Ризикові інвестиції
Я інвестую в Україну та роблю ставку проти Росії. Впевнений, що Україна переможе. Що вартість її бізнесів та активів подорожчає в рази. А свої слова я завжди підкріплюю грошима. Бо я інвестор і заробляю на купівлі та продажі бізнесів. І сьогодні я роблю усе, щоб підтримати економіку України.
На усі вільні кошти я купив акції кардинально недооцінених українських компаній. Навіть більше. Вперше у житті я зайняв $180 тис. в американських брокерів та купив ще акції українських аграріїв (по $3,5 МХП та по 18 злотих Кернел).
За перший тиждень війни я втратив $600 тис. тільки на фондовому ринку України. Відразу вивіз усіх рідних в Кам’янець-Подільській і зосередився на евакуації людей та допомозі лікарням і ЗСУ. Паралельно прораховував усі варіанти, як допомогти економіці України. Бо шлях до перемоги у війні — це марафон, який потребує міцної економіки.
Як це не парадоксально для багатьох людей, але у більшості випадків війна — це найкращий час для інвестування у фондовий ринок. Навіть кращій, ніж світова криза. Коли падають бомби та ллється кров, інвестори не спроможні прагматично оцінювати вартість компаній.
У звичайний час гойдалка емоцій кидає людей від надмірного оптимізму та повної зневіри. Війна підсилює це в рази. «Купуй, коли усі продають, продай, коли усі купують», — завжди каже Воррен Баффет. І це правило діє практично завжди.
Які акції обирати
Звісно, багато компаній збанкрутує від наслідків війни. Тому треба розбиратися в ринку, щоб розуміти наслідки того, що відбувається. Я обрав чудові експортоорієнтовані компанії, які залежать від світового попиту, та в довгостроковому періоді навіть виграють від девальвації валюти.
Компанії, що через деякий час матимуть відмінні фінансові показники й коштуватимуть в рази дорожче, ніж зараз. Однак, на хвилі паніки вони продавались за 20% балансової вартості (скільки коштів у них вклали власники) та за оцінкою в 0,5 — 1 річний прибуток.
Читайте також: Ferrexpo, МХП і Kernel: що відбувається з акціями українських компаній під час війни
Якщо говорити на макрорівні, то я був впевнений, що посівна компанія більшою мірою відбудеться. Що ворог буде відкинутий від Києва та не зможе просунутися вглиб України. Що вартість аграрної продукції дорожчатиме, зменшуючи збитки внаслідок військових дій. Плюс був переконаний, що з кожним тижнем посилюватиметься допомога від розвинутих країн, як тільки вони побачать, що ми — не Афганістан.
Я вже інвестував під час активної фази війни. Коли росіяни анексували Крим та розпочали війну на Донбасі. Тоді я реалізував багато крутих угод. Наприклад, отримав 177% прибутку на банку Аваль та 1403% прибутку на Авдіївському коксохімі, де став другим акціонером після Ахметова.
Я завжди кажу, що котирування акцій на біржі не відображають реальної вартості компаній. На біржі вони можуть коштувати в 10 разів дешевше або в сто разів більше за справедливу вартість компаній.
В реальному житті ніхто не вкладатиме гроші туди, де вони окупляться тільки через 100 років. Або, навпаки, продавати бізнес за місячний прибуток. Але на фондовому ринку це відбувається постійно. Люди завжди ірраціональні. Навіть розумні бізнесмени не можуть впоратися з емоціями. І чим більше на ринку таких диспропорцій, тим легше мені заробити гроші.
Читайте також: ЄС відмовиться від російських нафти і газу: як на цьому заробити
Сьогодні я втрачу все, якщо Путін виграє цю війну. Але цього ніколи не станеться, бо він дуже поганий стратег, що зарив у пісок безладу та корупції трильйони нафтодоларів. Та скрізь війни веде свою країну у середньовіччя. Тому я із задоволенням інвестую гроші в Україну, бо це також наблизить нашу перемогу.