Наскільки подорожчав долар
Найближчими тижнями долар, ймовірно, чинитиме тиск на доходи великих транснаціональних корпорацій США. Судячи з одного нещодавнього аналізу зв'язку між силою валюти та дохідністю, найближчими роками це може стримувати зростання акцій S&P 500. З іншого боку, це означає, що покупцям із США (і не лише) тепер доступна подвійна знижка на закордонних фондових ринках. Японія має особливо привабливий вигляд.
Однак утримуйтеся від оновлення портфелів, щоб зробити односторонню ставку на долар. Його минуле може бути оцінене, його майбутнє є невизначеним, і навіть його сьогодення є предметом деяких суперечок. Один із аргументів на Волл-стріт стверджує, що долар не такий сильний, як здається. Інший каже, що ми неправильно оцінюємо його прибуток.
Цього року долар США зріс на 15% щодо євро; на 20% щодо британського фунта; і на 25% щодо єни. Індекс долара США дає уявлення про те, як поводиться долар загалом. У ньому переважають євро, єна та британський фунт, а канадський долар, шведська крона та швейцарський франк мають меншу вагу. Цього року індекс долара зріс на 17%. Наприкінці минулого місяця, як ви могли бачити, він досяг найвищого рівня за 20 років.
Ми вже зіткнулися з полемікою. Востаннє індекс долара ребалансувався, коли було запроваджено євро. Критики кажуть, що його застарілі валютні ваги відбивають історичну важливість, а не те, як гроші витрачаються сьогодні.
ФРС відстежує ширший індекс, який щорічно ребалансує торгові потоки. Це зменшує курс євро, єни та британського фунта стерлінгів на користь китайського юаня, мексиканського песо та канадського долара.
Цього року долар США не так добре себе показав стосовно цих валют — він ледь-ледь впав стосовно мексиканського песо. Таким чином, зважений з торгівлі індекс долара ФРС за рік зріс лише на 11%.
Вплив на ФРС та економіку
Сьогоднішній сильний долар загрожує економічному зростанню, роблячи експорт США дорожчим, і допомагає з інфляцією, здешевлюючи імпорт. Таким чином, нестримне зростання долара переконає ФРС призупинити підвищення відсоткових ставок, що сприяло зростанню долара. І оскільки цього року ці стрибки також вдарили по акціях та облігаціях, можливо, ми повертаємося до раю для інвесторів, чи не так?
Малоймовірно. І не тільки тому, що погляд ФРС, зважений на торгівлю, вважає долар менш сильним. Загроза зростання від сильного долара є невеликою, порівнюючи з бурхливою інфляцією, з якою ФРС бореться підвищенням відсоткових ставок.
За оцінками економістів Morgan Stanley, 10%-е зростання курсу долара, зваженого з торгівлі, знижує зростання ВВП США на 0,4%. «Широкомасштабне посилення фінансових умов — це багато в чому особливість, а не помилка нинішньої політики», — написали вони минулого тижня.
Читайте також: Інвестори відправили Tesla в нокаут, нафтова галузь знову на коні: злети та падіння минулого тижня
Тим часом, допомога сильного долара у стримуванні інфляції поки що, ймовірно, буде мінімальною. США виставляють рахунки на понад 95% імпорту в доларах, як зазначив Федеральний резервний банк Канзас-Сіті в недавньому документі, тому економія збільшуватиметься поступово, у міру того, як виробники коригуватимуть ціни.
Значення для фондового ринку
Насправді, сильний долар може вплинути на дохідність акцій США протягом багатьох років і підвищити дохідність для американців, які ребалансують інвестиції за кордон, стверджує Бен Інкер, співкерівник відділу розподілу активів у керуючій компанії GMO. За його розрахунками, долар переоцінений на 17%, євро недооцінений на стільки ж, а єна ще більше — на 20%.
Аналіз валют із 1970 року показує, що валюти, які були як мінімум на 16% дорожчі, втратили понад 5% протягом наступних трьох років, тоді як ті, які були занижені як мінімум на 14%, зросли майже на 9%.
Дохідність акцій поводиться аналогічним чином, але екстремальніше. Акції країн із дорогою валютою відстали на 11% за три роки, а акції країн із дешевою валютою випередили на 9%. Інкер вважає, що це пояснюється швидшим зростанням місцевих доходів, де валюта дешева.
Але це порушує питання про те, як визначити, які валюти дорогі чи дешеві. Один із поширених методів називається паритетом купівельної спроможності. Розділіть доларову вартість набору товарів та послуг у США, скажімо, на вартість в єнах у Японії. Якщо це співвідношення дуже відрізняється від обмінного курсу, відбувається помилка в оцінці.
«Проблема з паритетом купівельної спроможності полягає в тому, що валюти, як правило, більшу частину часу торгуються дуже далеко від нього», — говорить Василь Серебряков, валютний та макроекономічний стратег UBS. Він уточнює показник, використовуючи інші чинники, які впливають на попит на валюту. Ключовим для США останнім часом називають умови торгівлі: показник дорівнює відношенню експортних цін до імпортних.
Із 2019 року США експортували більше енергії, ніж імпортували, тоді як Європа та Японія залишаються великими нетто-імпортерами. «Різкий стрибок цін на нафту і газ, посилений війною в Україні, завдав шкоди цим економікам, але, ймовірно, більше допоміг економіці США, ніж зашкодив», — говорить Серебряков.
Долар наразі переоцінений приблизно на 12%, — каже Серебряков, — що на п'ять пунктів нижче свого максимуму більш як два десятиліття тому.
Ми зізнаємося, що не знаємо, коли саме долар досягне свого піку. Скромна зміна балансу на користь неамериканських ринків здається вкрай непопулярною, що межує з ганебною і, отже, можливо, мудрою і, можливо, навіть своєчасною. І валютна знижка — це лише частина цього.
За даними J.P. Morgan, американські акції останнім часом торгувалися за ціною, що у 16 разів перевищує прогнозний прибуток, що на 31% нижче за торішній максимум, але близько до їхнього середнього значення за 20 років. Порівняйте це з акціями єврозони, які впали на 45%, порівнюючи з торішнім піком, та на 22% дешевше, ніж у середньому у довгостроковій перспективі. Також порівняйте з акціями Японії, які впали на 36%, і подешевшали на 18% відповідно. Дивідендна дохідність у США становить 1,7%, проти 3,5% у єврозоні та 2,6% у Японії.
Інкер із GMO віддає перевагу Японії і ринкам, що розвиваються, і в меншій мірі зону євро, США, і називає перенесення активів на 10−20% зі США «досить великим кроком» для більшості інвесторів. Для порівняння: акції США нещодавно становили 61% вартості світового фондового ринку, порівнюючи з 15% для єврозони і 5% для Японії.
Європа стикається з унікальним ризиком своєї нещодавньої енергетичної залежності від Росії. Японія також стикається з високими витратами на електроенергію, але «вони зможуть забезпечити тепло взимку», — говорить Інкер. Йому подобається, що багато компаній мають надлишки коштів та потенціал для підвищення рентабельності власного капіталу.
Читайте також: На фондовий ринок США вже прилетів «неоновий лебідь»: коли чекати на катастрофу
Для індивідуальних покупців акцій J.P. Morgan нещодавно рекомендував набір японських компаній. Транснаціональні корпорації з цільовими цінами, які передбачають потенціал зростання на понад 30%, включають Suzuki Motor (7269.Japan) із 12-кратним прибутком і Hitachi (6501.Japan) із 10-кратним прибутком. Банк Concordia Financial Group (7186.Japan) має чистий відсотковий дохід, що прискорюється, і дивіденди в розмірі 4,2%, і повинен виграти, якщо відсоткові ставки зростуть.
Також рекомендують звернути увагу на компанію роздрібної торгівлі Seven&i Holdings (3382.Japan). У закордонних магазинах біля будинку спостерігається сильне зростання, і він може виграти від нещодавнього відновлення пандемії у Японії.
Індексні інвестиції
Для покупців фондів є вибір індексів із низькою комісією, таких як біржові фонди iShares MSCI Japan (EWJ) та Vanguard FTSE Europe (VGK). Для ринків, що розвиваються, є ETF SPDR Portfolio Emerging Markets (SPEM), але його індексація незручна. Майже половина портфеля знаходиться у Китаї, Тайвані та Гонконгу, або, як любить їх називати Китай, у Китаї.
У ширшому сенсі, на багатьох ринках, що розвиваються, домінують одна або дві гігантські фірми, що допомагає пояснити 5-відсоткову вагу Саудівської Аравії. Це можливість для дрібних збирачів акцій заробити собі на життя.
Barron's нещодавно розповів про фонд Virtus KAR Emerging Markets Small-Cap (VAESX). Комісія висока, майже 1,8% на рік, але показники за п'ять років хороші, а Китаю приділяється менше 10%, поступаючись Бразилії, Південній Кореї та Індії.
Щодо американських холдингів, не надто захоплюйтеся, списуючи американських експортерів. У багатьох все гаразд. Exxon Mobil (XOM), яка веде більшу частину свого бізнесу в доларах, отримала у другому кварталі більше коштів, ніж Alphabet (GOOGL).
Читайте також: Навіщо Porsche вийшов на біржу і кому тепер належить
Goldman підрахував, що американські компанії з незначними продажами за кордоном цього року вже перевершили великих експортерів на 18%.
Краще обирати перспективні компанії за хорошими цінами, а влада нехай розбирається, як долати коливання валютних курсів.