоча певні ризики досі залишаються, з того часу DAO пройшли довгий шлях.
Типи DAO
Важливо розуміти, що DAO — це широкий термін, який включає у себе багато різних типів груп та бізнесів. Дві організації можуть бути абсолютно відмінними, але при цьому обидві бути DAO.
Ось кілька прикладів відомих DAO:
-
PleasrDAO колекціонує NFT та інвестує в інші активи
-
HerStory DAO колекціонує та спонсорує проєкти, створені темношкірими жінками та небінарними митцями.
-
Komorebi Collective DAO фінансує жінок та небінарних осіб у криптосфері.
-
Friends with Benefits DAO — це ексклюзивний соціальний клуб, до якого можна приєднатися за плату.
-
MetaCartel Venture DAO — комерційна організація, що інвестує у децентралізовані застосунки на ранніх стадіях розробки.
Як вони працюють
Щоб зрозуміти DAO, треба спершу зрозуміти технологію, на якій вони побудовані. Більшість DAO покладаються на «розумні контракти» — код, який працює на блокчейні.
Блокчейн — це розподілена база даних. Найвідоміше застосування цієї технології — публічна документація транзакцій криптовалют та інших цифрових активів, як, наприклад, NFT, але існує багато інших способів її використовувати. Для DAO блокчейн — це їхня основа, яка зберігає їхню структуру та правила.
Традиційні організації зазвичай ієрархічні. Рада директорів, керівники або топ-менеджмент визначають структуру компанії, й лише вони мають повноваження, щоб змінити її.
DAO, з іншого боку, не мають якогось одного керівника чи групи керівників. Правила управління DAO визначаються розумними контрактами на блокчейні. Єдиний спосіб змінити їх — це голосування, в якому беруть участь всі члени DAO.
Наприклад, члени PleasrDAO колективно вирішили купити альбом Wu-Tang Clan, після чого створили NFT, який засвідчує їхнє право власності на альбом. Оскільки члени PleasrDAO володіють NFT спільно, вони також ділять власність над альбомом.
У великих DAO інколи формуються команди на чолі з обраними лідерами, що відповідають за різні аспекти діяльності організації. Це дозволяє вирішувати окремі незначні питання, не залучаючи до голосування всіх учасників.
Найважливіший аспект DAO — це їхня прозорість, пояснює Терлі. Кожне рішення DAO має пройти етапи пропозиції, обговорення, голосування та документації, і кожен крок доступний публічно.
Хоча кожна DAO має власну структуру, при вступі до типової DAO ви маєте погодитися із запропонованим програмним кодом. Його важко змінити, адже кожна спроба має пройти через процес голосування, у якому беруть участь всі учасники.
DAO — «дуже демократичні», пояснює Аарон Райт, співзасновник та CEO OpenLaw, блокчейн-протоколу для укладання та виконання юридичних угод. Райт допоміг запустити низку DAO, у тому числі FlamingoDAO, який колекціонує NFT.
«Не потрібно чекати на кворум, щоб ухвалити рішення. Вони працюють як інтернет — на приблизному консенсусі. Якщо проєкт підтримує більше людей, рішення ухвалено», — пояснює він.
Для набуття права голосу зазвичай треба купити токени управління (governance tokens) — криптовалюти, прив’язані до конкретного проєкту. У деяких DAO такі токени можна отримати лише в рамках структурованих циклів фінансування. Попит на них може інколи перевищувати пропозицію. Володіючи токенами управління DAO, власники отримують права, схожі на права акціонерів LLC та можуть впливати на майбутнє організації.
Сила голосу члена DAO зазвичай залежить від їхнього внеску у проєкт, але різні DAO можуть вираховувати її по-різному.
Якщо DAO не використовує токени управління, вона може приймати інші форми інвестицій. Райт пояснює, що популярним є ефір, адже більшість з DAO працюють саме на блокчейні Ethereum. Але експерт наголошує, що кожна організація має власні правила.
Також учасники можуть працювати для своєї організації, яка зазвичай пропонує низку вакансій, наприклад у сферах дистрибуції токенів або управління скарбницею. Так Терлі, зазвичай, отримує за свої послуги токени управління, але інколи йому виплачують нагороду в ефірі або стейблкоїні USDC.
Виклики та неясність
Хоча їхня популярність зростає, на DAO ще чекає довгий шлях перед тим, як ця концепція вийде у широкий вжиток.
«Не всі DAO виживуть. Насправді, у довгостроковій перспективі більшість DAO не виживе. Їхня природа надто ефемерна», — вважає Терлі.
Завжди є ймовірність, що ціна управлінського токену впаде до нуля. Інвестори, як завжди, коли мова заходить про криптогалузь, повинні ретельно готуватися та інвестувати лише ті кошти, які вони можуть собі дозволити втратити.
Але поряд зі значним ризиком існує значний прибуток, вважає Терлі. Він порівнює управлінські токени з акціями стартапу на його ранніх стадіях — у разі успіху організації, їхня вартість зростає в рази.
Однак DAO треба буде вирішити багато юридичних та регуляторних проблем, особливо у США. Регуляторні та правові рамки для DAO, як і для криптогалузі в цілому, поки залишаються розмитими.
Дивлячись у майбутнє
Не дивлячись на всі невирішені питання, експерти з криптовалют вважають, що DAO стане «проривною технологію» у сфері корпоративного управління.
«Я думаю, що DAO — це нова LLC (Limited liability company — компанія з обмеженою відповідальністю). Я думаю, через 5 років вже не буде акцій, замість них компанії випускатимуть токени і реєструватимуться як DAO», — вважає Терлі.
Інвестор-мільярдер Марк Кубан також дивиться на них з оптимізмом.
«Майбутнє корпорацій може бути зовсім іншим, якщо DAO візьмуться за традиційний бізнес», — написав він у Твітері у травні.
Кубан визнав, що DAO підходять не для всіх типів діяльності, але він вважає, що «у кожній компанії є багато процесів, які можна зробити простішими та продуктивнішими, якщо використовувати децентралізований підхід».
Нещодавня хвиля інвестицій у сектор зі сторони інституційних гравців свідчить про зростання індустрії та потенціал для ширшого використання DAO.
Терлі прогнозує, що найбільш успішні компанії майбутнього будуть організовані як DAO.
«Я вірю, що наступний Facebook буде зареєстрований як DAO, не як LLC», — заявив він.