Як золото реагувало на перегони «друкарських верстатів»
Останні декілька років світ лихоманить. Через пандемію covid-19 у 2020—2021 роках ФРС США та ЄЦБ, та багато інших центробанків розвинених країн проводили політику «кількісного пом'якшення», щоб зберегти економіку та робочі місця. Розплачуватись за подібне рішення довелося прискоренням інфляції. Західні фінансисти переконували, що невелика інфляція до 2% на рік — це те, що потрібно економіці, щоб пережити шок від пандемії. Але зростання цін виявилося істотнішим.
Надмірна ліквідність підживлювала хайпове захоплення найризикованішим видом інвестування — криптовалютами. Надлишок грошей відчувався на всіх ринках. Спочатку владу США та країн ЄС це особливо не лякало.
Але вже до середини 2021 року стало зрозуміло, що випущений із пляшки інфляційний джин став неконтрольованим. А сама політика «кількісного пом'якшення» спровокувала надування бульбашок на фондових ринках, зліт цін на нерухомість, необґрунтоване зростання зарплат без прив'язки до продуктивності праці та показників ВВП, а також перегони «друкарських верстатів» світового масштабу з усіма наслідками.
Весь минулий рік фінансисти та політики ламали голову над тим, що робити далі, паралельно намагаючись заспокоїти інвесторів запевненнями про тимчасовість прискореної інфляції.
Проте рецепту так і не було знайдено, водночас інфляція у США у березні 2022 року зросла до 8,5% р/р, у ЄС — на 7,5% у річному вираженні. Федрезерву та європейському центробанку довелося відмовитися від накачування ринків надліквідністю й поспіхом вирішувати питання підвищення відсоткових ставок. Це рішення загрожує новою проблемою — стагфляцією вже у найближчому майбутньому, але інших варіантів приборкання зростання цін у західних фінансистів не знайшлося.
Читайте також: Приборкання інфляції «абсолютно необхідне». У травні ФРС може підвищити ставку на 50 б.п.
На всі ці події реагувало золото, яке традиційно вважається захисним активом від інфляції. На піку накачування ринків грошима його вартість прямувала до $2 100 за унцію, після чого досить довго знаходилася в межах $1 700−1 900.
Що впливає на золоті ціни зараз
Все змінилося з 24 лютого з початком повномасштабної війни РФ проти України. Інвестори знову почали гарячково шукати шляхи збереження своїх коштів. І частина з них — йти у золото. В результаті вже у другій половині квітня вартість благородного металу наблизилася до мети в $2 000 за унцію. Але зараз на ринку золота є можливим новий поворот.
Замороження США та західними країнами російських резервів у доларі та євро створило РФ проблему розрахунків із багатьма партнерами. Росіяни стверджують, що зараз на території їхньої країни знаходиться монетарне золото приблизно на $140 млрд, ще понад $30 млрд розміщено на балансі МВФ та спеціальних правах запозичення (SDR). Західні санкції не дозволяють використовувати ці кошти під час розрахунків із країнами, які підтримують санкції.
Читайте також: Голова НБУ запропонував США спрямувати заморожені кошти РФ на відбудову України
Але низка держав можуть без особливого галасу приймати золото в оплату за товари та послуги. Наприклад, той же Китай та Індія, які традиційно є найбільшими покупцями фізичного золота у світі.
Закриваючи свої потреби у монетарному золоті розрахунками з РФ, ці країни скорочують попит на нього на інших ринках, що може призвести до деякого просідання цін на жовтий метал.
Проти ринку золота працюють план ФРС щодо скорочення балансу на $95 млрд на місяць та майже 100-відсоткова гарантія постійного підвищення американським регулятором відсоткової ставки на кожному новому засіданні.
Оскільки все це робить долар привабливішим для інвесторів як щодо інших валют, так й інвестицій у золото.
Таким чином, перспективи щодо золота очевидно неоднозначні.
З одними головними «спонсорами» зростання цінників за золотом буде зростання геополітичних та військових ризиків у Європі за збереження рекордної інфляції в США та ЄС.
З іншого боку, апетити інвесторів та спекулянтів стримують перспективи поступового підвищення відсоткової ставки у США, скорочення балансу ФРС та гіпотетична можливість розрахунків Росії золотом із окремими країнами.
Крім того, є чітка залежність ціни золота від активності бойових дій в Україні. Наприклад, переговори 29 березня у Стамбулі дали обережний оптимізм для інвесторів щодо швидкого завершення війни.
Це відразу ж призвело до падіння котирувань золота з $1 968 (за 24 березня) до $1 913 (за 29 березня). А ось після чергової ескалації військових дій та жахливих подій у передмісті Києва золото швидко подорожчало до $1 990,8 (станом на 18 квітня).
Динаміка цін на золото
Відсутність економічної логіки при формуванні цін на золото у поєднанні з їхньою повною залежністю від воєнних дій та політики є небезпечною сумішшю для інвесторів.
Тому, з погляду інвестицій у золото, квітень 2022 року — не найкращий період для входу на цей ринок. Будь-яка емоційна заява провідних політиків здатна суттєво впливати на котирування, змінюючи ціну на цей метал у той чи інший бік у межах до $30−65 на унції. У короткостроковій перспективі така волатильність «золотих» цінників збережеться.
Ціновий прогноз
За прогнозом «Мінфіну», найближчого місяця котирування за золотом перебуватимуть в межах $1 860 — $2 100 за унцію.
У перспективі 6−12 місяців на першому місці залишається фактор тривалості та інтенсивності військових дій на території України та їх результати щодо умов, на яких відбудеться припинення вогню.
Чим точнішим ставатиме результат війни, тим істотнішу роль у поведінці котирувань золота відіграватиме фактор підвищення ставок ФРС та ЄЦБ.
Якщо підвищення відсоткових ставок почне знижувати інфляцію, а війна в Україні закінчиться (або військові дії почнуть затихати), котирування золота можуть просісти до $1 680−1 840 за унцію протягом від 6-ти місяців до 1 року.