Вкладники ще не тікають
Глобального відтоку вкладів населення немає, зокрема й у великих банках. За даними НБУ, з 24 до 28 лютого обсяг коштів населення на рахунках у таких банках навіть зріс. Причина — надходження великих виплат наприкінці місяця на рахунки компаній та за рахунок виплат зарплат клієнтів. Бізнес вирішив швидко закрити свої борги перед персоналом та забезпечити людей грошима. Також відіграв роль фактор розрахунків Держказначейства з експортерами. Відтік депозитів не такий критичний ще й за рахунок обмеженої роботи банків у багатьох регіонах. Але важливо розуміти, що у березні відтік буде більшим. Населення почне активно забирати кошти і навряд чи в цих умовах перевкладатиме їх знову.
Рефінанс на допомогу
Страхують ресурсний ринок не тільки залишки надліквідності, що ще збереглися з довоєнного періоду, а й рефінанс НБУ. Банки зараз мають можливість рефінансуватися як під заставу, так і отримувати ресурси без застави (бланкове рефінансування) терміном до 1 року в межах до 30% вкладів населення.
На початку НБУ навіть був готовий давати його без обмежень. Але потім схаменувся і скоротив цей обсяг, щоб не спровокувати значне зростання інфляційних процесів у країні та грошових агрегатів.
У період із 24 лютого до 3 березня бланковим рефінансуванням скористалося 29 банків. Сума заборгованості за цим інструментом рефінансування на початок четверга становить 20,2 млрд грн. Це не перевищує 3% обсягу депозитів населення. Цілком робоча сума для банківської системи в такий напружений час.
Читайте також: 1 березня «воєнний» рефінанс отримали всього 3 банки на 1,3 мільярда
Ліквідності поки що вистачає
1. Припинити проведення тендерів щодо розміщення депозитних сертифікатів терміном на 14 днів — наразі досить малоактуальний інструмент;
2. Здійснювати нові тендери з рефінансу, у тому числі й бланкового, у межах постанови Правління НБУ від 24 лютого 2022 р. № 22 «Про особливості підтримки ліквідності банків у період дії воєнного стану». Тендери оголошуватимуться залежно від розвитку ситуації. Нині вони проходять щоденно;
3. Скасувати лютневе рішення щодо збільшення нормативів обов'язкового резервування. Це «визволить» у банків близько 24 млрд грн додаткової ліквідності.
Те, що НБУ закликав громадян віддавати перевагу безготівковим розрахункам, а операторів торгових мереж та заправних станцій — не допускати жодних відмов у прийнятті безготівкової оплати, — пов'язане з небажанням регулятора активно «роздмухувати» грошові агрегати. Насамперед М0 — готівка поза банківською системою на руках у населення.
Дивіться також: Фіксований курс та ліміти на зняття готівки. У НБУ розповіли, як працюватимуть банки під час воєнного стану — доповнено (відео)
З 24 лютого валютний ринок працює продовжує працювати в режимі обмежень:
Держфінанси
Платежі уряду України здійснюються без обмежень. Відповідно до законодавства про військовий стан запас ліквідності достатній для фінансування видатків та погашення зобов'язань.
Причини:
1) Бізнес продовжив сплату податків до державного бюджету і навіть сплачує їх заздалегідь. У лютому 2022 року до загального фонду державного бюджету надійшло 104,6 млрд грн (перевиконання місячного розпису на 29,3%, або 23,7 млрд грн). При планованому дефіциті у сумі 66,2 млрд грн у перші два місяці 2022 року профіцит загального фонду склав 13,1 млрд грн, а державного бюджету України загалом — 24 млрд грн.
2) НБУ оперативно переказав частину прибутку на розподіл у сумі майже 19 млрд грн до держбюджету України для фінансового забезпечення функціонування держави в умовах воєнного стану.
3) Міжнародні організації та країни-партнери зобов'язалися виділити великі обсяги фінансування на зміцнення обороноздатності, підтримку економіки України та гуманітарні питання. За оцінками НБУ, сумарно міжнародна фінансова, технічна та гуманітарна підтримка становить понад $15 млрд, із них понад $5 млрд — відразу до бюджету.
4) Додатковим джерелом фінансування потреб української армії є кошти, зібрані організаціями та громадянами України та інших країн, на рахунках НБУ. Зокрема, на 2 березня 2022 року на спецрахунок для підтримки ЗСУ перераховано вже понад 6 млрд грн в еквіваленті. Із них понад 1,6 млрд грн регулятор уже спрямував на потреби військових. Крім того, 1 березня Міністерством фінансів України було розміщено «військові» ОВДП, що дозволило залучити до державного бюджету 8,1 млрд грн.
У результаті можна сказати, що українська банківська система гідно витримала перший шок від початку військової агресії РФ і поки що є досить стабільною.