ОВДП
Облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП) — це державні цінні папери, в які ви можете інвестувати ваші гроші. Простіше кажучи, ви даєте державі користуватися своїми грошима, а вона вам за це сплачує відсотки. І, до речі, непогані відсотки.
Я сьогодні цей інструмент розглядала б, як один із найприбутковіших і найменш ризикових. Особливо, якщо ми говоримо про військові ОВДП у гривні.
За цим інструментом нині пропонують ставку 16−18% річних, яка часто є навіть трохи вищою за відсоткову ставку за депозитами у банках, проте, дохід від них не підлягає оподаткуванню, на відміну від доходу на банківський депозит.
Із відносних «мінусів»: порівнюючи з банківським депозитом, на перший погляд може здатися, що цей інструмент має певні обмеження щодо оперативного доступу до заощаджень, адже привабливі за дохідністю облігації мають довжину до погашення від 9 місяців. Проте, деякі банки вже пропонують клієнтам послугу швидкого викупу ОВДП до їх погашення. Отже, тепер інвестування в ОВДП дає можливість за потреби оперативніше забрати свої гроші.
Також варто зазначити, що, інвестуючи гроші в цей інструмент, ви підтримуєте нашу обороноздатність, фактично позичаючи гроші державі для оборони.
Банківський депозит (гривня)
Сьогодні провідним трендом (і не тільки в Україні) є сповільнення інфляції, що призводить до зниження облікової ставки та скорочення відсоткових ставок за гривневими депозитами в банках. Водночас, банківська система показала високий рівень надійності, попри обставини, окрім того, нагадаю, що в умовах воєнного стану і три місяці після його завершення депозит на 100% гарантується державою.
Тобто, якщо, в дуже гіпотетичній ситуації, з вашим банком таки щось станеться, держава гарантовано поверне вам кошти. Також додам, що розвиток онлайн-банкінгу дає українцям можливість оперативно управляти своїми депозитами, хоч би де вони перебували.
Читайте також: ОВДП у гривні: як змінюватиметься їхня дохідність та чи варто побоюватися дефолту за ними
Банківські депозити дають можливість зручно комбінувати тривалість заощаджень. Частину коштів можна вкласти в 3-місячний депозит, що має нижчу дохідність, проте забезпечує умовну доступність коштів у разі потреби, більшу частину коштів можна розмістити на довших депозитах, що забезпечують вищу дохідність депозитів у гривні. Для ефективного управління власними заощадженнями в умовах невизначеності воєнного часу варто розробити схему комбінації депозитів різної тривалості, що забезпечувала б оптимальну доступність коштів на дистанції 1−3 місяці в разі потреби.
Банківські депозити (валюта)
На жаль, структурний надлишок іноземної валюти в банківській системі не дає українцям можливості скористатися підвищенням відсоткових ставок для долара США та євро, що відбулося у світі. Банки під час війни не мають можливості розміщувати всі клієнтські кошти в іноземній валюті у відповідні активи, тому вони не зацікавлені в нарощуванні валютних депозитів, що позначається в невисоких відсоткових ставках для клієнтів (1−2%).
Водночас, активи в іноземній валюті залишаються важливим інструментом диверсифікації заощаджень. У цьому контексті дохідність є другорядним фактором, який треба брати до уваги.
І, до речі, нині ви можете конвертувати до 250 тисяч гривень у валюту за доволі привабливим і вигідним алгоритмом.
На суму до 200 тисяч гривень можна придбати валюту виключно на депозит терміном від 3 місяців у банку.
Ще 50 тисяч гривень можна покласти або на депозит, або ж на вашу валютну картку.
Також одним із варіантів закріплення трохи вищої дохідності в іноземній валюті є придбання річних військових облігацій, що пропонують неоподатковувані ставки дохідності 3% річних у євро та понад 4% у доларах США.
А якщо нерухомість?
Що стосується інвестицій у нерухомість, то цей непростий напрям інвестування під час війни набув додаткової невизначеності. До традиційних плюсів і мінусів додався посилений ризик фізичного знищення майна. До того ж, несприятливі демографічні тенденції в Україні з військовим вторгненням тільки загострилися, що також може обмежувати динаміку цін на нерухомість у довготривалій перспективі.
Читайте також: Як купити житло в Чорногорії: розрахунки кешем та інші цікаві моменти угоди
Замість висновку додам, що в реаліях війни масово доступний українцям арсенал інструментів для заощаджень та інвестицій є доволі обмеженим.
Проте, класичні та найнадійніші інструменти — банківські депозити та ОВДП — тільки посилили свій імідж надійних, зручних і доступних засобів збереження статків.