Ось головні нюанси, які істотно вплинуть як на поведінку міжбанку, так і на готівковий ринок:
Вихідний у США. У понеділок, 11 жовтня, американці відзначають День Колумба. Український міжбанк працюватиме за доларом на умовах поставки валюти ТОМ, що традиційно знизить обсяги операцій на торгах. Умова — «розрахунки в гривні сьогодні, поставка валюти — завтра» — є мало цікаво для більшості клієнтів і вони волітимуть перенести свої операції відразу на вівторок.
«Мінфін» прогнозує зниження статистики міжбанку цього дня до $85−115 млн при укладанні до 360−410 угод.
Свята в Україні та настання періоду сплати податків. У вівторок і середу, 12 і 13 жовтня, клієнти дуже поспішатимуть, так як вже з четверга до неділі країна відпочиватиме і святкуватиме День захисника України.
Таким чином, всього за три робочих дні, з яких в один клієнтам доведеться працювати за доларом на ТОМі, бізнесу потрібно встигнути провести всі угоди, які зазвичай проводяться за повноцінний тиждень.
Якщо врахувати, що відразу після свят у компаній настає період бюджетних платежів, то фактично цейтнот за часом у поєднанні з дефіцитом гривні стане головним мотиватором для всіх клієнтів і банків цього тижня.
«Мінфін» прогнозує різке збільшення активності компаній 12−13 жовтня і зростання статистики міжбанку до щоденних $155−210 млн при укладанні до 510−650 угод.
США і ЄС працюватимуть у святкові у нас четвер і п'ятницю. Тому наступним понеділком, 18 жовтня, українські банки зарахують своїм клієнтам валютну виручку відразу за декілька днів. Це потенційно збільшить продажі валюти на міжбанку вже з наступного вівторка, 19 жовтня, і підстрахує гривню на валютному міжбанку потім на всі найближчі робочі дні.
Аукціон ОВДП. У вівторок відбудеться черговий аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП. На момент написання статті чиновники хочуть розміщувати облігації в гривні на 500 млн з терміном обігу 112 днів, на 3 млрд гривень кожних з терміном обігу 317 і 462 дні, а також без обмеження за сумою ОВДП у гривні на 749, 994 і 1673 дні.
Читайте також: З початку року українці купили в Приватбанку ОВДП на 2 мільярди. 1,3 мільярда — через Приват24
Торг щодо дохідності між потенційними інвесторами і Мінфіном активізувався на тлі високого рівня інфляції в країні і певного дефіциту гривні як у банків, так і у їхніх клієнтів.
У цій ситуації чиновники почали поступово підвищувати дохідність за розміщеними паперами, щоб повернути інтерес до них як у місцевих, так і в іноземних покупців. Нерезиденти почали знову купувати облігації, хоча і без особливого завзяття. Станом на 8.10.2021 року, за даними НБУ, їх портфель в гривневому еквіваленті склав близько 97,36 млрд гривень.
За нашим прогнозом на аукціоні 12 жовтня буде продано ОВДП на суму від 2,35 млрд до 5,6 млрд гривень з дохідністю у гривні від 9,70% до 12,75% річних, залежно від термінів облігацій.
Читайте також: Хто купив найбільше ОВДП. Список банків
Але якщо до дуже коротких облігацій на термін у 112 днів і при тій дохідності, яку давав раніше Мінфін, інвестори не проявлять інтерес, чиновники знімуть їх з продажу, зберігши інші пропозиції. Тоді, за нашими розрахунками, буде продано ОВДП на суму від 1,85 млрд до 5,1 млрд гривень з дохідністю у гривні від 11,50% до 12,75% річних, залежно від термінів погашення паперів.
Необхідність розрахунків 13 жовтня у гривні за куплені облігації додасть активності на міжбанку з боку тих клієнтів-нерезидентів, які придбають ці папери. В цей же період Мінфін виплатить відсотки інвесторам за 4 великими гривневими розміщеннями облігацій, а потім і за одним доларовим. Це також вплине на поведінку учасників ринку в середу, а потім і в перший після свят робочий день 18 жовтня.
Поведінка готівкового ринку. 4 святкові дні дозволять обмінникам грунтовно «затаритися» валютою навіть з урахуванням поступового зростання попиту на неї з боку громадян. В кінцевому підсумку, через валютну позицію банків значна частина цих зданих громадянами доларів і євро потрапить на міжбанк, що посилить позиції гривні на торгах.
Читайте також: У Нацбанку підрахували, скільки українці тримають «під матрацами»
Інтервенції НБУ, поведінка спекулянтів, ліквідність банківської системи і переговори уряду з МВФ.
Традиційно основну роль у формуванні курсового тренда на міжбанку цими днями зіграє НБУ. За нашим прогнозом, у вівторок і середу йому доведеться оперативно з'являтися на торгах як мінімум зі своїми черговими $5 млн, щоб формувати на міжбанку прийнятний для себе рівень котирувань під час сесії.
Швидше за все, йому доведеться проводити в цей період і по другій інтервенції з уже довшими термінами перебування на торгах. Його цінники і реальні обсяги покупок будуть головними орієнтирами для всіх учасників міжбанку.
Завдання спекулянтів особливо не зміняться. Вони намагатимуться на перекосах попиту і пропозиції у вівторок і середу активно заробити, продовжуючи працювати у форматі «в дві сторони». Але при найменшій можливості спробують розгойдати курс протягом дня, підлаштовуючись під виходи на торги великих гравців.
Ліквідність у банківській системі залишиться на прийнятному рівні, але без особливого надлишку вільної гривні у банків. Тому не становитиме великої загрози для курсу нацвалюти. За прогнозами «Мінфіну», коррахунки банків на ранок 11−15 жовтня перебуватимуть в межах від 40,1 до 58,5 млрд гривень.
Також фінансисти очікують цими днями новин щодо переговорів уряду з МВФ. За твердженням чиновників, уряд і Міжнародний валютний фонд завершують роботу з підготовки меморандуму про продовження співпраці. Від остаточних пунктів і деталей цього документа багато в чому залежить перспектива роботи України і з багатьма іншими зарубіжними кредиторами, а також психологічний настрій на українському валютному ринку найближчим часом.
Прогноз курсів готівкового ринку та котирувань міжбанку на тиждень
На готівковому валютному ринку. Готівковий ринок продовжить тенденції останнього часу і залишиться лише частково залежним від поведінки міжбанку. Особливо в період тривалих 4-денних вихідних, коли обмінники фінкомпаній активно «затарюватимуться» валютою, що здається під час свят.
Зростання попиту на валюту з боку частини громадян дозволить фінансистам не знижувати курс продажу і при цьому занижувати курс прийому за рахунок тих, кому знадобиться гривня у період тривалих вихідних. Таке посередництво дозволить власникам обмінників добре заробити за цей короткий робочий тиждень.
«Мінфін» прогнозує на 11 — 15 жовтень коридор:
за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній в межах 26,20 — 26,55 гривень при спреді до 20 копійок і в банках 26,10 — 26,60 гривень при спреді в межах до 25 копійок.
за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній в межах 30,15 — 30,70 гривень при спреді в межах до 20 — 25 копійок і в банках 30,10 — 30,80 гривень при спреді до 25−30 копійок.
На міжбанку. Головними факторами для курсоутворення на торгах у період 11 — 15 жовтня будуть:
- зниження активності клієнтів 11 жовтня за розрахунками в доларі через вихідний у США і потім різке збільшення активності в останні два робочих дні цього тижня;
- цінники і тактика проведення інтервенцій Нацбанком;
- результати аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП 12 жовтня і поведінка нерезидентів на первинному і вторинному ринках облігацій;
- поведінка пари євро/долар на міжнародних майданчиках.
За прогнозами «Мінфіну» 11−15 жовтня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 26,20 — 26,55 гривень і євро — в межах 30,25 — 30,70 гривень.